Zanzibar rajem nie dla homików

Na Zanzibarze, tropikalnej wyspie uchodzącej za turystyczny raj, wybuchł gorący konflikt. – pisze Gazeta Wyborcza. Poszło o 60. rocznicę urodzin nieżyjącego artysty rockowego Freddiego Mercury'ego, najsławniejszego z synów, jakich wydała wyspa. Miejscowi muzułmanie uważają, że czczenie homoseksualisty i rozpustnika jest obrazą dla religii i kraju. Freddie Mercury, wokalista brytyjskiego zespołu Queen święcącego triumfy w latach 70. i 80., przyszedł na świat jako Farrokh Busara 5 września 1946 r. na głównej wyspie Zanzibaru – Ungudży.
(…)Niewielu mieszkańców wyspy wiedziało też zapewne, że muzyk był ich rodakiem. Dowiedzieli się o tym za sprawą miejscowego szynkarza Simaja Mohammeda Saidiego, który chcąc zarobić na sławie Mercury'ego, postanowił wyprawić mu w najbliższą sobotę urodzinowe przyjęcie. Porozlepiał już w mieście plakaty i liczył, że tego wieczora jego knajpa na nadmorskim bulwarze będzie pękać w szwach od cudzoziemskich turystów, których ściągną takty „We Are The Champions” i „Bohemian Rhapsody”. Na wieść o tym oburzyli się muzułmańscy radykałowie zrzeszeni we Wspólnocie Muzułmańskiej Czujności, którzy w liście do miejscowego ministra kultury zażądali, by zakazał urodzinowego przyjęcia.

„Freddy Mercury nie był nawet Zanzibarczykiem. Tylko się tu urodził. Potem wyjechał, a nawet zmienił nazwisko” – napisał przywódca Wspólnoty Abdullah Said Ali. – „Kojarzenie Mercury'ego, a przede wszystkim stylu jego życia z Zanzibarem jest obrazą dla naszego kraju i wiary, jaką wyznajemy. Brońmy naszego kulturowego dziedzictwa”. Niemal wszyscy mieszkańcy Zanzibaru wyznają islam przywieziony tu przed wiekami przed arabskich podróżników, zdobywców i handlarzy niewolników. Przez długie lata wyspą rządzili arabscy sułtani, którzy dopiero pod koniec XIX wieku przyjęli brytyjski protektorat. W 1964 r. na wyspie wybuchła krwawa rewolucja potomków murzyńskich niewolników, sułtana obalono, a Zanzibar zjednoczył się z położoną na pobliskim, afrykańskim wybrzeżu Tanzanią. Zanzibarskich muzułmanów zawsze cechowało umiarkowanie i cierpliwość. Sytuacja zaczęła się zmieniać w latach 90., gdy po epoce jednopartyjnej, socjalistycznej dyktatury, w Tanzanii wprowadzono wielopartyjną demokrację. (…) Kolejne wybory, przegrywane przez Front z powodu oszustw rządzącej od zawsze Partii Rewolucyjnej, podsycały radykalne nastroje. Przyczyniali się do tego także panujący rewolucjoniści przezywający opozycję religijnymi fanatykami i terrorystami śniącymi o przywróceniu arabskiego sułtanatu i niewolnictwa. Do wzrostu radykalnych nastrojów, paradoksalnie, przyczyniła się też gospodarka rynkowa, która wraz z demokracją zapanowała w siermiężnej Tanzanii. Na Zanzibarze kapitalizm przejawił się przede wszystkim najazdem cudzoziemskich turystów przybywających, by zachwycać się egzotyczną urodą Kamiennego Miasta, stolicy sułtanów, plażami i rafami koralowymi.

W ślad za cudzoziemcami pojawiły się na Zanzibarze prostytutki, nocne kluby, alkohol, dyskoteki. Miejscowi imamowie początkowo zlekceważyli zagrożenie. Od kilku jednak lat prowadzą z nim zaciekłą wojnę. – Jeszcze pod koniec lat 80. na całym Zanzibarze było może z dziesięć szynków. Dziś są ich setki, a państwowa telewizja propaguje rozpustę – narzeka szejk Azzan Chalid z Grupy Niesienia Islamu.

Dwa lata temu na żądanie imamów zanzibarscy posłowie przyjęli prawo zakazujące homoseksualizmu. Karę za fizyczną miłość osób tej samej płci ustalono na pięć lat więzienia.

Rozochoceni imamowie domagali się nawet wprowadzenia na Zanzibarze szariatu, a przynajmniej przyjęcia kolejnych praw dyscyplinujących cudzoziemskich turystów, źródła zarobku i zarazem moralnego upadku. – Powinno się dla nich wprowadzić zakaz publicznego całowania się i wszelkich wyuzdanych zachowań – domagał się Farid Hadi ze Stowarzyszenia Imamów Zanzibaru. – U nas jest to nie do przyjęcia.

źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3587078.html

4 komentarzeZanzibar rajem nie dla homików

 • lothriel

  [Re: Zanzibar rajem nie dla homików]

  ” Karę za fizyczną miłość osób tej samej płci ustalono na pięć lat więzienia. „

  I za takie coś, powinno się tym popie******* iamom zrobić mały survival na pustyni Gobi.

 • Arek

  [Re: Zanzibar rajem nie dla homików]

  O Boże… (Allachu) Ale tempi ludzie chodzą po tej ziemi w XXI wieku! Jak nie moherowi katolicy to muzułmańscy radykałowie czy terroryści. Ja rozumiem bronić króla, bogactwa, dostatku, stolicy, terytorium czy w imię króla zabraniać itd… Znaczy nie rozumiem ale jest to bardziej logiczne niż mordowanie sie w imię kogoś (czegoś) kogo nikt nie widział (zwyjątkiem ludzi średniowiecza i tych cierpiących na schizofrenie – bez urazy) i w imie tgo kogos, czegoś takie cyrki odwalać… G Ł U P O T A

 • QUASIMODO

  [Re: Zanzibar rajem nie dla homików]

  Ech nie mam pytań GŁĘBOKA WIARA = PŁYTKI ROZUM
  uwaga detrollatora: Quasimodo, balansując na krawędzi akceptowalności wypowiedzi notorycznie obrażasz uczucia innych. ten portal do tego nie służy. przyhamuj, proszę.

 • QUASIMODO

  [Re: Zanzibar rajem nie dla homików]

  ODpowiedz na zarzut detrollatora nie mam intencji obrażania kogo kolwiek, ale jak widze jak traktowane sĄ osoby homoseksualne to, to czasami trzeba nazwać rzecz po imieniu, niestety tak. Znam sporo osób wierzących i to głeboko na wysokim poziomie z poszanowaniem indywidualnych wyborów drugich. Tych osób nie zamieżałem obrazić. Jedynie moim uchybieniem było to że nie umieściłem wyrazów GŁEBOKA WIARA w cudzysłowie, to fak, zmieniło by treśc mojej wypowiedzi. Czesto jest tak że osoby mocno fanatycznie nastawione do świata czasto traktują religje czy przekonania instrumetalnie do swojich celów czy zapatrywan na to chciałem właśnie zwrócić uwage w moim komentarzu a nie obrażić kogoś z powodu wiary w Boga. Jak Ktoś poczuł się urażonny winny jestem szczerych przeprosin, co oczywiście czynie. PRZEPRASZAM I POZDRAWIAM

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa