Makabryczne odkrycia w internecie


Poszukiwana, poszukiwany

Być może, Drogi Czytelniku, siedzisz sobie wygodnie na dzikiej plaży w Hurghadzie albo w pierwotnym buszu mazurskiej puszczy i zastanawiasz się co porabiają homiczy krajanie. Wyciągasz swój podręczny laptopik z satelitarnym dostępem do Internetu lub pospolitą komórkę w technologii 3G i serwujesz po homiczych stronach. I co widzisz? Z dużym prawdopodobieństwem… nic!

Czas wakacji to sezon ogórkowy dla pismaków i paparazzich. Ale rozczarujemy Cię. Nie napiszemy, gdzie spędza wakacje działacz X i nie pokażemy zdjęć działaczki Y opalającej się na Malediwach, bo nas to po prostu mało interesuje. Wolimy sprawdzić czym zajmują się ich organizacje w gorącym czasie kanikuły, gdy ów X i Y wypoczywają. Wszak organizacje ciągle istnieją i warto się im przyjrzeć, choćby z perspektywy ich wizytówek – stron internetowych.

Zatem się przyglądamy. O zgrozo! Sądząc po aktualności stron internetowych można potwierdzić tezę, że wakacje to owszem sezon ogórkowy. Ale dlaczego w wielu miejscach trwa on od kilku lat?

KPH: Ötzi – Człowiek z Lodu

Pierwsze kliknięcie skierowaliśmy w www.kampania.org.pl. KPH to ponoć największa organizacja LGBT w Polsce dlatego warto zacząć właśnie od niej. Zapiera dech w piersiach odświeżony layout strony, a w szczególności firmowa metka (?), która nieśmiało zwisa z górnego baneru. Na głównej stronie znajdziecie przedruki wiadomości z kraju i ze świata, informacje o ostatniej interwencji do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie krwiodawstwa a także o zmianie siedziby organizacji (od sierpnia KPH należy szukać przy ulicy Żelaznej w Warszawie). Ponieważ w czasie urlopu mamy więcej czasu na lekturę a także większą niż co dzień skłonność do wspomnień dlatego z ochotą odwiedzamy dział „sprawdź co zrobiliśmy”. I tu oko nam bieleje, tak samo jak strona KPH. Nie widać nic! Nic to. Klikamy w „sprawdź co zrobimy” i biel jest jeszcze bardziej wymowna niż przed chwilą.

KPH ma zamiar zrobić także NIC. Jak człowiek z lodu. Nie wie, skąd przyszedł i co będzie dalej… (na pewno od ponad miesiąca, kiedy to wspominaliśmy Robertowi Biedroniowi o białych plamach na stronie organizacji, którą kieruje).

Idźmy dalej. Do strony KPH podlinkowane są strony m.in. www.homoseksualizm.pl. Strona o tyle ważna, że figuruje jako pierwsza w wyszukiwarkach pod hasłem „homoseksualizm”. Wyobraźmy sobie, że młody gej zaczyna poznawanie świata. Googluje „homoseksualizm”, klika w pierwszy na liście link i wchodzi na www.homoseksualizm.pl i co widzi?

„Będziemy na Twoim uniwersytecie 13.11.2003 r.” Czyli prawie trzy lata temu! Jak widać ze strony www.homoseksualizm.pl, inwazja działań KPH nam nie grozi.

Polecamy za to stronę prawniczą KPH www.mojeprawa.info. Znajdziecie tam wybór najpotrzebniejszych aktów prawnych, przydatnych homikom, jest zestaw odpowiedzi na zagadnienia dotyczące małżeństw, kwestii majątkowych, pracy i zatrudnienia. Warto tam zaglądnąć choć czas na stronie mojeprawa.info zatrzymał się 4 miesiące temu, dokładnie 28 kwietnia.

Góra nie daje dobrego przykładu dlatego na dole, w terenie nie jest lepiej. Życie łódzkiego oddziału KPH zatrzymało się na dacie 3 marca 2006 roku, oddział toruński zamarł 13 czerwca (wraz z otwarciem reklamowanego na tej stronie komercyjnego lokalu „Piekło”). Ostatnia informacja KPH Trójmiasto pamięta zeszłoroczny śnieg z 9 grudnia 2005 roku, KPH Wrocław zasnęło snem sprawiedliwego 3 czerwca, a KPH Kraków ostatnią działalność zanotowało 28 maja 2006 roku. Na dodatek strona KPH Kraków nie otwiera się w Firefoxie, tzn. otwiera się, ale inaczej, pokazując cały kod strony. Stąd możemy się dowiedzieć jakie są słowa kluczowe tej strony (gay, gej, homoseksualism, homofobia, homophobia, homosexual, les, lesbijka, hiv, AIDS). Interesujące, biorąc pod uwagę, jak wiele czasu spędzają działacze KPH na przekonywaniu, że AIDS nie równa się homoseksualizm.

Na stronach KPH z trudem szukać aktualnego sprawozdania finansowego za 2005 rok – a wypadałoby umieścić takie sprawozdanie, skoro jest się organizacją pożytku publicznego. Ci co oddali swój 1% mogą się tylko domyślać na co wydano ich pieniądze.

Ogólnie wrażenie jest mikre. Organizacja, skupiająca ponad 100 osób z perspektywy Internetu zatrzymała się w czasie.

Lambda: Dostęp zabroniony

Po niezbyt krzepiącej wizycie na stronach KPH odwiedziliśmy internetowe wizytówki Stowarzyszenia Lambda (www.lambda.org.pl). Różowa (a jakże!) mapka na stronie startowej Lambdy kieruje do poszczególnych oddziałów. Tak na marginesie, z bólem zauważamy białą plamę po południowo-zachodniej stronie kraju. Dolnoślązacy! Zrzeszajcie się! Udajemy jednak, że nic nie widzimy i zaczynamy surfowanie od stolicy. Tutaj miłe zaskoczenie. Jak się okazuje, najbardziej aktualną w Internecie organizacją LGBT jest Lambda Warszawa. Mimo sezonu ogórkowego stale aktualizowana strona zachęca do częstych odwiedzin. Chylimy czoła przed Ygą Kostrzewą, prezeską i rzeczniczką w jednej osobie. Kawał dobrej roboty! Yga jest jedyną osobą, która profesjonalnie, tzn, stale i konsekwentnie dostarcza naszej redakcji informacje nt. swojej organizacji. Stale aktualizuje też stronę Lambdy Warszawa. Mimo natłoku obowiązków Yga ma też czas redagować „Tęczątko” – biuletyn stowarzyszenia z informacjami i zapowiedziami wydarzeń. Strona – palce lizać, choć z każdym dniem co raz bardziej brakuje nam sprawozdania finansowego za 2005 rok.

Gorzej jest z pozostałymi Lambdami.

Krakowska zatrzymała się w 2005 roku, poznańska straszy groźnym komunikatem „403 – Dostep zabroniony – Nie masz praw do oglądania tej strony” zaś Lambda Szczecin zaginęła w marcu 2006 roku w okolicach Instytutu Sporów Kulturalnych.

ILGCN: W skrzyni umarlaka

Kolejna strona – ILGCN.gej.net. I kolejny umarlak. Na stronie jeszcze można przyjąć świąteczne życzenia od Szymona Niemca.

Ostatnia wiadomość – Dni Równości w maju 2006 roku. Szkoda mówić! Jeśli twórcy strony zapomnieli o swoim dziecku to może czytelnicy próbują ją reanimować? Zaglądamy zatem na forum strony. A tu widnieje wpis zagubionego internauty, poszukującego pomocy i rady. „Z góry przepraszam Was, drogie lesbijki i drodzy geje za to, że pierwszy temat będzie smutny. Potrzebuję pomocy!!! Nie jestem gejem, ale nie pozwolę, by ktokolwiek w nikczemny sposób dopuszczał się dyskryminacji kogokolwiek w nieuzasadniony sposób z powodu jego inności… Jestem ostatnio dość aktywnym uczestnikiem forum www.katolik.pl Ostatnio pewien gość umieścił tam topik, który poraża nienawiścią, a teksty pisane przez niego prokurują ewidentne łamanie prawa. Dlatego proszę Was wszystkich o pomoc. Co zrobić, żeby ten potok nienawiści powstrzymać? Proszę Was wszystkich, jeśli możecie, wpisujcie się na tamto forum by przedstawić solidne dowody i argumenty… Mam nadzieję, że cierpliwie ten topik przeczytacie.”

ILGCN nie przeczytało. Odpisałbym, ale aby umieścić odpowiedź trzeba się zarejestrować. Ale po co się rejestrować w miejscu zapomnianym przez swoich rodzicieli?

Jako ciekawostkę można podać, że ILGCN – Międzynarodowe Stowarzyszenie Gejów i Lesbijek Na Kultury w Polsce linkuje stronę do pornograficznej strony dla miłośników puszystego ciała. Samo życie.

Idzie nowe?

Warto napisać o nowo powstałej organizacji -TEGL, mieszczącej się pod adresem www.gejblade.pl/tegl. TEGL jest o tyle organizacją pionierską, że działa nie poprzez parady i konferencje, ale poprzez proste wykorzystanie argumentu pieniądza. Przez kieszeń do serca. Towarzystwo Ekonomiczne na rzecz Gejów i Lesbijek dopiero rozpoczyna swoją działalność. Opublikowało już dwa raporty: „Geje i lesbijki w środowisku pracy” oraz „Profil demograficzno-społeczny gejów i lesbijek”. Niestety, są to tylko badania wstępne a do tego mało wiarygodne. Wielkość próby badawczej wynosiła 120 osób. To mało. Znacznie więcej respondentów wypełnia rozrywkowe ankiety ukazujące się na naszym portalu. Ponadto zawężanie grupy badawczej jedynie do osób korzystających z Internetu to tak jak określił nasz czytelnik o nicku „pip” w komentarzach „to szalenie miarodajne badanie. jutro przebiegne sie z mikrofonem po paru stolecznych darkroomach, po czym opublikuje to jako obiektywna i spelniajaca wszelkie kryteria ankiete na temat stosunku homoseksualistow do monogamii.”. Mimo to kolegom z TEGL życzymy wytrwałości i… łatwiejszego adresu internetowego.

Odwiedziliśmy stronę Fundacji Kultura dla Tolerancji, organizującą Dni Kultury dla Tolerancji w Krakowie. Z zapisków na stronie fundacji można wywnioskować, że fundacja działa tylko przed paradą. Później wyszła i jak dotąd nie wróciła. Pewnie wrócą w następnym roku razem z Paradą Równości, którą spotkał podopbny los jak kolegów i koleżanki z Krakowa (www.paradarownosci.pl).

Konkluzja jest niestety porażająca. Ze wszystkich odwiedzonych stron organizacji tylko dwie z nich potrafią w pełni wykorzystać dobrodziejstwo Internetu. Pozostałe stowarzyszenia i fundacje traktują elektroniczne formy informowania i komunikacji jako zło konieczne i wykorzystują je tylko w nagłych przypadkach. I nie mówcie, że to wakacje, że to sezon ogórkowy. I nie mówcie, że „nie ma kto tego robić”.

Autorzy:

zdjęcie Paweł Walczak

Paweł Walczak

autor zmigrowany z php-nuke – ID: 4; nazwa: pawelwalczak

23 komentarzeMakabryczne odkrycia w internecie

 • Arek

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  I szczerze mówiąc tylko dlatego regularnie odwiedzam homiki, tutaj zawsze jakieś aktualizacje. No i jeszcze na innejstronie, ale ta jest już podszyta gdzieś erotyką, sexem etc.

  A co do całej reszty. Wstyd! 🙁 I jak my mamy bić sie o swoje kiedy góra śpi? To już faszystowskie storny są często aktualizowane, a niektóre wracają jak bumerang (czt. Red Watch) nawet po ich zamknięciu.

  To wstyd dla nas. (a co do tego http://www.homoseksualizm.pl to jest chyba najbardziej rażące. Tym bardziej że sam się wyoutowałem dopiero po jej przeczytaniu i myśle że nie tylko ja)

  Jeszcze raz wstyd dla nas wszytskich! Zróbmy coś z tym!

  Przy czym brawa dla homików że nie zasypiają

 • Arek

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  Aha, jeszcze coś. Wreszcie ktoś powiedział głosno to, o czym wszyscy z branży wiedzą albo każdy jakoś przymykał na to oko. Jeszcze raz brawo za to, mam nadzieję, że odpowiedzialni za to zajmą się sprawą.

 • Un

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  Strona poznańskiej lamby jakiś czas temu została zaatakowana przez hakerów. Umieszczona tam przez nich informacja wisiała dosyć długo… Teraz widoczie ktoś poszedł na łatwiznę, wykasował całą stronę i stworzył ten udający komunikat serwera tekst.

 • Pawlik M

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  To fatalna konkluzja – aktywizm spoleczny polskich gejow przypomina praktyke religijna polskich katolikow…

  Jak zwykle bede troche uszczypliwy i nadmienie, ze rosyjski narodowy portal gejowski – http://www.gay.ru – nawet w sezonie wakacyjnych CODZIENNIE publikuje NOWE newsy ze swiata!

  Najlepsze pozdrowienia!

 • Twoje imię szampans

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  Dla mnie najbardziej niemila niespodzianka bylo znikniecie strony „Roznica Wieku”, gdyz moglem tam czytac ( zazwyczaj ) bardzo interesujace komentarze na forum. Czy ktos moze mnie poinformowac co jest tego powodem ? To znikniecie bardzo mnie niepokoi. Czy to autocenzura, czy juz cenzura ? Czy nie jest to pierwszy stopien do zniszczenia wszystkich stron gejowskich ? Jesli tak, to nie wolno nam przejsc obok tego udajac, ze nic sie nie zdarzylo !!!

 • MIchal

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  różnica wieku: z tego co wiem to efekt wojenki torebkowej wśród użytkowników owego forum.
  natomiast rw to forum prywatne, a artykuł omawia witryny organizacji – stowarzyszeń, fundacji, czasem nawet opp.
  btw, opp (a są to KPH i Lambda – Warszawa) mają obowiązek przesłania do publikacji raportu finansowego na potrzeby strony http://www.pozytek.pl, kopia takiego raportu na stronie własnej oczywiście jest mile widziana, ale zasadą jest wspomniana przed chwilą strona oficjalna wszystkich opp.

 • M

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  http://www.pozytek.pl jest na sprzedaz

  detrollator: właściwy adres: http://www.pozytek.gov.pl/

 • Twoje imię szampans

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  Przepraszam, Michalku. Dotychczas nie zdawalem sobie sprawy z tego, ze Roznica Wieku byla strona prywatna. Mimo wszystko, szkoda, gdyz spotykali sie tam calkiem nieglupi ludzie. Rzeczywiscie, niektorzy pozwalali tam sobie na torebkowe wojny. Mimo to – obok – toczyly sie tam bardzo interesujace, powazne dyskusje. Dla mnie powstala tu spora proznia. Czy jakas inna strona nie moglaby przejac po niej paleczki ? Mysle, ze wykreowanie gdzies kacika RW nikomu by szkody nie przynioslo, zas wielu sprawiloby to ogromna frajde.

 • Łukasz Pałucki

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  Akurat co do działania stron związanych z paradami i marszami – to rozumiem że to specjalna taktyka.

  Te strony dbają o to żeby nie być konkurencją dla portali lgbt i zamieszczać tylko najważniejsze dane. Dlatego też nie zamieszczają zdjęć z Parad , co najwyżej linkują innych.

  Co do strony KPH to zdaję się, że była już o to kiedyś awantura, kiedy działaczki KPH się zbuntowały i zapytały zarząd na co idą ich składki skoro nawet strony nie ma kto zaktualizować.

 • Łukasz Pałucki

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  Sezon ogórkowy to i artykuł trochę ogórkowy. Jakby nie patrzeć są wakacje , a w wakacje wszystko uchodzi

 • lothriel

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  przynajmniej homiki.pl trzymają fason, nawet w wakacje.

 • niunios

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  Uderz w stol a nozyce sie odezwa! Tekst widze, ze trafil gdzie trzeba. Dzis w „skrzyni umarlaka” pojawil sie ruch:

  Szanowni Państwo,
  W związku z brakiem aktywności członków Stowarzyszenia, oraz złożeniem rezygnacji przez większość członków nowych władz, jako jedyna osoba uprawniona do reprezentacji stowarzyszenia, zgodnie z KRS, jestem zmuszony rozpocząć procedurę zawieszenia działalności stowarzyszenia.

  Procedura ta oznacza zawieszenie działalności stowarzyszenia na okres 1 roku, po czym może zostać ponowiona.

  W każdej chwili zawieszenie można odwołać, jeżeli w stowarzyszeniu pojawią się osoby chętne do pracy.

  W obecnej sytuacji jednak innego wyjścia nie widzę.

  Z poważaniem
  Szymon Niemiec
  p.o. Prezesa Zarządu

 • Szymon Goldman

  [WSTYD!!!]

  Wstyd!!! Za co bierzecie granty? Udajecie tylko, że coś robicie! Nic dziwnego, że jest jak jest!!! I nie pyskujcie, że sam powinienem coś robić, bo chodzę na wszystkie parady i udzielam się na rzecz środowiska!

 • Szymon Niemiec

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  Niunios: od kilku miesięcy próbowałem dowiedzieć się od nowych władz stowarzyszenia, co robią i dlaczego nie ma żadnych działań.
  Jedyne co się dowiedziałem, to to, że nie został zmieniony KRS i panowie zrezygnowali z pracy na rzecz stowarzyszenia.
  Jak zapewne pamiętasz ja rezygnację złożyłem prawie rok temu. Niestety, zgodnie z KRS jestem nadal pełniącym obowiązki Prezesa Zarządu.
  Ponieważ nie mogę zwołać Walnego Zgromadzenia, ani nawet Zebrania Zarządu w pełnym składzie, mogę jedynie zgłosić do KRS wniosek o zawieszenie działalności.
  To właśnie zamierzam uczynić, gdyż jak już pisałem w swojej rezygnacji, zajmować się Stowarzyszeniem nie zamierzam.
  Artykuł na tym portalu przyspieszył tylko moją decyzję.

 • aquarius

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  Żyłem stroną”Różnica wieku”,żyłem Forum tej strony,teraz czuję się jakbym stracił cząstkę siebie…

 • Twoje imię szampans

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  Aquarius —-> serdecznie pozdrawiam !!! Miejmy nadzieje, ze moze jeszcze kiedys uda sie komus stworzyc cos podobnego i ze tam znow bedziemy mogli sie spotykac, aby podyskutowac z ciekawymi ludzmi.

 • Walpurg

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  A po co mają cokolwiek robić?

  Istnieje coś takiego na Lista dystrybucyjna KPH (to taka lista mailingowa, której subskrybenci otrzymują na bieżąco wszystkie informacje, jakie ukazują się w mediach i dotyczą środowiska. Skoro każdy P.T. Działacz i każda P.T. Działaczka otrzymują każdego dnia na skrzynkę mailową szczegółowe informacje na temat tego, co o nas piszą i mówią, to są dostatecznie dobrze poinformowani. A co ich obchodzą „zwykłe” lesbijki i „zwykli” geje? Niech na portalach komercyjnych poszukają newsów…
  Ale to nie jest jeszcze najgorsze. Najgorsze jest to, że olewanie Internautów świetnie pokazuje o co chodzi we wszystkich organizachjach LGBT. Jeśli ktoś nie wie o co, to służę pomocą: o kasę, autopromocję i vipowskie przywileje w gejowskich knajpach. Bo P.T. Działacze przypominają sobie o szarych gejach i lesbijkach tylko wtedy, gdy ci są im do czegoś potrzebni. Na codzień mają ich tam, gdzie gejów i lesbijki ma cała lewica, czyli w…
  🙁

 • teddy

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  Jezu! Walpurg – ale sie wkurzasz…. ale o co? Proponuje troche bardziej wgłębić sie w działania organizajci, przyjść kilka dni pod rząd do ich biur – zobaczyć co sie w nich na codzień dzieje. Porady psychologiczne, porady prawne, szkolenia bezrobotych kobiet, porady lekarzy, doradców zawodowych i socjalnych, redagowanie gazety (np. Repliki), prowadzenie bibliotek, linia pomocowa. A poza tym wszystkim – ciężkie i prawie beznadziejne próby przetrwania – utrzymania biura, zapłaty za telefony itd. Wiem, wiem…. to ciągle mało, bo na stronie internetowej tego wszystkiego nie ma, a Ty chyba jestes tylko przywiązany do tego rodzaju aktywności…
  Poza tym fajnie wiedzieć, że mamy za przyjaciela (oprócz Gietycha, w którego brednie zdaje się uwierzyło prawie całe społeczeństwo) także środowisko LGBT.

 • lothriel

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  Tylko, że te wszystkie działania ograniczają się na siedzibę i jej okolice 🙂 a co z innymi, którzy np: wpłacili 1% i czegoś więcej oczekują, np: informacji na stronie www choćby.

 • Michał Hucał, TEGL

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  Komentarz do fragmentu: „Wielkość próby badawczej wynosiła 120 osób. To mało. Znacznie więcej respondentów wypełnia rozrywkowe ankiety ukazujące się na naszym portalu. Ponadto zawężanie grupy badawczej jedynie do osób korzystających z Internetu to tak jak określił nasz czytelnik o nicku „pip” w komentarzach „to szalenie miarodajne badanie. jutro przebiegne sie z mikrofonem po paru stolecznych darkroomach, po czym opublikuje to jako obiektywna i spelniajaca wszelkie kryteria ankiete na temat stosunku homoseksualistow do monogamii.”

  1. Rzeczywiście liczba 120 ankiet to mało, ale wbrew pozorom to nie jest nic, szczególnie, że sprawdzana była reprezentatywność ankiet pod względem miejsca zamieszkania i wieku w oparciu o wyniki badania PBI jednego z głównych portali LGBT; planujemy docelowo 2000 szt., a zaznaczamy w całej prezentacji, że chodzi o „internautów LGBT” i podkreślamy małą liczbę ankiet;
  2. Akurat w odniesieniu do LGBT (szczególnie w kraju, gdzie bardzo się ukrywają) badanie internetowe pozwala na bardziej reprezentatywne wyniki niż ankiety face-to-face – z oczywistych względów, trudno przeprowadzić takie ankiety na ulicach miast i zaczynać je od pytania: „czy jest Pan/i LGBT?”, a badanie w klubach/pubach to ograniczenie sie do bardzo wąskiego podsegmentu i kilku miast w kraju.

  Niemniej dziękuję za słowa krytyki i cieszą mnie wysokie oczekiwania w stosunku do TEGL. Pozdrawiam!

  PS. Adres wkrótce uprościmy. Dobra uwaga! 🙂

 • aquarius

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  Szampans:]
  Też mam taką nadzieję odnośnie”naszej” strony.Pozdrawiam również.

 • QUASIMODO

  [Re: Makabryczne odkrycia w internecie]

  Witam Aquarius ja twż żyłem stroną http://www.rozcawieku.net niesytety jest ona zamknięta. Ech szkoda od pół roku brylowałem na forum a teraz szkoda gadać. Pozdrawiam

 • kożedo

  [KPH Toruń]

  w Toruniu mają (moim zdaniem) dość sensowne usprawiedliwienie. z tego co się orientuję (a jestem nadwyraz dobrze w tej kwestii poinformowany) webmaster tamtejszego oddziału jest aktualnie w wojusku.. więc myślę że z przyczyn obiektywnych nie mozna mieć do nich pretensji…

  a co do artykułu w całości.. no cóż… prawda jest bardzo bolesna… ale taka być powinna żeby co niektóre królewny śpiące, nabrały znowu animuszu do pracy.

  pozdr!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa