- homiki.pl - http://homiki.pl -

PE przyjął rezolucję – homofobia w Polsce potępiona

Jest rezolucja!

Gazeta.pl:
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie rasizmu, antysemityzmu i homofobii. Rezolucja krytycznie ocenia sytuację w Polsce oraz zachowanie polityków LPR.

W rezolucji uzgodnionej wspólnie przez socjalistów, liberałów i Zielonych (bez chadecji) eurodeputowani wymienili Polskę wśród „kilku państw członkowskich”, które „doświadczyły ostatnio gwałtownych wydarzeń i/lub zabójstw powodowanych nienawiścią na tle rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu”. Inne wymienione kraje to Niemcy, Francja i Belgia, gdzie w ubiegłym miesiącu doszło do zabójstwa czarnoskórej opiekunki i dwuletniej dziewczynki. (…)

Rezolucja przypomina Polsce o jej zobowiązaniach w świetle traktatów oraz o możliwych sankcjach w razie ich niespełnienia (możliwość zawieszenia prawa głosu w Radzie UE). Parlament zwrócił się ponadto do Europejskiego Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii o zbadanie „narastającego klimatu nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią i homofobią w Polsce” (…)
Jednocześnie Parlament Europejski odnotował z zadowoleniem „demonstrację na rzecz tolerancji w Polsce, a zwłaszcza ciepłe przyjęcie parady gejowskiej w 2006 r. w Warszawie”
.

Za rezolucją głosowało 301 eurodeputowanych, przeciw 161, zaś 102 się wstrzymało. Oprócz Józefa Piniora, wszyscy polscy deputowani głosowali przeciwko przyjęciu rezolucji, ponieważ uważają, że jest dla Polski krzywdząca.

Europoseł Pinior (SdPL): Niektóre działania rządu w Polsce, szczególnie związane z LPR, szerzą nietolerancję i homofobię [-tutaj przykład zamieszania przy Centralnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, którego dyrektor został zwolniony za wydanie paneuropejskiego podręcznika, który promuje lekcje tolerancji – red.]. Te działania rządu budzą jednak na szczęście inną Polskę. Protestują nauczyciele, uczniowie, podnosi się nowe społeczeństwo obywatelskie.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3418918.html?skad=rss [1]

Od redakcji:
Krzywdząca dla Polski jest nie rezolucja, ale panosząca się nienawiść, wrząca tuż pod powierzchnią przemoc, jad sączący się z mównic i telewizorów. Brawa dla jedynego polskiego europosła, który potrafi stawić czoło faktom.
Unia Europejska i inne paneuropejskie instytucje to nie tylko okazja do miauczenia o pieniądze czy forum puszenia się dumnych państw i jeszcze bardziej dumnych polityków. To wspólnota obywateli i ich wartości. Na kontynencie tak doświadczonym wykluczaniem homofobia jest czymś obrzydliwym, podobnie jak rasizm czy antysemityzm, czy wszelkie warczenie na drugiego człówieka, bo jest taki, a nie inny. I niezależnie od przykrości, jaką posłowie znad Wisły i Odry odczuli, tytułów profesorskich i zasług, białe rękawiczki i dobrotliwe głaskanie po głowach nie zasłonią zła i podłości nie tylko wobec homików, na które w Polsce jest niemałe przyzwolenie. Czasem, niestety, w imieniu Dobra, Prawdy i Piękna.