- homiki.pl - http://homiki.pl -

Czytanka o szkołach

Ostatnio wszyscy przypomnieli sobie o tym, że istnieje coś takiego, jak szkoła, bo po pierwsze została nobilitowana tym, iż minister edukacji jest wicepremierem (tak tak, to nobilitacja! ;p), po drugie, w szkołach dzieją się rzeczy przykre.

Tymczasem szkoła jest nadzieją na wychowanie przyszłych pokoleń w wolności od uprzedzeń. niedawno Lambda Warszawa upominała się o przegląd podręczników w kierunku wyłapania rzeczy krzywdzących homiki. A jak jest teraz, czytamy w zeszłym Przeglądzie:

http://www.przeglad-tygodnik.pl/index.php?site=opinie&name=134 [1]

W większości podręczników gimnazjalnych do wychowania do życia w rodzinie nie pojawia się termin „mniejszości seksualne”. Autorzy idą szlakiem wyznaczonym przez podstawę programową i wbrew zaleceniom WHO przedstawiają biseksualizm, transseksualizm i homoseksualizm jako dewiacje. Umieszcza się je w kontekście gwałtu, sadyzmu i pedofilii (…) i tak dalej bla bla, tu padają tytuły podręczników.

Podsumowując…

Podstawy programowe wychowania do życia w rodzinie przyjął w 1993 r. minister Zdobysław Flisowski z rządu Hanny Suchockiej. Przez 13 lat sformułowania w nich zawarte nie przeszkadzały nikomu, nawet lewicy, która dwukrotnie sprawowała władzę. Jeżeli państwo polskie funduje młodzieży taką edukację w publicznej szkole, to wynurzenia polityków o tolerancji wobec gejów zakrawają na kiepski żart.

A może przykład pozytywny?

Tylko z książki Tomasza Garstki, Michała Kostrzewskiego i Jacka Królikowskiego „Kim Jestem? Wychowanie do życia w rodzinie” wydawnictwa Juka (Warszawa 2003) można się dowiedzieć, że homoseksualizm to również uczucia i trwałe związki. Podręcznik ten mówi o mniejszościach seksualnych przy okazji kwestii szczegółowych, nie łącząc tematu z zaburzeniami seksualnymi. Problem homoseksualizmu pojawia się m.in. w kontekście rodziny, stereotypu i dyskryminacji.

Zapraszamy do kiosków oraz do dyskusji o szkole! Ty też, tak jak wszyscy teraz, podyskutuj o szkole!