Wiceprezes TVP neonazistą?

Piotr Farfał, obecny wiceprezes TVP i zaufany człowiek Romana Giertycha, przez dwa lata był wydawcą rasistowskiej gazety „Front”. „Nie tolerujemy tchórzów, konfidentów i Żydów” – tak deklarował swój światopogląd – pisze „Gazeta Wyborcza”.

W życiorysie na stronie internetowej TVP Farfał przedstawia się jako autor „publikacji na łamach prasy narodowo-katolickiej”. Nie wspomina, że w latach 1995-96 tworzył rasistowskie pismo. Zaglądamy więc do archiwalnych egzemplarzy „Frontu”. Numer 3 z 1995 roku. Okładka – łysy osiłek z mieczem w ręku idzie po trupach i kałużach krwi. Depcze flagi Izraela i UE, pacyfę (symbol pokoju). Na stronie 3 rysunek skinheada z ręką w geście „heil Hitler”. (…)

Artykuł o euroregionach: Unia Europejska wraz z Żydami chce kolejnego rozbioru Polski. Ilustracją jest mapa z „podziałem porozbiorowym”: zachodnia część Polski to „strefa okupacyjna Niemiec”, wschodnia – „strefa okupacyjna Judeopolonii”. (…)

Numer marzec/kwiecień 1995. W tekście „Dlaczego skinheads” sam Farfał wyznaje: „Nie tolerujemy tchórzów, konfidentów, Żydów. Jesteśmy przyszłością – zwarci, silni, solidarni, bezwzględni, bezkompromisowi i zawsze gotowi do walki. Po prostu jesteśmy najlepsi”. Kilka stron dalej inny artykuł Farfała „Katolicyzm – ostoja polskości”: „Do struktur kościelnych przeniknęło wielu Żydów, zmieniając katolicyzm w judaizm. Dowodem na to był II Sobór Watykański”.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3428042.html

Komentarz:

Nie dalej jak trzy cztery dni temu zapanowała w kręgach „prawdziwych patriotów” wielka obraza na parlament Europejski, który upomniał Polskę za „wzrost nietolerancji powodowanej rasizmem, antysemityzmem i homofobią”. Widziałem w telewizji, jak w samolocie do Brukseli premier Marcinkiewicz porwany patriotycznym oburzeniem rwał sobie resztki włosów z głowy i zapowiedział, że zaprosi grupkę europarlamentarzystów do Polski, by sami przekonali się, że nad Wisłą nie ma ekstremizmów. Sęk w tym, że w dzisiejszych czasach nie trzeba dokądś podróżować, by wiedzieć, co sie tam dzieje. Polska to nie jest terra incognita – media umożliwiają wzięcie pod lupę niemal każdego zakątka naszej planety. Rządzącym politykom wydaje się, że mogą robić na swoim podwórku, co chcą – zapominają jednak, że Polska jest również częścią Unii Europejskiej i że została przyjęta do tego elitarnego grona pod warunkiem przyjęcia pewnego systemu wartości. Każde deptanie tych wartości będzie pilnie odnotowane.

Casus Piotra Farfała, który wygodnie rozsiadł się w fotelu wiceprezesa w publicznej (sic!) telewizji jest kolejną ilustracją tego, co europosłowie stwierdzili w przyjętym w ubiegym tygodniu dokumencie. Bez wzrostu „nietolerancji powodowanej rasizmem, antysemityzmem i homofobią” eksredaktor neonazistowskiego pisma nie zająłby żadnego stanowiska w państwie. Panowie politycy – zamiast obrażać się na PE i nazywać polskich eurodeputowanych, którzy poparli rezolucję, obraźliwym mianem zdrajcy, radzimy usiąść i na spokojnie rozważyć, czy w Polsce dobrze się dzieje i kto do tego przykłada rękę.

I jeszcze jedno – sprawa pana Farfała będzie sprawdzianem dla prezesa Widsteina. Wierzę, że zareaguje odpowiednio. W przeciwnym wypadku przekreśli cały swój dziennikarski i opozycyjny dorobek jeszcze z czasów PRL. Panie Bronisławie – do dzieła!

Z ostatniej chwili: wiceprezes Farfał robi z siebie ofiarę spisku Gazety:

Wiceprezes TVP Piotr Farfał oddał się do dyspozycji Rady Nadzorczej TVP. Wcześniej w rozmowie z PAP Farfał zapowiedział, że pozwie „Gazetę Wyborczą” do sądu. Za opublikowanie tekstu „Były neonazista w TVP” Farfał domaga się m.in. 50 tys. zł zadośćuczynienia, przeprosin na stronach najbardziej poczytnych dzienników i tygodników, a dla samego autora artykułu – kary pozbawienia wolności za „publiczne znieważenie”. Farfał wystąpi też do sądu o zakazanie „Gazecie Wyborczej” wszelkich publikacji na jego temat. Farfał powiedział, że w wieku 15-16 lat, czyli jako bardzo młody człowiek, dał się „zmanipulować kolegom z podwórka i dał się wpisać z imieniem i nazwiskiem na tył okładki jako redakcja” „Frontu”.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3428674.html

Komentarz:

Ostatni raz lekcję matematyki miałem w 1991 roku, ale mimo to potrafię odejmować. Tekst obecnego wice w TVP ukazał się m.in. w 1995 roku, jako redaktor umieszczony był w stopce jeszcze w 1996 roku. Dokonajmy prostego działania: 2006 – 1995 = 11. 28 lat wice – 11 = 17. Prezes Farfał miał zatem 17/18 lat, gdy był w redakcji „Frontu”, a nie 15-16, jak sam twierdzi.

Aby pełnić stanowisko tak wysokie i zaszczytne jak wiceprezes telewizji publicznej, trzeba mieć nieposzlakowaną opinię.

Autorzy:

zdjęcie Jerzy Piątek

Jerzy Piątek

Jeden ze współzałożycieli i redaktor portalu Homiki.pl, w stowarzyszeniu Otwarte Forum.
Zawodowo związany z branżą PR.
Prywatnie – zapalony fotograf, miłośnik poezji Rolfa Dietera Brinkmanna, dobrej kawy i rowerów.

4 komentarzy do:Wiceprezes TVP neonazistą?

 • Uschi/Sass

  [Re: Wizeprezes TVP neonazistą?]

  „sprawa pana Farfała będzie sprawdzianem dla prezesa Widsteina. Wierzę, że zareaguje odpowiednio. W przeciwnym wypadku przekreśli cały swój dziennikarski i opozycyjny dorobek jeszcze z czasów PRL.”

  Jakos nie wierzę w dobrą wolę p. Bronisława… A może nie tyle w dobrą wolę, co w to, że w swoim zapale do osiągnięcia idealnego świata nie będzie stosował zasady „cel (oczywiście ten uznany przez niego za jedynie słuszny) uświęca środki” i nie będzie otaczał się ludźmi o wątpliwej reputacji, ale za to w pewnym sensie „skutecznymi” (dla jego celów).

  (No OK, nie lubię Wildsteina… Nie lubię, nie szanuję, nie cenię. Jego przeszłość nie wystarcza mi do tego, by przymykać oczy na to, co robi teraz i ostatnio…)

 • jerzyk

  [Re: Wiceprezes TVP neonazistą?]

  Ja też Bronisława W. nie lubię, jego cele nie są moimi celami, nie rozumiem jego odbioru świata, jego postępowanie (jak np. udział w rozpowszechnianiu słynnej listy nazwanej jego imieniem) mnie złości. Nie przymykam oczu na to, co robi.

  Mam jednak nadzieję, że będzie na tyle uczciwy, że przedłoży ludzką przyzwoitość nad płytki polityczny interes swoich mocodawców z pis. Ano zobaczymy, jak się zachowa…

 • Michal

  [Re: Wiceprezes TVP neonazistą?]

  naprawdę uważacie, że bronio rządzi w tiwi? a nie jarosław i karteczki jacka k.?

 • Jerzyk do Michała

  [Re: Wiceprezes TVP neonazistą?]

  No własnie czekamy na reakcję Bronia :-) To sprawdzian – koniec roku szkolnego za pasem, ale on może jeszcze oblać (to wielce prawdopodobne). Kto rządzi – wiadomo, Wielki Woźnica Jarosław, co wszystkie lejce w kraju trzyma…
Skomentuj

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa