Finał parady w Strasburgu

3 maja Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosi wyrok w sprawie Tomasz Bączkowski i inni przeciwko Polsce. Dotyczy ona wydanego w maju 2005 r. przez ówczesnego Prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego zakazu organizacji Parady Równości w stolicy.

10 maja 2005 r. Fundacja Równości złożyła wniosek o organizację Parady Równości, mającej być demonstracją na rzecz równości grup dyskryminowanych, szczególnie mniejszości seksualnych. Prezydent m.st. Warszawy Lech Kaczyński, zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami wydał decyzję odmawiającą zezwolenia na zajęcie pasa ruchu drogowego (na podstawie Prawa o Ruchu Drogowym). W związku z powyższym, organizatorzy Parady Równości złożyli wnioski o zorganizowanie 8 wieców. Prezydent m.st. Warszawy nie zgodził się na zorganizowanie 6 planowanych wieców. Dnia 11 czerwca 2005 r. odbyła się nielegalna Parada Równości, która stała się aktem obywatelskiego nieposłuszeństwa. Decyzje Prezydenta m.st. Warszawy zostały uchylone przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze oraz przez Wojewodę Mazowieckiego, jednakże nie rozstrzygały kwestii czy doszło do naruszenia praw jednostki. Prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka przygotowali skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na naruszenie przez Polskę art. 11, 13 oraz 14 Konwencji. Skarga została złożona dnia 16 grudnia 2005 r.

źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

W tym roku warszawska parada przejdzie pod sztandarami „Kochaj bliźniego swego” w sobotę 19 maja. Władze miasta zapowiedziały, że nie będą blokować monifestacji.

3 komentarzy do:Finał parady w Strasburgu

 • marcin

  [Re: Finał parady w Strasburgu]

  no to czekamy na final, z niecierpliwoscia wrecz czekam,

 • Halina

  [Re: Finał parady w Strasburgu]

  To skandal, ze Trybunal wypowiada sie w sprawie postanowien wolnego i niezawislego panstwa. Polacy maja prawo nie zgadzac sie na demonstracje saeksualne. Nie wszystkie poglady moga byc demonstrowane: faszystowskie i komunistyczne, a takze prostytuckie i padowilskie nie sa uznawane za mozliwe do demonstrowania. Takze te ktore zaprzeczaja holokaustowi. I to prawidlowo. Takze nie powinno sie demonstrowac „wolnej milosci” ani zadnej innej. To sa sprawy intymne i prywatne. Moze beda demonstrowac takze prostytutki i pedofile?
  Nikt nie jest w Polsce przesladowany za swoje prywatne „milosci” , ani poglady, jezeli nie zagrazaja dobru publicznemu, nie wyrzadzaja krzywdy innym.
  Wyrok jest skandaliczny!!!!

 • Halina tez jest skandaliczna ;p

  [Re: Finał parady w Strasburgu]

  ale nam walnęłaŚ demonstracje saeksualną, halyna!
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa