W Jerozolimie coraz goręcej

W Izraelu, w związku ze zbliżającą się World Pride 2006, jest coraz goręcej i to dosłownie. Setki ultraortodoksyjnych Żydów wyszły na ulicę, podpalając kosze na śmieci i protestując przeciw paradzie gejowskiej w Jerozolimie.

Uliczne protesty przeradzają się w regularne starcia z policją. Ultraortodoksi nie tylko palą kubły na śmieci, ale także opony i samochody. Przewracają znaki drogowe i słupy sygnalizacji świetlnej. Kilkunastu policjantów zostało rannych, w tym dwóch poważnie. Są także ranni po stronie protestujących. Policja aresztowała już ponad sto osób. W tej sprawie spotkali się komendant policji jerozolimskiej Ilan Franco, główny komendant policji izraelskiej Moshe Karedi i minister sprawiedliwości Menachem Mazuz. Mają oni wspólnie zdecydować czy dopuścić do parady w zaplanowanym czasie (najbliższy piątek), czy ją odwołać. Szef izraelskiej policji powiedział, że „jest to jedna z najtrudniejszych decyzji”, bowiem z jednej strony policja stoi na straży wolności obywatelskich, a z drugiej musi zapewnić wszystkim bezpieczeństwo, z czym może być trudno. Komendant Franco dodaje, że „policja ma wystarczającą ilość ludzi i środków do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom parady, ale ma też sygnały ze źródeł wywiadowczych, które sugerują, że może być zagrożone ludzkie życie”. Policja zamierza złożyć najprawdopodobniej petycję do Sądu Najwyższego z prośbą o zakaz parady i nakaz urządzenia zamkniętej imprezy, którą łatwiej będzie ochronić. Petycja zostanie, co jest niemal pewne, odrzucona, bowiem Sąd Najwyższy Izraela już w zeszłym roku wypowiedział się w tej kwestii, uznając decyzję władz Jerozolimy o zakazie parady w 2005 roku za nielegalną i zezwolił na Gay Pride.

Wszelkie groźby policja traktuje bardzo poważnie. W ubiegłym roku, ortodoksyjny Żyd zaatakował nożem i ranił trzech uczestników Gay Pride w Jerozolimie. Został złapany przez policję, osądzony i skazany przez sąd na dwanaście lat więzienia za usiłowanie zabójstwa. Trzydziestoletni Yishai Schlussel powiedział podczas przesłuchań, że miał „misję od Boga, by zatrzymać obrzydliwych homoseksualistów i lesbijki maszerujących przez święte miasto”. Pogróżki telefoniczne dostaje także Saar Netanel, członek Rady Miejskiej Jerozolimy, który napisał list do byłego wieloletniego burmistrza miasta, a obecnie premiera Izraela Ehuda Olmerta, w którym czytamy: „Nie może pan milczeć, kiedy są łamane podstawowe prawa izraelskiego społeczeństwa, a demokracja wystawiana jest na próbę”. Premier Olmert nie zabrał bowiem ani razu głosu w sprawie parady.

Tymczasem Yuli Tamir, minister edukacji Izraela, wezwała policję do nie odwoływania parady i właściwego jej zabezpieczenia. Plan zabezpieczenia imprezy pod kryptonimem „Wszystkie kolory tęczy” został już zatwierdzony przez komendanta jerozolimskiej policji. Jerusalem Open House wysłał do władz miasta list, w którym napisano: „Celem parady jest promowanie równych praw dla wszystkich mieszkańców Jerozolimy i skończenie z okresem ukrywania się gejów i lesbijek mieszkających w naszym mieście. Parada ma promować w Jerozolimie idee pluralizmu. Przestrzeń publiczna jest wspólna i nie może być zawłaszczana przez jedną grupę społeczną”.

Awantura wokół Gay Pride staje się coraz bardziej gwałtowna, a nerwy puszczają po obu stronach. Kilka dni temu, nieznani sprawcy wybili szyby w jednej z synagog w Tel Awiwie i napisali na murze: „Jeśli my nie możemy maszerować w Jerozolimie, wy nie będziecie chodzić w Tel Awiwie”. Jeden z liderów protestujących przeciw Gay Pride, rabin Elyakim Levanon, powiedział w radiu: „Nie mogę mówić ludziom, jak się mają zachowywać w takich sytuacjach, ale wystarczy zajrzeć do pism żydowskich, aby się przekonać, że wszelkie przypadki bluźnierstwa kończą się czasami śmiercią”.

W środę zebrali się ponownie ortodoksyjni rabini Izraela (nazywający siebie Sanhedrynem, czyli najwyższym religijnym sądem żydowskim) i wydali religijne orzeczenie, w którym wezwali policję do odstąpienia od ochraniania Gay Pride. Policjantów, którzy będą ochraniać paradę rabini nazwali „kryminalistami, których grzechy będą osądzone przez tron niebieski”. Zauważyli także, że sprzątnie i zabezpieczenie po imprezie będzie zdesakralizowaniem świętego Szabatu, bowiem Gay Pride będzie się odbywała w piątek (Szabat zaczyna się w piątek o zachodzie słońca).

Policja ogłosiła wysoki stopień zagrożenia terrorystycznego podczas parady. Przygotowane są scenariusze na wypadek zamachów bombowych, podpaleń, blokad dróg. Na dachach, wzdłuż trasy, będą rozstawieni antyterroryści z bronią palną. „Zagrożenie dla bezpieczeństwa jest rzeczywiście niezwykle wysokie, dlatego wszystkie służby postawione są w najwyższy stan gotowości” – powiedział Avi Dichter, minister bezpieczeństwa publicznego Izraela. Na murach Jerozolimy pojawia się coraz więcej sloganów, takich jak: „Ocalcie Jerozolimę przed hańbą i katastrofą” albo „Jerozolima nie będzie Sodomą i Gomorą”.
W sprawie Gay Pride zebrali się także religijni liderzy żydowscy, muzułmańscy i chrześcijańscy, którzy także zaapelowali do Sądu Najwyższego o wydanie zakazu na zorganizowanie parady w Świętym Mieście.

Specjalne oświadczenie w tej sprawie wydał także Watykan. W liście do izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych czytamy: „Watykan stoi na stanowisku, że prawo do swobody wyrazu powinno podlegać ograniczeniom, jeśli korzystanie z niego miałoby obrażać czyjeś uczucia religijne” oraz „Jest jasne, że parada gejów, która ma się odbyć w Jerozolimie okaże się obraźliwa dla ogromnej większości żydów, muzułmanów i chrześcijan”. Saar Menelel, otwarcie przyznający się do gejostwa radny Jerozolimy, odpowiada, że parada „jest walką o charakter Jerozolimy i Państwa Izrael”.

O opamiętanie zaapelował Arieh Amit, były szef jerozolimskiej policji, który prosi o przeniesienie Word Pride do Tel Awiwu, gdzie parada mogłaby się odbyć bez żadnych przeszkód i ataków. „Tak jak nikt nie pomyślałby, żeby organizować paradę gejowską w Watykanie albo Mekce, tak samo nie powinno się paradować w Jerozolimie”, powiedział Amit.

Izraelskie parady gejowskie odbywały się zwykle w Tel Awiwie, który jest liberalnym i kosmopolitycznym miastem, uznawanym za kulturalną i finansową stolicę Izraela. Od kilku lat organizacje gejowskie próbują także organizować parady w Jerozolimie, która jako stolica Państwa Izrael, jest dla nich miejscem symbolicznym. Jerozolima jednak, w odróżnieniu od Tel Awiwu, jest konserwatywna i religijna, a ortodoksyjni Żydzi są najsilniejszą i najbardziej wpływową grupą w mieście.

Bezpieczeństwa, podczas World Gay Pride w Jerozolimie, pilnować będzie blisko 10 tysięcy policjantów. Jest to największa akcja w sferze bezpieczeństwa wewnętrznego w historii Państwa Izrael.

Pisząc ten tekst korzystałem z: Jewish Telegraphic Agency, European Jewish Press, Ha’aretz, The Jerusalem Post, The New York Times, Gazety Wyborczej, Israel News, Israel National News.

Mike Urbaniak jest redaktorem Forum Żydów Polskich i gospodarzem Żydowskiego Salonu Literackiego w Krakowie.

8 komentarzyW Jerozolimie coraz goręcej

 • Puppet

  [Re: W Jerozolimie coraz goręcej]

  Nie ma co..:) dopiero geje potrafia zmobilizowac do wspolpracy miedzy zydami,chrzescijanami i muzulmanami…:)

  mozna byc tylko dumnym

 • dmr

  [„Jerusalem perversion parade canceled”]

  Parada odwołana 🙁
  http://www.jnewswire.com/article/1348
  Ale może to i lepsza decyzja, bo nikt nie ucierpi w starciach..
  (przepraszam, że daję link do hiperprawicowej gazety, ale to na razie oni najbardziej się tym szczycą)

 • Omnix

  [Re: W Jerozolimie coraz goręcej]

  O odwołaniu pisze m.in. dzisiejszy Dziennik. Ciekawe co teraz zrobią postępowe media, bo stąpają po kruchym lodzie – co jest straszniejsze, antysemityzm czy homofobia? Najbardziej ciekawi mnie reakcja Wyborczej.

 • DoYN

  [Re: W Jerozolimie coraz goręcej]

  Wiadomo Ziemia Święta, niech tam hom się nie pałęta, ale z drugiej strony nikt na paradzie nie będzie w dupę walony, przejdą, pokrzyczą, do domu wrócą, cipki se wyliżą i się w dupę wypierniczą

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa