Szkolenia dla policjantek i policjantów rozpoczęte!

Komenda Stołeczna Policji i Stowarzyszenie Lambda Warszawa rozpoczęły realizację pilotażu projektu szkoleniowego, skierowanego do policjantek i policjantów z wydziałów prewencji i kryminalnego, dotyczącego pracy z osobami należącymi do mniejszości seksualnych.

Zgodnie z wynikami badań nad dyskryminacją osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych w Polsce, w grupie mniejszości seksualnych utrzymuje się stale wysoki poziom nieufności wobec funkcjonariuszek i funkcjonariuszy policji. Z przeprowadzonych badań wynika, że 75% osób należących do grupy LGBT, które doznały w związku z ich orientacją/ tożsamością seksualną przemocy fizycznej nie zgłosiło tych przestępstw policji. Dlatego też Stowarzyszenie zaplanowało działania, mające na celu doskonalenie policjantek i policjantów w pracy z osobami należącymi do mniejszości seksualnych oraz zachęcanie osób LGBT, które doznały przestępstw, do zgłaszania ich policji.

W trakcie trwającego pilotażu zostaną przeprowadzone 4 szkolenia, skierowane do osób zajmujących się na co odzień prewencją, pracą z osobami nieletnimi oraz przestępstwami kryminalnymi. W trakcie spotkań poruszane są kwestie odmienności osób należących do mniejszości seksualnych, przedstawiana jest specyfika tej grupy oraz omawianie możliwości pracy i procedury postępowania z osobami należącymi do grupy LGBT. Szczególny nacisk kładziony jest na używanie przez policjantki i policjantów neutralnego języka, dostosowanego do specyfiki grupy.

Dwa pierwsze spotkania odbyły się 21 listopada, kolejne zostaną przeprowadzone w grudniu. Docelowo w ramach projektu zaplanowano przeszkolenie w ciągu dwóch lat ponad 700 osób, pracujących w jednostkach Komendy Stołecznej Policji. Projekt jest realizowany w oparciu o pracę wolontariuszek i wolontariuszy.

Kontakt do zespołu realizującego projekt: warszawa@lambda.org.pl

Autorzy:

zdjęcie Yga Kostrzewa

Yga Kostrzewa

aktywistka LGBTQ, rzeczniczka Lambdy Warszawa, członkini Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich, feministka, ekolożka, absolwentka warszawskich Gender Studies. Uwielbia czytać, oglądać filmy, słuchać dobrej muzyki, fotografować i pisać. Prowadzi bloga www.ygakostrzewa.com

3 komentarzeSzkolenia dla policjantek i policjantów rozpoczęte!

 • Walpurg

  [Re: Szkolenia dla policjantek i policjantów rozpoczęte!]

  Gdyby tak udało się z takimi szkoleniami zejść niżej – do policjantów z małych miast i miasteczek, bo tam jest chyba najgorzej, a nieufność gejów i lesbijek wobec munduru największa.

  Oczywiście utopijne jest marzenie o dotarciu do każdego komisariatu, ale może na podstawie doswiadczeń organizatorzy zdołaliby napisać i wydać broszurę-podręcznik dla policjantów z najważniejszymi kwestiami?

 • mgr_diablica

  [Re: Szkolenia dla policjantek i policjantów rozpoczęte!]

  ja wiem jedno! startuje po policji i juz poustawiam jak trzeba ta holote… chodz pewnie od samego poczatku naraze sie pewnym osobom… ale nie tylko sluzby policyjne naleza do mundurowych… zawsze mozna uświadamiac slużby ogniowe, celne…etc

 • Ania Aina

  [Re: Szkolenia dla policjantek i policjantów rozpoczęte!]

  Droga Ygo
  Bardzo proszę, bo uzasadniać po raz kolejny chyba juz nie trzeba. Mówcie nie tylko o osobach transseksualnych. Mówcie także o osobach transgender czy transpłciowych albo osobach „trans”. Przecież policja musi wiedzieć, że nie tylko osoby zmieniające płeć mają prawo ubierać sie w stroje, nie koniecznie standardowe dla swej płci. Ale najpierw Lambda powinna o tym pamiętać, jeśli chce szkolić. 🙁

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa