Dziś dzień wolontariatu i wolontariuszy!

Szanowne czytelniczki, szanowni czytelnicy!

W ostatsnich dniach mieliśmy światowy dzień AIDS i dzień górnika. Codziennie jest jakiś „dzień”. Dziś dzień wolontariuszy i wolontariatu.

Wolontariat, nadal kojarzony często tylko z pomaganiem bezdomnym, dzieciom chorym na raka lub przeprowadzaniem staruszek przez jezdnię to tak naprawdę bardzo szerokie pojęcie, obejmujące liczne dziedziny życia.

Wolontariat to praca.

Wolontariuszami są zwykle ludzie młodzi, studenci, ale też emeryci. Słowem, osoby, które mają czas, siłę i ochotę by pracować, a za zapłatę otrzymywać jedynie „jeden uśmiech”.

Wedle podanych przez TVP danych w ostatnich 12 miesiącach liczba wolontariuszy pracujących w Polsce zmalała o połowę.

My najserdeczniej pozdrawiamy wolontariuszy organizacji LGBT. Bez nich nie byłoby projektów, kampanii, parad, manif, portali… Nie byłoby nic, jak głosił pewien kandydat na prezydenta Białegostoku.

Wolontariuszom, przede wszystkim LGBT, składamy najserdeczniejsze życzenia i dziękujemy za ich trud i wysiłek!

A ty, czy angażujesz się w wolontariat?

Post scriptum:
Wolontariat to nieodpłatna, społecznie użyteczna praca wykonywana na zasadzie dobrowolności. Tymczasem na przykład w dzisiejszej prasie można przeczytać, iż od absolwentów medycyny oczekuje się, że w ramach obowiązkowej specjalizacji będą pracować w szpitalach nieodpłatnie. Wolontariat, no nie? No nie!

„Wolontariat” na polskim dzikim wschodzie jest pojęciem nadużywanym. Polska to taki biedny kraj, wiecie państwo, pieniążków nie ma na pensje. Mamy tylko wolontariat do zaoferowania – słyszy się niekiedy. A wzrost gospodarczy x procent?

Pracę się ceni. Swoją też. Zastanów się dwa razy, jeśli zapukasz do firmy i ktoś zaoferuje Ci wolontariat. Ale fajne, wolontariat! Nie. Wolontariat to praca na rzecz Twojej społeczności, dobrowolna praca, na przykład dla stowarzyszenia. Nie dla firmy komercyjnej. Nie daj się wciągnąć we współczesne niewolnictwo.

Tym sposobem…

2 komentarzeDziś dzień wolontariatu i wolontariuszy!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa