- homiki.pl - http://homiki.pl -

Dziewięcioro sprawiedliwych

Posted By PTT On 27 czerwca 2006 @ 00:00 In Na barykady | 16 Comments

W Polsce nasila się nietolerancja wywołana homofobią, antysemityzmem i ksenofobią – mówi przyjęta 15. czerwca rezolucja Parlamentu Europejskiego. W głosowaniu przeciw rezolucji było 161 europosłów, 102. wstrzymało się od głosu a za głosowało 301 eurodeputowanych, w tym 9. Polaków:

Genowefa Grabowska,
Lidia Geringer de Oedenberg,
Wiesław Kuc,
Bogusław Liberadzki,
Józef Pinior,
Janusz Onyszkiewicz,
Dariusz Rosati,
Marek Siwiec,
Andrzej Szejna.

Portal Pozytywnie Homoseksualny HOMIKI.pl, Porozumienie Lesbijek (LBT), Stowarzyszenie Lambda Warszawa, Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, Fundacja LORGA oraz Kampania Przeciw Homofobii wystosowali list otwarty popierający polskich eurodeputowanych, którzy dzięki swoim poglądom trafili na cenzurowane.

Jeśli chcesz poprzeć akcję „Dziewięcioro sprawiedliwych” zapraszamy do podpisywania się pod listem na specjalnie uruchomionej stronie popieram.pl [1].

Pełny list poparcia:

Rzeczpospolita Polska, 26 czerwca 2006 roku

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej
Rząd Rzeczpospolitej Polskiej
Parlament Rzeczpospolitej Polskiej
Rzecznik Praw Obywatelskich
Parlament Europejski

Szanowni Państwo,

Pragniemy wyrazić swoje podziękowania polskim eurodeputowanym, którzy 15. czerwca 2006 roku głosowali za przyjęciem rezolucji Parlamentu Europejskiego piętnującej występującą w Polsce nietolerancję, która znajduje swój wyraz w rasizmie, ksenofobii, antysemityzmie i homofobii.

Przykładów jest wiele: próby pobicia, wypowiedzi posłów nawołujące do przemocy i ograniczenia praw Polaków o innym kolorze skóry, wystąpienia polityków poniżające godność osób ze środowisk mniejszościowych i próbujące utożsamić je z grupami przestępczymi, znieważenie rabina na ulicach stolicy, ujawnianie danych osobowych na faszystowskich stronach internetowych, publiczne nakłanianie do agresji wobec mniejszości, dyskryminacja na tle religijnym i dyskryminacja osób niewierzących, zamykanie wystaw rzekomo obrażających „moralność publiczną”, próby niedopuszczenia do organizowania pokojowych demonstracji, powołanie na stanowiska rządowe i do władz mediów publicznych polityków skrajnie prawicowych, którzy w przeszłości odwoływali się do ideologii faszystowskiej i haseł antysemickich.

Sprzeciwiamy się nagonce rozpętanej przez mass-media oraz polityków prawicy przeciwko dziewięciu polskim eurodeputowanym. Nie zgadzamy się na nazywanie ich obraźliwym mianem „zdrajców”. Uważamy, że działali oni w dobrej wierze kierując się własnym sumieniem, uczciwością oraz odwagą, a w czasie głosowania nad dokumentem kierowali się nie interesem własnej partii, ale troską o dobro obywateli Unii Europejskiej.

Protestujemy przeciwko żądaniom prawicy, aby na forum Parlamentu Europejskiego Polacy wypowiadali się jednym głosem – jest to próba zawłaszczenia przestrzeni publicznej przez jedną tylko opcję ideologiczną, co de facto jest dążeniem do ograniczenia wolności wyznawania poglądów, leżącej u podstaw każdego demokratycznego systemu.

Atmosfera nagonki, obrażania i szkalowania deputowanych, jaka zapanowała w naszym kraju po 15. czerwca, jest kolejnym dowodem na to, że rezolucja Parlamentu Europejskiego jest konieczna.

Yga Kostrzewa, Stowarzyszenie Lambda Warszawa
Anna Zawadzka, Porozumienie Lesbijek (LBT)
Michał Minałto, Homiki.pl
Jerzy Piątek, Homiki.pl
Mariusz Agnosiewicz, Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
Marzena Chińcz, Fundacja LORGA
Robert Biedroń, Kampania Przeciw Homofobii

__________________________________

Specjalne podziękowania dla organizatorów akcji „bezGiertycha.rp4.pl”, którzy udostępnili nam skrypt programu.

Zachęcamy do wzięcia udziału w ankiecie
„Czy doświadczyłeś kiedyś znieważenia lub przemocy dlatego, że jesteś gejem/lesbijką?”


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2006/06/bdziewicioro-sprawiedliwychb/

URLs in this post:

[1] popieram.pl: http://www.popieram.pl

[2] Redakcja: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_2/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.