- homiki.pl - http://homiki.pl -

FESTIWAL PRYZMAT – echo dnia trzeciego – 12.11.2006

Trzeci i ostatni dzień festiwalu filmów lgbt PRYZMAT zaoferował 3 krótkometrażowe filmy o tematyce lesbijskiej oraz dokument poświęcony osobom transseksualnym.

„Butch Mistique” – wprowadził nas w wieloznaczność pojęcia butch, jego reinterpretacje przez kobiety które same siebie zaklasyfikowały do tej kategorii. Analizowały etapy dochodzenia możliwości dokonania tej kategoryzacji, swój stosunek do mężczyzn, kobiet, heteronormatywności..

Pokazany został również polski film Lucyny Dąbrowskiej „Meluzyna”. Jest to drugi film reżyserki o tematyce lesbijskiej. Poruszony temat jest bardzo uniwersalny – mimo to został wg mnie przedstawiony w sposób świeży – motyw poszukiwania miłości wbrew okolicznościom tu zobrazowany jako szukanie miłości/przyjaźni przez internet wobec prozaicznych ale uniemożliwiających to odnalezienie przeszkód. Po pokazie odbyła się rozmowa z Lucyną na temat okoliczności powstania filmu, jej motywacji jaka towarzyszy jej przy tworzeniu, jej inspiracji.

Film „Transparent” wprowadził nas w problematykę osób transseksualnych K/M . Dokument ten składał się z wypowiedzi kilkunastu osób, wśród których były i takie które zdecydowały się na urodzenie dziecka – mogliśmy choć po części zapoznać się z rodzajem dylematów jakie towarzyszą osobie która będąc psychicznie mężczyzną jest biologicznie matką swego dziecka. Film opowiada również o procesie akceptacji transseksualnych rodziców przez własne dzieci, trudnościach jakie temu towarzyszą.

Przez cały czas trwania festiwalu widzowie mogli oceniać oglądane filmy.
Po ostatnim pokazie zostały ogłoszone wyniki: pierwsze miejsce otrzymał film „Z niezwykłym okucieńswem”, drugie – „Butch Mystique”, trzecie – „Transparent” i ostatnie, czwarte miejsce zajął fim „Raz na wozie, raz pod wozem”.

Autorzy:

zdjęcie kasia_encanto

kasia_encanto [1]

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 164; nazwa: kasia_encanto