- homiki.pl - http://homiki.pl -

Zaczynamy Rok Karola Szymanowskiego

W dniu dzisiejszym uroczustym koncertem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia zostanie zainaugurowany rok Karola Szymanowskiego. O „patronie” roku 2007 zadecydował Sejm w stosownej uchwale, oto ona:

Karol Szymanowski (1882-1937), jeden z najwybitniejszych obok Fryderyka Chopina polskich kompozytorów, pierwszy rektor Konserwatorium Warszawskiego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. To on, po okresie zastoju polskiej muzyki po śmierci Chopina, dał jej ożywczy impuls dla dalszego rozwoju. Współcześnie uznawany za ojca duchowego muzyki polskiej XX wieku. Wypracował własny styl muzyczny, wprowadzając elementy muzyki ludowej, który stał się drogowskazem dla pokoleń polskich kompozytorów. Bez jego twórczości, przeżywającej w ostatnich dziesiątkach lat swój wielki renesans, a także działalności publicystycznej i edukacyjnej, polska kultura muzyczna nie osiągnęłaby poziomu plasującego ją w światowej czołówce. Muzyka Szymanowskiego znajduje się w kręgu zainteresowania największych artystów świata, przyczyniając się do budowania wizerunku Polski.

W roku 2007 przypadają dwie ważne rocznice związane z tym wybitnym twórcą – 125. urodzin i 70. śmierci.

Dzisiejszy koncert na żywo w radiowej Dwójce. W programie:
Karol Szymanowski/Grzegorz Fitelberg Etiuda b-moll, Karol Szymanowski III Symfonia op. 27 „Pieśń o nocy”, Pieśń Roksany oraz Maski Karola Szymanowskiego w opracowaniu Jana Krenza.

Miejmy nadzieję, iż Rok Szymanowskiego będzie okazją do nadrobienia (typowo) polskich strat: także w przypadku tej postaci jest Szymanowski bardziej znany za granicą. Nie wydano np. u nas kompletu jego dzieł jako nagrań ani kompletu partytur.

Także biografia Szymanowskiego traktowana była zwykle po macoszemu, cóż się dziwić, homik na świeczniku.

Newsy o wydarzeniach w ramach Roku mają sukcesywnie pojawiać się tu:
http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/wy_in_rok_szymanowskiego_2007 [1]

Więcej o (homiczej) biografii Szymanowskiego mogą Państwo dowiedzieć się szperając w archiwach serwisu Inna Strona.