- homiki.pl - http://homiki.pl -

Czytanka: o wizerunku Polski w świecie i co homiki mają do tego

Posted By PTT On 6 lipca 2006 @ 10:00 In Kraj,Świat | 1 Comment

Zapraszamy do lektury, kolejne pokłosie rezolucji europejskiego parlamentu. Tym razem Bronisław Geremek w Życiu Warszawy:

Jeszcze rok temu Polska miała bardzo dobry wizerunek w Europie i świecie. Byliśmy krajem, który wszedł do Unii Europejskiej nie tylko po to, by uzyskać środki pomocowe, ale krajem, który wniósł do niej swoje doświadczenia walki o wolność.

(…)

Z najwyższym niepokojem obserwuję wypowiedzi przedstawicieli jednego z ugrupowań koalicyjnych wywodzących się ze środowiska radykalnie nacjonalistycznej i ksenofobicznej struktury młodzieżowej i to są wystąpienia, które psują wizerunek Polski. Na to nie można odpowiedzieć, że to jest nieprawda. To są fakty. I to te fakty spowodowały zajęcie stanowiska przez jedną z wielkich instytucji. Jestem przekonany, że gdyby tych wypowiedzi nie było, to nie byłoby też tej rezolucji. Jeżeli wypowiedzi w stylu: „bić gejów pałami”, pojawiają się na marginesach życia publicznego, to nie jesteśmy tu wyjątkiem. One pojawiają się także w innych krajach. Natomiast w krajach europejskich nie zdarza się, aby tego typu wypowiedzi padały ze strony przedstawicieli koalicji rządowej. To tak jakby w dzisiejszym świecie współczesnym nagle przyszedł ktoś i stwierdził, że kanibalizm jest przyzwoitym zajęciem, bardzo ciekawym i dlaczegóż by go nie uprawiać. Jest to sprzeczne z tym, co w tej kulturze funkcjonuje jako rzecz oczywista. W kulturze europejskiej jednym ze standardów demokracji stało się poszanowanie mniejszości i w tym także mniejszości seksualnej. Przyznaję, że należę do tradycyjnej, nieco konserwatywnej formacji w kwestiach obyczajowych. Ale z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że jeżeli my nie potrafimy dostosować się do pewnych standardów kulturowych, które nie są w sprzeczności z polską tradycją, a są w tej chwili kanonem europejskiego życia publicznego, to będziemy na tym tracić.

(…)

Gdy mówimy językiem: „bić gejów pałami” czy „posłać pedałów do gazu”, to stawiamy się na marginesie Europy. Gdy mówimy: „poszanowanie mamy także dla tych ludzi, których poglądów nie podzielamy”, to powtarzamy jakby za Wolterem, że życie oddam w obronie poglądów, które są sprzeczne z moimi. Żeby ludzie, którzy mają sprzeczne poglądy z moimi, mogli je głosić.

Całość dostępna:
http://www.zw.com.pl/apps/a/tekst.jsp?place=zw2_a_ListNews1&news_cat_id=2051&news_id=90375 [1]

news tropem miedzynami.pl


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2006/07/czytanka-o-wizerunku-polski-w-wiecie-i-co-homiki-maj-do-tego/

URLs in this post:

[1] http://www.zw.com.pl/apps/a/tekst.jsp?place=zw2_a_ListNews1&news_cat_id=2051&news_id=90375: http://www.zw.com.pl/apps/a/tekst.jsp?place=zw2_a_ListNews1&news_cat_id=2051&news_id=90375

[2] Michał Minałto: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_132/

[3] Bronisław Geremek 1932-2008: http://homiki.pl/index.php/2008/07/bronisaw-geremek-1932-2008/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.