Dziś rezolucja przeciwko homofobii

Gazeta.pl donosi:

Podczas środowej debaty w Parlamencie Europejskim na temat homofobii i rasizmu w krajach Unii Europejskiej dominowały głosy polskich eurodeputowanych, którzy nie zgadzali się z zarzutami zawartymi w projekcie rezolucji. Dokument ma być przyjęty w czwartek.

Inicjator debaty, szef frakcji socjalistów w PE Martin Schulz, który wcześniej zarzucał LPR homofobiczne deklaracje, tym razem nie wymienił Polski.

„Nietolerancja jest narzędziem w walce politycznej. To jest bardzo niebezpieczne i doprowadziło do katastrof w XX wieku” – powiedział Niemiec. „To nie jest krytyka wobec konkretnych krajów i narodów. To krytyka głupoty ideologicznej tych, którzy się nietolerancją posługują. Dla nich nie ma miejsca ani w narodowych ani w europejskim parlamencie” – dodał.

Zabierająca głos w imieniu liberałów i demokratów Holenderka Sophie in't Veld pochwaliła „wspaniały marsz równości w Warszawie”, w którym osobiście wzięła udział. Bez wskazywania na konkretny kraj zaapelowała do Komisji Europejskiej o interwencje, jeśli w krajach członkowskich łamane są prawa homoseksualistów.

Dopiero zabierający głos w imieniu komunistów Vittorio Agnoletto wprost zarzucił Polsce homofobię. „Moja grupa nie zawaha się wnioskować o sankcje polityczne wobec Polski, jeśli zachowania homofobiczne będą się nasilać” – powiedział Włoch.

Ta wypowiedź wzbudziła sprzeciw Wojciecha Roszkowskiego (PiS): „Niech postkomuniści zajrzą do własnej historii, a nie czepiają się Polski”.

„1000-letnia historia Polski zaświadcza, że to najbardziej tolerancyjne państwo w Europie. To państwo nie pozwoli sobie na szarganie jego dobrego imienia” – powiedział Bogdan Pęk (LPR).

Jego kolega z frakcji Maciej Giertych poinformował, że poseł Wojciech Wierzejski złożył skargę na „Życie Warszawy” które – jak zapewnił – przekręciła jego budzącą krytykę w Strasburgu wypowiedź. „Ten parlament ośmieszy się protestując wobec wypowiedzi, której nie było” – powiedział Giertych.

Wierzejski – jak cytowało „Życia Warszawy” – miał w maju przed Paradą Równości powiedzieć, że „jeżeli dewianci zaczną demonstrować, to należy dolać im pałami”. Sam Wierzejski zaprzeczał doniesieniom gazety, twierdząc, że jego wypowiedź została przekłamana i że nigdy nie wzywał do rozpędzenia żadnej pokojowej manifestacji.

Bezpośrednio po Polakach, w debacie w PE głos zabrał chadek Alexander Stubb: „Kiedy słucham kolegów z Polski to widzę homofobię. I kiedy przed debatą ktoś mógł mieć wątpliwości, czy Polska powinna być wymienia w tej rezolucji, to teraz już jej nie ma”.

Jednak chadecja, największy klub w PE, nie podpisała uzgodnionego przez socjalistów, liberałów i Zielonych projektu rezolucji, który wymienia Polskę wśród „kilku państw członkowskich”, które „doświadczyły ostatnio gwałtownych wydarzeń i/lub zabójstw powodowanych nienawiścią na tle rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu”. Poza Polską jest mowa o Francji, Niemczech i Belgii, gdzie opinię publiczną poruszyło w maju rasistowskie zabójstwo czarnoskórej opiekunki i białej dziewczynki.

Projekt rezolucji wraca do wypowiedzi posła LPR Wierzejskiego. Napisano, że w Polsce „od członka partii rządzącej”, „jednego z czołowych członków Ligi Polskich Rodzin”, „wyszły wezwania do otwartej przemocy o charakterze homofobicznym”.

Autorzy wspomnieli także o napaści na Michaela Schudricha, Naczelnego Rabina Polski, która miała miejsce w Warszawie pod koniec maja.

„PE jest poważnie zaniepokojony ogólnym wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w Polsce, co jest częściowo wywołane przez takie platformy religijne jak Radio Maryja, krytykowane także przez Watykan za antysemickie wypowiedzi” – głosi projekt rezolucji. Zdaniem eurodeputowanych, „UE powinna podjąć odpowiednie środki dla wyrażenia swych obaw, a zwłaszcza zajęcia się kwestią udziału w rządzie LPR, której przywódcy nawołują do nienawiści i przemocy”.

Od Europejskiego Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii domagają się natomiast zbadania „narastającego klimatu nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią i homofobią w Polsce”. Do Komisji Europejskiej apelują z kolei o „sprawdzenie, czy działania i deklaracje polskiego ministra edukacji są zgodne z art. 6 traktatu UE”, który mówi o zobowiązaniach w dziedzinie praw człowieka.

Eurodeputowany Konrad Szymański (PiS) zaapelował o wykreślenie większości punktów rezolucji dotyczących Polski. Jego zdaniem, podstawowym błędem autorów rezolucji jest zrównanie „nieodpowiedzialnych wystąpień niektórych polityków LPR” z przypadkami zabójstw i pobić na tle rasowym, do których doszło m.in. w Belgii, Francji i Niemczech. Poseł nazwał to „szukaniem na siłę powodu do oskarżania Polski”.

http://serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34180,3417969.html

podkr. redakcji

komentarz:
Pięknie, 1000 lat tolerancji kwiatkiem do kożucha. To nie my, odczepcie się, tup tup, czary mary. Homofobia w Polsce jest niestety faktem i konkretne osoby przez nią ucierpiały. Rozwiązaniem nie jest obrażanie się i zamiatanie jej pod dywan w „imię 1000 lat”. Głoszenie nienawiści popłaca, zdobywa się nadal dzięki temu głosy, tak. Ale czy to ładnie? Europa ma prawo nas ocenić, tak jak my mamy prawo oceniać Europę.

Homofobia niszczy, homofobia zabija. Homofobia psuje. Wreszcie – homofobię da się leczyć, dla dobra i spokoju wszystkich. Słyszano?

1 komentarz do: Dziś rezolucja przeciwko homofobii

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa