Ministerstwo edukacji a górale…

Wicepremier – minister edukacji publicznie oznajmił, iż dofinansowania dostaną wszyscy, oprócz Kampanii Przeciw Homofobii. Tym samym KPH jest odcięta od części funduszy, gdyż to jednostki ministerialne rozdzielają w Polsce np dotacje zagraniczne (unijne). W działaniach KPH ministerstwo widzi deprawację młodzieży. A co widzieli inni? Gazeta Wyborcza pojechała sprawdzić:

http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,68586,3542570.html

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przeznaczy unijnych pieniędzy na organizację obozów tolerancji w Rycerce. – Uczenie o odmiennościach seksualnych to deprawacja – twierdzą ministerialni urzędnicy. Górale są zdumieni

Chodzi o dwutygodniowe warsztaty „Do we need gender”, które we wrześniu zeszłego roku odbyły się w Rycerce na Żywiecczyźnie. Zorganizowała je Kampania Przeciw Homofobii dla młodzieży m.in. z Bułgarii, Hiszpanii, Estonii i Polski. W sumie było ok. 30 osób. Celem obozu było przeciwdziałanie stereotypom na temat płci i orientacji seksualnej. Było to możliwe dzięki 19 tys. euro dotacji z unijnego programu „Młodzież”. – To było fantastyczne spotkanie. Mieszkańcy tak ciepło nas przyjmowali – zachwyca się Marta Abramowicz, wiceprezes Kampanii.

Zadowoleni byli też górale. – Przyjechali młodzi ludzie, kolejni turyści. Było spokojnie, oni dobrze się bawili, pieniędzy trochę u nas zostawili. A że niby pedały? I co z tego. Oni takie same ludzie jak my. Czy któryś goły po wsi latał? Jakieś zgorszenie siał? Pani, nic z tego. Normalnie było, jak to na innych wczasach dla młodych – mówią nam mieszkańcy.

Zarówno Kampania, jak i gmina Rajcza, w której leży Rycerka, liczyły na dalszą współpracę. – Nie mamy nic przeciwko temu, by znowu do nas przyjechali – mówi Agnieszka Szczotka, sekretarz gminy.

Abramowicz potwierdza: – Dobrze byłoby znowu spotkać się w Rycerce.

Nic z tego jednak nie będzie. Już pod koniec maja Roman Giertych, wówczas nowo mianowany minister edukacji narodowej, powiedział, że obóz propagował homoseksualizm. Uznał, że skandalem jest, iż zorganizowano go z publicznych pieniędzy.

Dziś już wiadomo, że obozów nie będzie. – Obóz szerzący dewiacje zorganizowany był po raz ostatni. Dopóki nie będzie zmian w resorcie, taka sytuacja już się nie powtórzy – mówi Kaja Małecka, rzeczniczka MEN-u. To oznacza, że Kampania nie może już liczyć na żadne dotacje z europejskich funduszy.

Dlaczego? Małecka: – Pieniądze powinny dostawać organizacje, które stawiają na wszechstronny rozwój młodego człowieka, a nie jego deprawację. Na tym obozie uczono dzieci, że płeć jest kwestią umowną. Chłopcy zamieniali się ubraniami z dziewczynkami, były mieszane pokoje. Takie działania wprowadzają chaos w psychice dzieci.[Warsztat przeznaczony był dla pełnoletnich osób młodych – studentów zainteresowanych tematyką gender studies. Czy zadanie aktorskie polegające na przebraniu się może zasiać chaosw psychice dorosłego człówieka? A że były mieszane pokoje, z punktu widzenia LPR to chyba dobrze? :)- red]

KPH niż zgadza się z zarzutami. – Uczestnikami były pełnoletnie osoby. Zarówno homo-, jak i heteroseksualne. Używając różnych metod pracy, próbowaliśmy odnaleźć odpowiedzi na pytania związane z uprzedzeniami, stereotypami na temat statusu kobiet i mężczyzn – wylicza Abramowicz.

Górale są zdumieni. O co chodzi tym urzędnikom? – pytają i pukają się znacząco w głowę. – Nasi mieszkańcy to bardzo tolerancyjni ludzie. Temat orientacji seksualnej nikomu nie zaprząta głowy. Jak wszędzie, także u nas mieszkają homoseksualiści, znam ich, to porządni ludzie. Nikt ich nie wytyka palcami, bo i zresztą niby dlaczego. Z potępieniem może liczyć się ten, kto robi coś złego, zamiast wziąć się do pracy, pije od rana do wieczora albo bije żonę – mówi Szczotka.

Abramowicz przyznaje, że chętnie zorganizowaliby kolejne spotkanie na Żywiecczyźnie. – Problem w tym, że sami nie mamy na to pieniędzy. Takich środków nie ma też gmina. Musimy więc liczyć na dotacje. Już teraz jednak widać, że nie mamy na to szans. Kilka miesięcy temu złożyliśmy wniosek na wyjazd naszych wolontariuszy. Chodziło o staże w Szwecji. Do tej pory wniosek leży, choć inne, które złożyły inne organizacje, już zostały rozpatrzone – denerwuje się Abramowicz.

Irena Dzierzgowska, sekretarz stanu w MEN-ie w latach 1997-2000, redaktor naczelna miesięcznika „Dyrektor Szkoły”, uważa, że sytuacja jest patowa. – Do tej pory było tak, że ministerstwo przyznawało dotacje wszystkim organizacjom pozarządowym bez względu na światopogląd. Obóz w Rycerce rozliczył się z każdej złotówki, nie było żadnych uchybień formalnych. O co więc tyle hałasu? W ministerstwie dostaje się wysypki na samo słowo „homoseksualizm”. Tymczasem KPH działa w świetle prawa. Jest organizacją zarejestrowaną przez sąd. Nie może być tak, że ludzie, którzy tylko administrują publicznymi pieniędzmi, dają je według własnego klucza. Oczywiście, można się odwoływać od takich decyzji do sądu. Tyle że to długa droga. Można też odwoływać się do premiera. W tym jednak przypadku, biorąc ostatnie doniesienia o stosunku PiS-u do mniejszości seksualnych, też na wiele bym nie liczyła.

Szczotka dodaje, że tolerancja w Rajczy ma długą tradycję. Miejscowość ta należała do monarchii austro-węgierskiej. Wielu mieszkańców jeździło na handel do Wiednia. – My po prostu nie od dziś jesteśmy w Europie. Zresztą każdy przecież ma prawo do szczęścia po swojemu – śmieje się Szczotka.

Hm… Pozdrawiamy serdecznie wszystkich górali.

Podkreślenia od red.

16 komentarzyMinisterstwo edukacji a górale…

 • Arek

  [Re: Ministerstwo edukacji a górale…]

  Dołączam sie do pozdrowień dla górali =]

  I z góry zastrzegam że z panią Kają Małecką nic mnie nie łączy 😀

 • lothriel

  [Re: Ministerstwo edukacji a górale…]

  Górle górą!!! Swoje chłopy, a nie te giertchowo…bożesz ty mój, a co mają mieszane pokoje do deprawiacji, skoro były miesznane to dobrze, nie? W końcu chodzi o chłopaka i dziewczynę? 😉 Oj Roman, Roman weź chłopie idź siano poprzewalaj, boś zachowujesz się jakby cię fura z gnojem przejchała 😛

 • Arlekin

  [Re: Ministerstwo edukacji a górale…]

  Tak… 19 tys euro na 10 osób na 2 tygodnie… To oni chyba w to wliczyli w to jeszcze koszt budowy hotelu pięciogwiazdkowego?

  Ewentualnie jest to wyjaśnieni dlaczego KPH w ubieglym roku zarobilo na czysto 150 tys. zlotych i nie opublikowalo sprawozdania finansowego za 2005 rok.

 • Michal

  [Re: Ministerstwo edukacji a górale…]

  Arlekin: mylisz się. projekty finansowane przez UE są po prostu drogie. choćby dlatego,że obowiązkowo zawierają audyt unijy za 2 tys euro – czyli ok. 8 tys złótych. poza tym unia dała tu na dojazd, unijny dojazd powyżej 800 km jest zawsze lotniczy i to nie tanimi liniami, tylko linią narodową w klasie ekonomicznej. policz sobie, np 10 osób tam i z powrotem LOTem to już ze 12 tys

 • Arlekin

  [Re: Ministerstwo edukacji a górale…]

  Mimo wszystko wychodzi na to, że koszt pobytu jednej osoby w tych kwaterach wynosil ponad 400 zl dziennie (po odliczeniu 5 tys euro na audyt i przeloty). Troche drogo, biorac pod uwage ze w tej okolicy srednia cena noclegu wynosi 20 zl. Biorac pod uwage ze Biedron dostal te kase od Lybackiej po znajomosci partyjnej, to wcale sie nie dziwie ze nowy MEN nie chce mu jej dawac ponownie. A Wyborcza jak zwykle kreci afere z niczego.

 • Goralka

  [Re: Ministerstwo edukacji a górale…]

  Agnieszka Szczotka nalezy do Rady Powiatowej SLD w Zywcu. To jej zdanie. A nie zdanie gorali. Nikt nikogo o opinie w Rycerce nie pytal. Artykul jest zmanipulowany.

  http://www.sld.silesia.pl/teren_zywiec.php

 • Walpurg

  [Re: Ministerstwo edukacji a górale…]

  Moim prywatnym zdaniem jest to kolejny dowód na to, że finanse organizacji LGBT – delikatnie mówiąc – śmierdzą.

  Organizowane przez KPH za horrendalne sumy szkolenia dla ludzi z innych krajów może po prostu mają zapełnić kieszenie organizatorom? Ciekawe na przykład, jak duże wynagrodzenie za „kierowanie projektem” ktoś za to wziął!

  KPH organizuje szkolenia dla całej Europy, jakbyśmy sami żyli w oazie tolerancji. Jednocześnie od 2 lat praktycznie nie robi NIC w Polsce i dla Polaków, żeby TU zwalczać homofobię i uprzedzenia.

  Po świetnych dla KPH latach 2003-2004 (Niech nas zobaczą, Festiwal Kultura dla Tolerancji, sesje na polskich uniwersytetach) teraz spoczęła na laurach a może – co gorsze – poświęciła się zarabianiu kasy idącej do prywatnych kieszeni.

  Pojawiające się co jakiś czas nowe – niestety wiarygodne – doniesienia na temat finansów organizacji pozostają bez odpowiedzi. Dziwimy się, że ludzie nie chcą działać „dla środowiska”? Ja się nie dziwię.

  P.S. Najbardziej jest mi przykro z tego powodu, że sam dałem się nabrać. Jeszcze 2 lata temu wychwalałem KPH w artykułach. A tu po prostu nie ma czego i kogo bronić czy promować.

 • QUASIMODO

  [Re: Ministerstwo edukacji a górale…]

  Ech co się porobiło? smutne i niestety prawdziwe. „Uznał, że skandalem jest, iż zorganizowano go z publicznych pieniędzy.” a co panie Romcio my geje i lesbijki nie jesteśmy osobami pubkliucznymi???. Smutne że takie giertychy eurosceptyczne decydują o europejskich funduszach komu dofinansować a komu nie. Oj smutno

  P.S. jak to czytałem same k..wa cisło mi się na usta.

 • MIchal

  [Re: Ministerstwo edukacji a górale…]

  finanse przyznawała Komisja Europejska a nie pani Łybacka. w innych państwach instytucje lokalne (ministerstwa danego kraju) wogóle nie biorą udziału w przepływie unijnych pieniędzy.

  góralko, z podanego linku nie wynika, by artykuł był zmanipulowamy.

 • Goralka

  [Re: Ministerstwo edukacji a górale…]

  > w innych państwach

  Nie jestesmy w innych panstwach.

  > finanse przyznawała Komisja Europejska a nie pani Łybacka

  Pani Lybacka decydowala o ich przyznaniu tym a nie innym osobom. Zapewne to zupelny przypadek ze obydwoje z Biedroniem sa z jednej partii – SLD.

  > z podanego linku nie wynika, by artykuł był zmanipulowamy.

  Gazeta napisala wielokrotnie „gorale nie maja nic przeciwko”, „gorale to”, „gorale tamto”, a w calym artykule przewijaja sie tylko wypowiedzi Szczotki, nota bene tez z SLD. To gdzie ci gorale? To typowa manipulacja przez uogolnienie.

  I gdzie jest raport finansowy KPH za 2005, ktory ta organizacja ma obowiazek przedstawiac jako rzekomo organizacja pozytku publicznego, co roku proszaca o przekazanie 1%? Jest tam cos czym nie chcecie sie chwalic?

  http://www.pl.indymedia.org/pl/2006/08/22600.shtml
  http://poland.indymedia.org/pl/2006/03/19119.shtml

 • teddy

  [Re: Ministerstwo edukacji a górale…]

  z tego co mi sie wydaje to widziałem ten raport dawno temu na stronie ministerstwa pracy i polityki społecznej. Po co ta histeria? Wystarczy tylko ruszyć głową (i myszką oczywiście) i już jest:-)

 • Goralka

  [Re: Ministerstwo edukacji a górale…]

  Owszem jest, za rok 2004. A na stronie KPH widnieje taka fraza:

  „Jako organizacja pożytku publicznego, tradycyjnie już, na początku 2006 roku opublikujemy raport finansowy i merytoryczny z wykorzystania środków.”

  http://www.1procent.kampania.org.pl/#rap

 • Edi

  [Re: Ministerstwo edukacji a górale…]

  Goralka – o ile potrafie dobrze czytac to Teddy pisal o stronach Ministerstwa a nie 1 procenta. Poszukaj – ja znalazlam

 • Goralka

  [Re: Ministerstwo edukacji a górale…]

  Czy az tak wielkim problemem jest podanie linka do tego raportu jesli go juz znalezliscie? Na stronie MPIPS nie znalazlam nic na temat KPH, a Google znajduje tylko wspomniany raport z 2004 roku.

 • teddy

  [Re: Ministerstwo edukacji a górale…]

  Prosze bardzo

  http://bopp.pozytek.gov.pl/opp_pokaz.do;jsessionid=265BC17A282917C2BDE4E2721961DCB7?oppId=33007

  zbyt bogaci to oni nie są….

 • detrollator

  [Re: Ministerstwo edukacji a górale…]

  bardzo proszę wymienić się mailami i kontynuować dyskusje w wąskim gronie gdzie indziej.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa