Życie erotyczne Anais Nin

Noël Riley Fitch, Anais. Życie erotyczne Anais Nin (nowość)

Bohaterka tej pasjonującej biografii, Anais Nin, jest znana przede wszystkim jako autorka dzienników – liczących kilkadziesiąt tysięcy stron i obejmujących sześćdziesiąt lat jej barwnego życia – oraz bohaterka erotycznych skandali, jak równoległy romans z Henrym Millerem i jego żoną June, romans z psychoanalitykiem Otto Rankiem, czy romans z ojcem. W latach 20., aby wyzwolić się od amerykańskiego purytanizmu ograniczającego ją jako kobietę i jako pisarkę, Anais wyjechała do Paryża, gdzie odnalazła się w środowisku bohemy Lewego Brzegu, tworząc tam swoją legendę.

Ale kim była naprawdę? Noël Riley Fitch demistyfikuje i uzupełnia zawarty w dziennikach autoportret Anais. Pokazuje, że za maską kokieterii i pewności siebie kryły się lęk i rany dzieciństwa (Anais była m.in. wykorzystywana seksualnie przez ojca). Krok po kroku udowadnia, że bohaterka dzienników jest tylko kreacją autorki, nie zawsze będącą odbiciem rzeczywistej Anais Nin.

Anais. Jej imię było inspiracją wielu legend o miłości, inspiracją literacką i nazwą perfum francuskiego domu mody Cacharel. Słynna za sprawą swych związków erotycznych i namiętnego romansu z Henrym Millerem, Anais Nin (1903–1977) była artystką życia. To właśnie o swoim życiu pisała książkę, składającą się z około 35 tysięcy stron dziennika, z którego wysnuwała poetyckie opowieści i krótkie opowiadania. „Tak jak Oskar Wilde wkładałam jedynie swoją sztukę w pracę i mój talent we własne życie… Gram tysiąc ról”. (fragment książki)

Fitch z sukcesem śledzi niezliczone rozmowy, wydarzenia i sprawy, o których Nin kłamała – swoim czytelnikom, przyjaciołom i samej sobie. („New York Times Book Review”)

Przekonujący, hipnotyczny, dociekliwy portret. („Publishers Weekly”)

Noël Riley Fitch jest autorką wielu książek, m.in. Hemingway in Paris oraz Sylvia Beach and the Lost Generation: A History of Literary Paris In the Twenties and Thirties. Mieszka w Los Angeles, gdzie wykłada nonfiction writing na Uniwersytecie Południowokalifornijskim, oraz w Paryżu.

Noël Riley Fitch, Anais. Życie erotyczne Anais Nin
(Anais. The Erotic Life of Anais Nin),
przeł. Elżbieta Delis-Modzelewska,
Sic!,
Warszawa 2006,
oprawa miękka,
ISBN 83-60457-00-X / 978-83-60457-00-9,
cena 39,90 zł.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa