FESTIWAL PRYZMAT – echo dnia pierwszego – 10.11.2006

FESTIWAL PRYZMAT – echo dnia pierwszego – 10.11.2006

Pierwszego dnia wyświetlono filmy bardzo różne – co nie zmienia faktu, że reakcja moja i publiczności po ich obejrzeniu była bardzo pozytywna.
W pierwszej kolejności zostały pokazane dwa filmy o tematyce poważnej: pierwszy, „Ivan-Nietolerancja”, był dokumentem traktującym o sytuacji mniejszości seksualnych w Belgradzie. Główny bohater przedstawił wiele aspektów polityczno-kulturowych, które przyczyniają się do tak dużej niechęci wobec społeczności lgbt w Jugosławi. Belgrad tak daleko? Miałam wrażenie, że pod niektórymi względami jednak bliski wielu miastom Polski… Nutkę optymizmu dawała determinacja głównego bohatera by pozostać sobą, nie zmienić się niezależnie od okoliczności…
Po obejrzeniu drugiego filmu – dokumentu „z niezwykłym okrucieństwem” – najczęstszym słyszanym komentarzem było „mocny”… bohaterkami było sześć transseksualnych osób typu M/K, które trafiając do zakładu karnego (USA) musiały zmierzyć się z szykanami, często wykorzystywaniem ze strony mężczyzn, z którymi zmuszone były odbywać karę – (instytucje więzienne uznają płeć biologiczną jako kryterium podziału więźniów). Dokument przeplata się z dyskusją na temat potrzeby regulacji prawnych dotyczących systemu penitencjarnego, dostrzeżenia dramatu osób transgenderowych, które pozbawiane są kontynuacji leczenia hormonalnego, pomocy psychologicznej, nie wspominając o możliwości operacji. Film z grupy otwierających oczy na taki rodzaj problemów, z których wiele/u z nas często nie zdaje sobie sprawy.
Trzecia projekcja „raz na wozie raz pod wozem” – tak inna od poprzednich, lekka, zabawna, traktująca o problemach związku dwóch mężczyzn, którego spokój zostaje zakłócony przez zakochanie się jednego z nich w… kobiecie. Film, który w Danii był hitem roku 2001 opowiedział historię dylematów nie tylko dotyczących wyboru konkretnej osoby, ale również tego, co jest/powinno być ważne w związku, szukania porozumienia, dialogu..

Drugiego dnia trwania festiwalu 11.11.2006 zostaną pokazane 2 filmy
18.15 – „Gypo” i 20.15 – „Mój punkt widzenia”

Autorzy:

zdjęcie kasia_encanto

kasia_encanto

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 164; nazwa: kasia_encanto

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa