Wokół pomnika: 62 rocznica wyzwolenia KL Auschwitz

27 stycznia obchodziliśmy 62 rocznicę wyzwolenenia KL Auschwitz. W tym roku w uroczystościach zwrócono szczególną uwagę na bohaterstwo okolicznych mieszkańców, którzy podczas wojny starali się nieść pomoc więźniom obozu.

W ostatnich tygodniach w homiczej braci rozgorzała dyskusja wokół idei pomnika ofiar nazizmu. W tym kontekście warto zapoznać się z przesłaniem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego odczytanym w Oświęcimiu przez minister Ewę Junczyk – Ziomecką. Oto początek:

http://www.prezydent.pl/x.node?id=1011848&eventId=8027762

Spotykamy się dziś na Ziemi Oświęcimskiej – w miejscu z wielu powodów szczególnym. To tutaj hitlerowscy zbrodniarze dokonali zamachu na ludzką godność. Podczas II wojny światowej na okupowanych przez nazistowskie Niemcy terenach polskich zbudowano obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Stał się on miejscem, w którym zamordowano prawie milion Żydów. Śmierć ponieśli też Polacy, Romowie, Rosjanie, przedstawiciele innych narodów, a także homoseksualiści różnej narodowości. Na początku wojny mieszkańcy części Oświęcimia oraz okolicznych wiosek zostali przez Niemców wysiedleni. Hitlerowcy utworzyli wokół obozu tzw. strefę interesów obozowych, która wynosiła 40 km². Więźniowie przez swą niewolniczą pracę zmuszeni byli do rozbiórki domów i całych gospodarstw – przedwojennej własności mieszkańców tej ziemi. W ten sposób brutalnie zdewastowano dobytek wielu pokoleń. W ten sposób zbrodnicza machina rozpoczęła swą działalność. W ciągu kilku lat funkcjonowania obozu Auschwitz-Birkenau doszło do masowego ludobójstwa na niewyobrażalną skalę. Wielu więźniów zginęło w wyniku głodu, chorób i morderczej pracy.

2 komentarzeWokół pomnika: 62 rocznica wyzwolenia KL Auschwitz

 • marecki

  [Re: Wokół pomnika: 62 rocznica wyzwolenia KL Auschwitz]

  A Szymon Niemiec i Biedroń nie protestują, że kaczka śmiała wspomnieć o pomordowanych homoseksualistach? Może jakąś polemikę do Rzepy napiszą, albo powiedzą, że „nieprzemyślane” wypowiedzi tylko „szkodzą” i „dzielą”? Wstydźcie się!

 • anacharsis2004

  [Re: Wokół pomnika: 62 rocznica wyzwolenia KL Auschwitz]

  Oczywiście, że należy potępić Pana Prezydenta: za to, że „wyszedł przed szereg”, że nie skonsultował …! Skoro nasi najjaśniejsi gejowscy przywódcy nie widza potrzeby upamiętniania gejowskiego holokaustu, to pewnie teraz zaprotestują, że KTOŚ w ogóle o tym wspomniał. Czasem nasi przeciwnicy maja wiecej rozsądku niż ci, którzy wypowiadają się publicznie w NASZYM imieniu.
  Anacharsis

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa