21.12 Warszawa: ''Dziewczyny, wyjdźcie z szafy!''

21 grudnia 2006 ukaże się długo oczekiwana książka Anny Laszuk „Dziewczyny, wyjdźcie z szafy!”

Tego samego dnia wydawca książki, Fundacja Lorga, zaprasza na spotkanie promocyjne z Autorką. Spotkanie odbędzie się w Kawiarni Biosfera, Warszawa Al. Niepodległości 80, o godz. 19:00.

Dziewczyny, wyjdźcie z szafy! to pierwsza biografia polskich lesbijek ujęta przez Annę Laszuk w formie wywiadów i opowieści bohaterek książki. Indywidualne losy bohaterek, ich życie i miłość, relacje rodzinne, radości i upokorzenia, przedstawione są tu na tle powojennej Polski i mocno osadzone w realiach codziennych zmagań, jakie są udziałem każdej z nas.

Myśląc i mówiąc o lesbijkach, jako o grupie społecznej, łatwiej przejść nam obok nich obojętnie. Pochylając się nad losami konkretnego człowieka, w nas samych budzi się człowiek.

Fragment książki:

„Szafa jest symbolem nieistnienia, granicy oddzielającej prywatne od publicznego. Ta granica jest sztuczna, kto usiłuje ją zbudować na użytek wykluczenia jakiejkolwiek grupy ludzi, w istocie domaga się dyskryminacji.
Jednocześnie nawoływanie do ujawnienia może być tylko przekonywaniem, nigdy
presją. Moment wyjścia z szafy każda z nas powinna wybrać sama. (…)

Ujawniać się, zakładać prowokacyjne koszulki, chodzić na manifestacje, podpisywać listy protestacyjne, wyrażać niepopularne poglądy. To takie męczące. Ale, jak to zgrabnie ujął mój radiowy kolega, Jakub Janiszewski:
„Jeśli mówisz, że polityka cię nie interesuje, to uważaj, bo ona bardzo interesuje się tobą”.

O książce:

Dzięki rozmowom Anny Laszuk z polskimi lesbijkami poznajemy kobiety stare i młode, lewicowe i prawicowe, zakonnice i anarchistki, romansujące na boku mężatki i lojalne partnerki, matki wychowujące dzieci, mieszkanki prowincji, dużych miast i kosmopolitki… Każda z nich jest jednak naznaczona życiem w społeczeństwie konserwatywnym i pełnym uprzedzeń. Lesbijki są różne, homofobia jest jedna.

Dziewczyny, wyjdźcie z szafy! to nie tylko opowieść o lesbijkach, to także fascynująca opowieść o współczesnej Polsce, której narratorkami są osoby wykluczone, a nie jak zwykle, heteroseksualni mężczyźni. Opowieść o tym, jak osobiste zamienia się w polityczne. To książka ważna dla wszystkich. Bo
lesbijki to my, a nie one.

Kinga Dunin

źródło: http://www.lorga.nongov.pl/AnnaLaszuk/index.html

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa