Czytanka: idą święta!

Święta tuż tuż. Z radia i hipermarketów wylewają się jingle bells, aż nieznośnie!

Święta są nawet bliżej, niż niektórzy mogą sądzić. Już jutro, 16 grudnia, Chanuka! Wesołych świąt!

Zapraszamy do lubelskiego dodatku Gazety Wyborczej, tam tekst Doty Szymborskiej-Dyrdy i Tomka Kitlińskiego Święto Chanuka dla leworęcznych, czyli jak gościć światło.

http://miasta.gazeta.pl/lublin/1,35638,3793378.html

Na zachętę:
Chanuka to czas gościnności światła, gościnności dla swoich i innych, gość-inności.

Jak gościć światło w Lublinie? Jak niegdyś tutejsi chasydzi, tak teraz jesteśmy iskierkami, które dążą ku sobie, innym i Innemu. Gościć światło – jak przed Zagładą w lubelskim salonie powieściopisarki Malwiny Meyerson, u tutejszych socjalistów, w Jeszywie Mędrców. Młodzi lublinianie z Akademii Obywatelskiej Ośrodka Brama Grodzka przywrócili w Lublinie świętowanie Szabatu. Czy w naszym mieście zagości Chanuka?

(…)

Pod hasłem „Mniejszość dla mniejszości” Zarząd reformowanej gminy żydowskiej Beit poparł Paradę Równości. Wtedy pisałam „Polska potrzebuje demokracji, poszanowania praw mniejszości bez różnicowania na te „politycznie poprawne” i „niepoprawne”. Społeczeństwo obywatelskie wymaga od nas wszystkich byśmy szanowali siebie nawzajem bez względu na to jak bardzo się od siebie różnimy. Judaizm reformowany uznaje małżeństwa osób homoseksualnych, ordynacje gejów i lesbijek na rabinów i rabinki, nie dyskryminuje ze względu na płeć czy orientację seksualną.Wierni reformowanej tradycji jako Zarząd Stowarzyszenia Kultury Żydowskiej Beit Warszawa solidaryzujemy się z hasłami Parady Równości. Wierzymy w Polskę, gdzie pojęcie mniejszości nie będzie miało pejoratywnego nastawienia.”

Oto gościnność. Jest w Biblii miłość Dawida i Jonatana, o której tłumaczka Talmudu i poetka Anna Kamieńska pisała: „Dawid, który miał wiele żon i nałożnic, przeżył w młodości inną wielką miłość – przyjaźń z Jonatanem, synem Saula. Śpiewał Dawid w Lamencie po śmierci Saula i Jonatana, że więcej sobie ceni tę przyjaźń od wszystkich miłości kobiet. Ta miłość do Jonatana była także miłością od pierwszego wejrzenia.” Komentarze rabinackie w Misznie podkreślają trwałość uczucia Dawida i Jonatana. Maluje tę parę Rembrandt. Sir Laurence Olivier interpretuje tren Dawida po śmierci Jonatana.

1 komentarz do: Czytanka: idą święta!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa