Zmiany w prawie spadkowym nie dotyczą homików…?

Drodzy Państwo,

Dobrodziejstwo naszego sejmu sprawi, że od 1. stycznia nie będziemy płacić podatku od spadków i darowizn. Teraz jest np. tak: dziedziczymy mieszkanie po babci, płacimy fiskusowi haraczyk. Dziedziczymi po kimś dalszym, płacimy haracz większy. Sięgający nawet 20%. Proszę sobie policzyć, ile wynosiłby taki podatek od spadku – mieszkania za 200 tysięcy. Podobnie jest z darowiznami, czyli np., jeśli od taty dostajemy stary samochód typu gruchot, gdy ten kupuje sobie nowy.

Od stycznia koniec z tym – spadki i darowizny będą nieodpłatne. Ale dotyczyć to będzie tylko spadków / darowizn od małżonka, rodzica, rodzeństwa, dziadków, wnuków, pasierbów, ojczyma i macochy.

Oddajemy głos dziennikowi Metro:

Nowa ustawa nie obejmie jednak osób żyjących w konkubinacie oraz par homoseksualnych. Według danych GUS aż około 2,5 miliona Polaków żyje w takich związkach, z tego jedna trzecia to homoseksualiści. Marcin, 31-letni informatyk, i Artur, 28-letni handlowiec z Warszawy, w związku razem żyją już od 10 lat. Mają mieszkanie i samochód kupione wspólnie. – Dlaczego tylko my mamy być wyłączeni z tego przywileju? Tak samo ciężko pracujemy i płacimy olbrzymie podatki – denerwują się.

– To przywilej tylko dla rodzin, a związki homoseksualne nie są w Polsce nawet uregulowane prawnie. Taka ulga więc im się nie należy – wyjaśnia Jacek Kościelniak, poseł PiS.

– Ustawa jest wymierzona specjalnie w gejów – komentuje Łukasz Pałucki z Fundacji Równości i dodaje – Dopiero co prezydent Lech Kaczyński podczas wizyty w Waszyngtonie zapewniał, że geje i lesbijki nie są ekonomicznie dyskryminowani i mogą wspólnie rozliczać się z podatków. Okazuje się, że to bzdura – zauważa.

No cóż. Po raz kolejny widzimy, jak bardzo przyda się „coś” na rzecz związków partnerkich. Po prostu trzeba się nimi zająć, bo tak wygląda życie, nawet jeśli paniom i panom z PiS się to nie podoba. Trochę pragmatyzmu. Może po prostu notarialne określenie kogo uważamy za osobę najbliższą i włączenie tej „osoby najbliższej” do pierwszej grupy i inne codzienne rozwiązania?

Konserwatyści z innych państw europejskich już dawno zauważyli, że prawa ekonomiczne dla homików stały się minimum, które należy przyznać i z nim nie dyskutować. Właśnie na tym m.in. polega konserwatyzm, konserwuje się wypracowaną wspólnym wysiłkiem kasę. Nawet jeśli np. we Francji psioczą, że małżeństwo to to i to, matka, ojciec i dzieci, nie przyjdzie do głowy nikomu dokuczanie homikom poprzez wykluczanie ich z rozwiązań odnośnie kasy.

I na tym polega zagwozdka, skoro prawa ekonomiczne dla homików to niby-konsensus w Unii, możemy domagać się, by i u nas był przestrzegany. Znowu z prasy:

Tymczasem konstytucjonaliści alarmują: – W ustawie można dopatrywać się złamania konstytucyjnej zasady niedyskryminacji – zauważa dr Anna Młynarska-Sobaczewska z Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt nie podoba się też posłom SLD i gdyby został uchwalony, zamierzają zgłosić ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Organizacje homoseksualne już zainteresowały tą sprawą Brukselę. – Komisja Europejska jest przeciwna jakiejkolwiek dyskryminacji. Dlatego, jeśli ustawa wejdzie w życie, Unia będzie domagała się wyjaśnień od polskiego rządu, a nawet naprawienia tego przepisu – zakłada Józef Pionior, eurodeputowany.

No i ciekawe, co z tego wyjdzie.

cyt. za http://serwisy.gazeta.pl/metro/1,50145,3641319.html

12 komentarzyZmiany w prawie spadkowym nie dotyczą homików…?

 • Szymon Goldman

  [Re: Zmiany w prawie spadkowym nie dotyczą homików…?]

  Geje są w Polsce dyskryminowani w kwestiach emerytalnych (brak prawa do dziedziczenia emerytury/renty po zmarłym partnerze), to nie widzę powodu by ktokolwiek przejął się dyskryminacją w prawie spadkowym.

 • masa

  [Re: Zmiany w prawie spadkowym nie dotyczą homików…?]

  Jaka dyskryminacja gejów? Ja też nie mogę dziedziczyć po facecie , z którym bym się ewentualnie związał, a gejem nie jestem. Czyli jest po równo.
  Taki mały żarcik, nie mogłem sie powstrzymać…

 • Arek

  [Re: Zmiany w prawie spadkowym nie dotyczą homików…?]

  Spokojnie, jeszcze tylko nie całe 3 lata w najgorszym wypadku 😀

 • masa

  [Re: Zmiany w prawie spadkowym nie dotyczą homików…?]

  Naiwniak

 • Szymon Goldman

  [Re: Zmiany w prawie spadkowym nie dotyczą homików…?]

  Aleś ty naiwny! Tusk i PO ci da ustawę o związkach partnerskich! Będziesz ją widział jak świnia niebo! Do tego – przykro mi – głupiutki jesteś, bo nawet nie zapoznałeś się z wypowiedziami polityków i programem PO, która stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek ustawom o związkach gejów. Co więcej – PO ma w planie przeprowadzenie zmian, które wyłączą gejów z prawa spadkowego.

 • Łukasz Pałucki

  [Re: Zmiany w prawie spadkowym nie dotyczą homików…?]

  Szymon,

  Gdyby PIS uchwalił tą ustawę przed wejściem Polski do UE to mogliby spać spokojnie. Ale przy tym projekcie sami władowali się w bagno. Ta ustawa łamie jedną dyrektywę i prawo UE, jest też sprzeczna z naszą umową akcesyjną (Polska zobowiązałą się nie wprowadzać przepisów sprzecznych z prawem UE)

 • teddy

  [Re: Zmiany w prawie spadkowym nie dotyczą homików…?]

  Przepraszam, ale ja tu niestety nie widzę formalnej dyskryminacji – żadne regulacje wspólnotowe nie nakładają na państwa członkowskie obowiązku równego traktowania w zakresie podatków par małżeńskich i par nierejestrowanych. Uważam że to nie jest fair, ale proponowałbym jakąkolwiek histerię z tego powodu odłożyć – nic nie wskóramy, a Komisja Europejska nie podajmie żadnych kroków.
  Łukasz – najpierw poradź się prawnika, a potem dopiero wszczynaj kolejną dyskusję.

 • Szymon Goldman

  [Re: Zmiany w prawie spadkowym nie dotyczą homików…?]

  Zgadzam się z teddym.

 • Castaneda

  [Re: Zmiany w prawie spadkowym nie dotyczą homików…?]

  Dyskryminacją byłby wyraźny zapis w prawie, że jakaś ulga przysługuje wszystkim, ale nie gejom. Takich zapisów nie ma więc mówienie o dyskryminacji jest absurdem.

  Jedyne o czym można mówić to brak dostępu do przywileju, jakim jest obdarzona najbliższa rodzina osoby pozostawiającej spadek. Ale rozciąganie jej na gejów a tym bardziej na konkubinaty to jeszcze większy absurd.

  Równie dobrze można byłoby w ogóle znieść podatek od darowizn, obdarzający tym przywilejem wszystkich obywateli, niezależnie od tego kim dla siebie sa.

 • Szymon Goldman

  [Re: Zmiany w prawie spadkowym nie dotyczą homików…?]

  No właśnie, przecież nie ma dyskryminacji, bo nikt nie broni gejowi wziąć ślubu z kobietą i dziedziczyć majątek po niej bez podatku hihi 😀 Ten kraj jest gorszy od Trzeciej Rzeszy.

 • kaczruk

  [Re: Zmiany w prawie spadkowym nie dotyczą homików…?]

  Gość o nazwisku Niemiec porównuje Polskę do III Rzeszy. To jest dopiero hihi.

 • Szymon Goldman

  [Re: Zmiany w prawie spadkowym nie dotyczą homików…?]

  Nie nazywam się Niemiec, a Goldman to nazwisko wskazujące na pochodzenie żydowskie, czego, ignorancie, oczywiście nie wiesz.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa