- homiki.pl - http://homiki.pl -

Kraków pomaszerował

[1]
Kraków pomaszerował tak jak mógł: otoczony kordonami policji uzbrojonej po zęby i w obecności agresywnie nastawionych wszechpolaków. Był to marsz tolerancji w polskim (szczególnie krakowskim) wydaniu. O ile parady w Warszawie kojarzą mi się z dobrą zabawą, swoistą fiestą, luzem – o tyle małopolskie marsze zawsze przypominają mi, jak wiele w kwestii tolerancji i dyskursu o inności jest w tym kraju do zrobienia.

Marsz był częścią festiwalu trwającego od 19 do 22 kwietnia, zorganizowanego przez Fundację „Kultura dla Tolerancji”, któremu patronował nasz skromny portal. Zaczął się niedługo po wyznaczonej godzinie 13 na placu Matejki. Policja dopisała – miałam wrażenie, że wyćwiczona przez lata ubiegłe po raz pierwszy stanęła na wysokości zadania – i nie pozwoliła na bezpośrednią konfrontację. Nikt z uczestników marszu nie został ranny.

Jak było? Kolorowo (na zdjęciach), głośno, wspólnotowo, radośnie. Przyjechało dużo gości z zagranicy. Nie było niebezpiecznie – w porównaniu do lat ubiegłych – jest to najważniejsza różnica. Dzięki policji. Tylko i wyłącznie.

Mieliśmy wejść na Rynek i to się nie udało. Początek marszu dotarł do 1/4 jego szerokości i policja kazała czekać na decyzje. Co się działo w międzyczasie – tego można się tylko domyśleć po tym, że kiedy marsz po dłuższym oczekiwaniu posunął się o kilkanaście metrów dalej, wszedł na bardzo śliską powierzchnie rynku i ja i osoby wokół mnie zaczęły się skarżyć na drażniący zapach i drapanie w gardle. Czekaliśmy kolejne 15–20 minut i zapadła decyzja, że na Rynek nie wchodzimy. Że lepiej (bezpieczniej) będzie, jak marsz zakończy się w tym punkcie. Dlatego też takie zdjęcia kończą moją fotorelacje.

Szkoda, że hasła otwartości na inność wywołują taką agresję, że jawna homofobia lub jej przejawy nie są ciągle żadnym obciachem.

Podczas Marszu rozdanych zostało 200 egzemplarzy pierwszej (a więc historycznej ;)) gazetki portalu homiki.pl

****
Fotografie w kolejności chronologicznej.

…a tak wyglądał rynek po rozejściu się marszu tolerancji

Autorką wszystkich zdjęć jest kasia_encanto.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Autorzy:

zdjęcie kasia_encanto

kasia_encanto [2]

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 164; nazwa: kasia_encanto