Azyl dla irańskich gejów

Homoseksualiści, którzy uciekli z Iranu do Holandii, ponad rok walczyli z rządem, który chciał ich odesłać z powrotem. Wygrali i dostaną prawo stałego pobytu. – pisze Gazeta Wybborcza.

16-letni Mahmoud Asgari i 18-letni Ayaz Marhoni zostali straceni za kontakty homoseksualne. Meszhed, Iran, 19 lipca 2005 r.
– Nie poczuję się winna, jeśli umrą – tymi słowami piękna i elegancka Rita Verdonk, holenderska minister ds. imigracji, skwitowała półtora roku temu strajk głodowy pięciu irańskich gejów, którzy protestowali przeciwko wydaleniu ich do ojczyzny. To ona podjęła wówczas decyzję o deportacji i do środy walczyła o jej wykonanie. Uznała, że jeśli się podda, przestanie być wiarygodna jako autorka twardej i przynoszącej jej dużą popularność polityki imigracyjnej: zaostrzenie warunków przyznawania azylu, masowe wydalenie 26 tys. nielegalnych imigrantów i testy na holenderskość dla każdego, kto chce się osiedlić w kraju tulipanów.

To między innymi za sprawą Verdonk Holandia z najbardziej tolerancyjnego społeczeństwa stała się najbardziej w Europie zamknięta dla „obcych”. Okrzyknięta „Żelazną Ritą” minister mówiła przestraszonemu falą imigracji i zmęczonemu poprawnością polityczną społeczeństwu to, co chciało usłyszeć – że imigranci muszą dostosować się do holenderskich zasad i wartości, a jak nie, to powinni wracać do siebie.

Przeciwnicy pytali, czy do tych zasad zalicza też wysyłanie homoseksualistów do kraju, w którym grozi im kara śmierci, a w najlepszym razie tortury.

Po raz pierwszy deportację gejów wstrzymało – dosłownie w ostatniej chwili – ścięcie w Iranie 19 lipca 2005 r. dwóch homoseksualistów. 18- i 16-latek zostali skazani za gwałt i rozbój, ale organizacje praw człowieka dowiodły, że była to tylko przykrywka, a powodem była ich orientacja seksualna. Za tzw. uprawianie sodomii grozi w Iranie kara śmierci, za samo flirtowanie z osobą tej samej płci – sto batów.

Rita Verdonk przesunęła deportację o pół roku i zgodziła się ponownie zbadać sprawę traktowania homoseksualistów przez władze irańskie. W marcu br. ogłosiła, powołując się na zapewnienia Teheranu, że geje i lesbijki nie są w Iranie prześladowani, dopóki żyją w ukryciu, więc nie ma przeszkód do deportacji. Organizacje praw człowieka ujawniły, że jeden z podlegających nakazowi deportacji gejów ma w Iranie wyrok śmierci za homoseksualizm. Sondaże wskazywały, że większość Holendrów uważa, że Verdonk przesadziła, na ulice wyszły demonstracje i przeciwko pani minister zbuntowały się dwie partie tworzące koalicję rządową oraz część posłów jej własnego ugrupowania – liberałów.

„Żelazna Rita” znów się cofnęła i zawiesiła decyzję o wydaleniu na kolejne pół roku. Zdaniem większości komentatorów dlatego, że walczyła wówczas o przywództwo w partii liberalnej i chciała pokazać nieco łagodniejsze oblicze. Przegrała i karta odwróciła się od uznawanej jeszcze niedawno za holenderską Margaret Thatcher pani minister.

Gdy sześć miesięcy minęło Rita Verdonk nawet nie podjęła kolejnej próby wydalenia gejów. W środę zdecydowała, że uchodźcy z Iranu starający się o azyl z powodu orientacji seksualnej mogą od razu dostać prawo stałego pobytu. Ugięła się też w kwestii ochrzczonych Irańczyków, których swego czasu też chciała wydalać, choć i im w islamskiej ojczyźnie grozi śmierć. Dostaną tymczasowe prawo pobytu.

Niespodziewanie jednak śladami Holandii chce iść Szwecja. Pod koniec września rząd w Sztokholmie przyzwolił na deportowanie starających się o azyl homoseksualistów i nakazał wydalenie pierwszego – geja z Iranu. Ten się odwołał i sprawa jest teraz w sądzie apelacyjnym.

Redakcja: Decyzja ta może być krokiem milowym w postrzeganiu praw homiczych w Europie. Udzielając prawa pobytu irańskim zbiegom Holandia potępia (wprawdzie nie wprost) zbrodnicze irańskie prawo.

źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3694631.html

1 komentarz do: Azyl dla irańskich gejów

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa