- homiki.pl - http://homiki.pl -

Nienawiść boli

[1]

Nienawiść boli” to hasło drugiego etapu kampanii społecznej KPH. Tydzień temu warszawscy przechodnie zobaczyli plakaty „Co się gapisz, lesbo?”, „Co się gapisz, pedale?”. Teraz dowiadują się, kto bywa adresatem takiego „miłego pozdrowienia”. „Pedał! Lesba! Słyszę to codziennie”. To, czego przypadkowi przechodnie doświadczali, i to tylko w wydaniu plakatowym, przez tydzień, bywa przykrą codziennością wielu z nas, pedałów i lesb.

Kampania społeczna KPH, chyba pierwsza tak duża od czasów pamiętnej „Niech nas zobaczą!” (z 2003 roku!), wywołuje dyskusje – i bardzo dobrze! Zdezorientowani przechodnie zaczepieni przez panią z telewizji pytali „a czemu ten plakat tak brzydko do mnie mówi?” A czemu czasami WY tak brzydko mówicie na swego sąsiada, swoją podwładną, przypadkową osobę? W tym tygodniu zobaczą, że inwektywy ranią, a lesbijki i geje to Polacy o szarości przeciętnej, a nie wyimaginowane stwory z telewizji.

Plakaty na ulicach to nie wszystko – pod patronatem akcji „Każdy inny, wszyscy równi” Rady Europy mamy Tydzień Przeciw Homofobii. Wszystkim, którzy do 14 marca znajdą się w Warszawie w dzień powszedni w godz. 9 – 17 polecam wizytę w Austriackim Forum Kultury (ul. Próżna 8). Dziś (5 marca) uroczyście otwarto tam wystawę „Homofobia – tak to wygląda”. Smutna to wystawa, ale pouczająca, szczególnie dla przyjaciół heretyków. Jeśli ktoś nie wie, co to homofobia, wątpi, czy coś takiego istnieje, niech wdrapie się na pierwsze piętro Próżnej 8. Witają reprodukcje grafiti w stylu „tu mieszka j…. pedał” (zapewne czujni sąsiedzi dbają o przyjazny klimat na klatce schodowej). Następnie trafiamy do czytelni, w której zapoznajemy się z fikcyjną Gazetą – kompilacją the best of zawierającą m.in. felieton Macieja Rybińskiego, pełne troski artykuły o „leczeniu” homoseksualizmu z Głosu Niedzielnego, wypociny Naszego Dziennika i inne historie. Na ścianach wiszą zdjęcia ukazujące „zdrowych”, heteroseksualnych Polaków w sposób szczególny troszczących się o „dobro” narodu. Widzimy też ich hasła, homoseksy wszystkich krajów leczcie się i inne, drastyczne, ale też takie, przy których można wybuchnąć śmiechem (czarnym rechotem?). Jeżeli ktoś jeszcze nie zna, może też zafundować sobie partyjkę komputerowej gry, w której zabijamy strzałem ze strzelby wyłażących z krzaków golasów (jeśli tego nie zrobimy, golasy za przeproszeniem przelatują ekranowego gracza i przegrywamy, zaiste godny następca Pakmana!). Wreszcie, na trzech ekranach oglądamy filmy, z których najbardziej polecam montażówkę programów telewizyjnych typu Rozmowy w toku. Zobaczymy m.in. dzisiejszego europosła Kamińskiego z dumą grzmiącego na, cytuję, organizacje zrzeszające pedałów (bo tak się przecież mówi). Przypomnimy też sobie, że jeszcze cztery lata temu społeczny reportaż o homoseksualistach Polsat po prostu musiał zilustrować obrazkami typu zbliżenie na damski sutek tudzież softporno filmowane „przez pończochę”, bo to przecież o homoSEKSualistach, więc redaktorom się automatycznie kojarzy…

Zapraszam na Próżną tych z czytelników homików.pl, którzy zajrzeli tu przypadkiem, z ciekawości „jak ONI to robią”. Tak jak KAŻDY, raz lepiej, raz gorzej. Tymczasem nie każdy ma przykrości, bo po prostu jest – jaki jest. Homiki za często takie przykrości mają. Na Próżnej zobaczymy homofobię tą małą, w wykonaniu złośliwej sąsiadki z flamastrem, dużą – w wykonaniu Pana Posła głoszącego brednie rzekomo w imię religii, głupią – grę dla oszołomów, groźną – zamaskowanych oszołomów z kamieniami w dłoni.
I jeszcze raz zobaczymy zdjęcia z „Niech nas zobaczą”, tym razem w wersji poprawionej przez ulicznych „nieznanych sprawców” za pomocą mazaków i farby (!!!).

Zobacz stronę kampanii: www.stophomofobia.kampania.org.pl [2] – uwaga, nowa wersja strony wraz z nową odsłoną kampanii, mnóstwo przydatnych informacji!

Wystawa „Homofobia, tak to wygląda!” do 14 marca w Austriackim Forum Kultury, Warszawa, Próżna 8, w dni powszednie w godz. 9 – 17

Pozostaje wyrazić nadzieję, iż wystawa będzie może kiedyś dostępna w Warszawie w porach pasujących zapracowanym oraz, że wyruszy w tournee po kraju.

O sprawach związanych z kampanią, akcją „Każdy inni, wszyscy równi” i innych sprawach bieżących, homiki.pl napiszą jeszcze w tym tygodniu.