Eurodeputowani o swym głosowaniu nad rezolucją

Grupa polskich deputowanych z wydała oświadczenie w sprawie swego głosowania nad rezolucją PE, wymieniającą m.in. Polskę jako kraj, w którym nastąpił „wzrost nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią”.

„Rozpętana na nas nagonka, stek oszczerstw i obraźliwych sformułowań kierowanych pod naszym adresem świadczą przede wszystkim o tym, jak nisko upadły standardy rzetelnego dziennikarstwa w takich gazetach jak +Fakt+. Ale pokazują także, jak niski jest poziom debaty publicznej w naszym kraju” – głosi oświadczenie.

Sygnatariusze zapowiedzieli wstąpienie na drogę prawną przeciwko tym, którzy – jak piszą -„publicznie kierują w naszą stronę pomówienia i oszczerstwa, w szczególności przeciwko dziennikowi +Fakt+”.

http://wiadomosci.onet.pl/1342235,12,1,1,,item.html

Komentarz:

Popieramy i kibicujemy jedynym „odważnym i sprawiedliwym”, którzy w trakcie głosowania nad rezolucją w PE nie kierowali się politycznym interesem swoich partyjek, ale swoim własnym sumieniem i – niestety – coraz smutniejszym obrazem sytuacji w Polsce.

Przy okazji warto podkreślić, że „Fakt” jest dziennikiem bezideowym, nie mającym ambicji opiniotwórczych. Naczelną zasadą gazety jest wysoka sprzedaż, tego natomiast nie da się osiągnąć bez dokopywania wszystkim wokoło, aby tylko wywołać sensację.

Zasad tych nie opracował oczywiście naczelny „Faktu”, ale koncern Axel Springer – i to już ponad trzydzieści lat temu. W latach 70. springerowski „Bild” rozpętał w Niemczech akcję nienawiści przeciwko pisarzowi Heinrichowi Böllowi. Powód? Przyszły laureat nagrody Nobla w 1972 roku opublikował na łamach „Spiegla” list otwarty, w którym skrytykował on „Bild” za nagłówek oskarżający terrorystyczną grupę Baader-Meinhof o morderstwo, którego im nie udowodniono. Böll został oskarżony przez bulwarówkę o sprzyjanie krwawym terrorystom.

Zaszczuty pisarz sięgnął po pióro i swoje doświadczenia opisał w świetnej książce „Utracona cześć Katarzyny Blum albo: Jak powstaje przemoc i do czego może doprowadzić”. Warto sięgnąć po ten tytuł i go sobie odświeżyć – mechanizmy opisane w tej książce funkcjonują bowiem do dziś – wykorzystuje je „Fakt” podczas ataków na dziewięciu polskich europarlamentarzystów.

Niestety – te podłe metody stosują dziś już już wszystkie bulwarówki na całym świecie, nie wyłączając „Super Expressu”

Autorzy:

zdjęcie Jerzy Piątek

Jerzy Piątek

Jeden ze współzałożycieli i redaktor portalu Homiki.pl, w stowarzyszeniu Otwarte Forum.
Zawodowo związany z branżą PR.
Prywatnie – zapalony fotograf, miłośnik poezji Rolfa Dietera Brinkmanna, dobrej kawy i rowerów.

6 komentarzyEurodeputowani o swym głosowaniu nad rezolucją

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa