- homiki.pl - http://homiki.pl -

Global Village w Warszawie

Posted By PTT On 4 marca 2007 @ 22:35 In Na barykady | 11 Comments

[1]

Wypożyczyć lesbijkę? Wypożyczyć transseksualistę? Że niby przyjdzie jakiś starszy pan o lasce upewnić się, że lesbijka nie ma wąsów oraz przekonać się jak wygląda przedstawiciel mniejszości religijnej w kraju nad Wisłą? Chyba większość z nas która choć przejrzała program Global Village (GV) wybierając się w sobotę na Plac Konstytucji musiała się zatrzymać przy punkcie programu Żywa Biblioteka. Osobiście wątpiłam w pomysł. Myślałam – nikt naprawdę uprzedzony nie przyjdzie; spotkam organizatorów i sympatyków walki o szeroko pojętą tolerancję. Jaki więc okazał się pierwszy Global Village w Polsce?

O 10 rano sądziłam, że niewiele się pomyliłam. Dwustumetrowy namiot na Placu Konstytucji mieścił w sobie stoiska organizacji samorządowych, małą scene muzyczną, ekran na którym z rzutnika później wyświetlane miały być filmy. Ale nie minęły dwie godziny gdy przestrzeń ta zaczęła wypełniać się ludźmi i weszła w swój rytm wymiany poglądów, niespieszny ale dynamiczny. Program ustalony przez organizatorów był jedynie propozycją, każdy zajmował się na tych 200 m2 tym czym chciał. A zapoznać się można było z opracowaniami dotyczącymi dyskryminacji ze względu na różne aspekty, ze programami Rady Europy, z osiągnięciami i planami festiwalu filmowego lgbt „Pryzmat”, pomysłami przedstawicieli organizacji antyfaszystowskich jak Nigdy Więcej, działalnością Amnesty International, poglądami i pracą członkiń Porozumienia Lesbijek, opiniami gości z wielu krajów i z zagranicy. . No i można było „wypożyczyć” w ramach wspomnianego już projektu Żywej Biblioteki geja, przedstawiciela mniejszości narodowej, religijnej etc… – wypożyczyć w celach rozmowy oczywiście – i skonfrontować uzyskane odpowiedzi z własnymi dotychczasowymi przekonaniami na ten temat. Chętni do wypożyczania byli – szczególnie w drugiej połowie dnia.

Około godziny 14 przebieg GV został urozmaicony pojawieniem się Młodzieży Wszechpolskiej po drugiej stronie ulicy Marszałkowskiej. Przedstawicielstwo liczebnie mizerne tym razem bez siłowej próby przekonania do swych poglądów. Zaproszeni do środka namiotu przyszli – jeden z nich dołączył się do prowadzonej na forum dyskusji. Poseł Bosak przechadzał się po namiocie dostojnie – jak rozumiem w roli obserwatora a nie konesera.

Do namiotu wchodzili przypadkowi mieszkańcy Warszawy, zadawali pytania, brali ulotki, broszury. Prezentowane były krótkie filmy o tematyce antydyskryminacyjnej – zarówno przez gości z Holandii jaki i organizatorów festiwalu filmowego lgbt „Pryzmat”. Odbyły się 3 koncerty na małej scenie bardzo różnorodne pod względem muzycznym. Nie zabrakło też dyskusji z organizatorami i gośćmi – najciekawsza wg mnie dotyczyła prawa w Polsce w kontekście naszej przynależności do Unii Europejskiej.

* * *


otwarcie GV – przy mikrofonie Michael Raphael – dyrektor kampanii Każdy Inny Wszyscy Równi


koncert Orkiestry Bębniarskiej Morelova


przedstawiciel MW dołączył do dyskusji


spacer posła Bosaka po namiocie


Żywa Biblioteka – wypożyczenie naszej Uschi (homiki.pl)


dyskusja na temat prawa w Polsce

Autorzy:

zdjęcie kasia_encanto

kasia_encanto [2]

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 164; nazwa: kasia_encanto


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2007/03/global-village-w-warszawie/

URLs in this post:

[1] Image: http://homiki.plimages/foto/GV 468.85.jpg

[2] kasia_encanto: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_164/

[3] warszawska fiesta - fotoreportaż: http://homiki.pl/index.php/2007/05/warszawska-fiesta-fotoreporta/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.