Warszawa. Dni Równości 2006

Zbliżają się kolejne „Dni Równości” w Warszawie.
Pierwszy publiczny happening dotyczący środowiska homoseksualnego w Polsce odbył się w 1998 roku. Pod Kolumną Zygmunta w Warszawie trzy osoby z twarzami zasłoniętymi chustami trzymały tabliczki z nazwami zawodów. Nikt wtedy nie przepuszczał, że w Polsce można zorganizować święto lesbijek i gejów.

Trzy lata później, 1 maja 2001 roku, na ulice Warszawy na naprędce zorganizowaną Paradę Równości przyszło 300 osób. Nagłośnienie jechało na samochodzie osobowym, a w tłumie była tylko jedna duża tęczowa flaga. Tak zaczynaliśmy.

Od tamtej pory co roku, pierwszego maja, polskie lesbijki i polscy geje wychodzili na ulice Warszawy by manifestować swoją obecność w polskim społeczeństwie. Parada Równosci przerodziła sie z czasem w trzydniowy festiwal „Dni Kultury Queer”, ktorego była najwazniejszym elementem.

W roku 2002 zgromadziła juz około tysiąca osób.

Dzięki wsparciu coraz większej ilości organizacji pozarządowych oraz poparciu Senator Marii Szyszkowskiej w roku 2003 na trasie Parady maszerowało 4000 lesbijek, gejów, oraz ich sympatyków. Było głośno, kolorowo i radośnie.

Co roku obserwujemy coraz większą liczbę gości z innych miast, a także z innych krajów. W zeszłym roku gościliśmy zorganizowane grupy ze Szczecina, Wrocławia, Krakowa, Łodzi, Berlina, Węgier, Francji i Anglii. Naszym gościem była również Joke Swiebel – europarlamentarzystka, która objęła nas swoim patronatem.

Parada Równości co roku idzie tą samą trasą. Zmienialiśmy jedynie jej długość i kierunek. Pierwsza zaczynała się pod Kolumną Zygmunta i prowadziła pod pomnik Mikołaja Kopernika. Drugą poprowadziliśmy odwrotnie. Trzecia Parada znowu ruszyła spod Kolumny Zygmunta, lecz doszła już pod budynek Parlamentu.

Parada Równosci w roku 2004 nie odbyła się. Prezydent Warszawy Lech Kaczyński zabronił organizacji parady uzasadniając to między innymi zagrożeniem dla moralności, promowaniem zboczeń i obrazą uczuć religijnych. Podjęte kroki prawne mogące zmienić tę decyzję nie przyniosły rezultatów. Zamiast parady odbył się zorganizowany wiec przed warszawskim ratuszem, na który przyszło 2000 osób.

Po tych wydarzeniach dotychczysowy organizator Parady – ILGCN Polska, jak również przedstawiciele dwóch innych najwiekszych w Polsce organizacji lesbijsko- gejowskich – Lambdy Warszawa i Kampanii Przeciw Homofobii – postanowili połączyć swoje siły i utworzyli nową organizację, która od tego roku zajmuje się organizacją „Dni Równości”. Jest nią „Fundacja Równości”.

Polska Parada Równości chce nawiązać do tradycji Christopher Street Day, organizowanego na całym świecie. „Fundacja Równości” jest członkem InterPride – organizacji zrzeszającej organizatorów parad na świecie, w których każdego roku uczestniczy łącznie ponad sto milionow osób, a także jej europejskiego odpowiednika EPOA – organizatora Europride. Daleko nam oczywiście do tak masowych imprez jak np. berlińskie CSD, ale nie da się nadrobić 20 lat zaległości w 5 lat. Jesteśmy jednak optymistami. Wierzymy, że któregoś dnia poprowadzimy Paradę, w której weźmą udział tysiące uczestników.

Jednak nic nie dzieje się samo, bez ludzi takich jak Ty!

Program „Dni Równości 2006 – Kultura Różnorodności”
źródło: http://paradarownosci.pl/

Program „Dni Równości 2006 – Kultura Różnorodności” składa się z pięciu głównych punktów:

1. Festiwal Filmowy „Kultura Różnorodności – TEDDY on Tour in Warsaw”
2. Międzynarodowa Konferencja
3. Parada Równości
4. Koncert, Gala i Afterparty „Kultura Różnorodności”
5. Mniejsze imprezy około festiwalowe.

Wszystkie punkty są merytorycznie i czasowo skoordynowane. Jako całość składają się na oficjalny program „Dni Równości 2006”.

*Zamieszczony poniżej program może jeszcze ulec zmianie, w miarę dopinania poszczególnych jego punktów.

Czwartek, 8.06.2006

13.00

Oficjalne otwarcie „Dni Równości”
(Teatr Rozmaitości, Warszawa, ul. Marszałkowska 8)

Otwarcie połączone będzie z wernisażem wystawy pod tytułem: „Geje i lesbijki w sztuce na przestrzeni wieków”

Wystawę będzie można oglądać do czasu zakończenia „Dni Równości”. Została ona przygotowana przez Fundację Równości we współpracy z „Jean-Nicklaus Tretter Collection in GLBT Studies” przy Uniwersytecie w Minneapollis.

Na fotografiach z opisami przedstawione zostaną dzieła sztuki, artyści i twórcy, którzy mieli znaczący wpływ na rozwój światowego dziedzictwa kultuty.

Piątek, 9.06.2006

10.00

Międzynarodowa Konferencja „Kultura Różnorodności”
(Centrum Konferencyjne „Zielna” przy ul. Zielnej 37 w Warszawie – przy stacji Metra Świętokrzyska)
Całodniowa konferencja z referatami ekspertów, dyskusjami na podium i warsztatami. Celem konferencji jest przedstawienie sytuacji mniejszości w różnych aspektach życia społecznego, zawodowego, politycznego, a przede wszystkim kulturalnego w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej. Skierowana jest ona do grupy ekspertów i osób zainteresowanych problematyką LGBT, przedstawicieli partii politycznych, mediów, świata kultury. Do udziału w panelach dyskusyjnych zaprosiliśmy znamienitych ekspertów w swoich dziedzinach z kraju i zagranicy. Szczegóły i tematyka konferencji podana zostanie do publicznej wiadomości w końcu kwietnia 2006. Konferencja stworzy możliwość wymiany poglądów na następujące tematy:

1. Kultura uczy tolerancji
2. Proces emancypacji: promocja odmienności czy walka z dyskryminacją?
3. Polityka względem gejów i lesbijek w Unii Europejskiej: Co z tą Polską?
4. Lesbijki w społeczeństwie, polityce, organizacjach: w połowie drogi i co dalej?
5. Przeciwdziałanie dyskryminacji – strategie i możliwości
6. Warszawski telefon zaufania dla gejów i lesbijek – 10 lat działalności

16.00

Lambda Otwarte Drzwi / Open Doors
(Stowarzyszenie Lambda Warszawa, ul Hoża 50/40)
możliwość noclegu w biurze Lambdy Warszawa dla osób spoza Warszawy (konieczność wcześniejszego zgłoszenia)

18.00

Warsztat „LESteśmy – byłyśmy. Odnajdywanie historii lesbijek w Polsce”
(Fundacja Feminoteka, ul.Warecka 8 m. 91)
Warsztat zorganizowany przez Porozumienie Lesbijek (LBT), który będzie wstępem do akcji zbierania pamiątek i świadectw w celu odtworzenia lesbijskiej przeszłości naszego kraju.
prowadzenie: Anna Górska (autorka kalendarium „LESteśmy w Polsce”) i Yga Kostrzewa.

po warsztacie zapraszamy na spacer po Warszawie śladami kobiet, które chciałybyśmy uważać za nasze poprzedniczki (m.in. Narcyzy Żmichowskiej, Marii Konopnickiej, Pauliny Kuczalskiej-Reinschmitt, Zofii Nałkowskiej), a także tropem miejsc, które były ważne dla warszawskich lesbijek w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.
prowadzenie: Agnieszka Weseli (historyczka)

Sobota, 10.06.2006

10.00

Debata polityczna: „Wstęp do równości – Europejska polityka wobec gejów i lesbijek”
(budynek Sejmu RP)
Debata z udziałem polityków zorganizowana prze Kampanię Przeciw Homofobii

11.00

Ekumeniczne nabożeństwo w intencji ofiar homofobii.
(Dolna sala klubu Galeria, przy pl. Mirowskim 1)
W nabożeństwie może uczestniczyć każdy, nie tylko chrześcijanie.

13.00

Parada Równości

Wymasz spod budynku Sejmu
Następnie przejdziemy ulicami: Wiejską, przez Plac Trzech Krzyży, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, ul. Trębacką, Molliera.
Zakończenie Parady nastąpi na Placu Teatralnym

Poradnia Antyhomofobiczna – „Misja pokojowa”.
Podczas Parady Równości działać będzie Poradnia Antyhomofobiczna Porozumienia Lesbijek (LBT)
Ze względu na zagrożenie agresją ze strony chorych na homofobię, uczestniczki – nie tracąc nadziei na wyleczenie dotkniętych tą ciężką chorobą – wystąpią w ukwieconych hełmach koloru fioletowego, jako „Misja pokojowa”.

16.00

Lambda Coffee Point
(Stowarzyszenie Lambda Warszawa, ul Hoża 50/40)
po Paradzie zapraszamy na pyszne domowe ciasto, kawę i herbatę (Lambda Warszawa)

18:00

specjalne wydanie Lambda Cafe
(Stowarzyszenie Lambda Warszawa, ul Hoża 50/40)

19.00

Before Party w Clubie Rasko
(ul. Krochmalna 32 a)

od 21.00

Koncert, Gala i Afterparty „Kultura Różnorodności”
(Klub „Skarpa”, ul Kopernika 5/7/9)
Będzie to jedyny oficjalny, benefitowy koncert po Paradzie Równości.
Liczni artyści zapowiedzieli swój w nim udział – między innymi: Jimmy Somerville, polskie i międzynarodowe gwiazdy sceny Draq King & Queen. Poprzez udział licznych mediów (TV, radio, prasa) liczymy na duży oddźwięk społeczny.

Niedziela, 11.06.2006

15.30

Spotkanie/dyskusja „Czego chcą lesbijki? Kto chce lesbijek?”
(Klub Tomba Tomba, ul. Brzozowa 37)

Spotkanie organizowane jest przez Porozumienie Lesbijek (LBT). Wezmą udział przedstawicielki i przedstawiciele partii politycznych, fundacji i organizacji LGBT, feministycznych i praw człowieka, psycholożki, socjolożki i filozofki, m.in. dr Katarzyna Kądziela, dr Bożena Umińska, Agata Engel-Bernatowicz (współautorka książki Coming out…), Agata Teutsch, Monika Serkowska (Konsola, www.bezuprzedzen.org,) Anna Dzierzgowska (Amnesty International), Agnieszka Grzybek, Bartek Lech (Zieloni 2004), Katarzyna Bratkowska (Porozumienie Kobiet 8 Marca), Ewa Tomaszewicz (KPH-„Replika”, www.Kobiety-Kobietom.com,) Marzena Chińcz (Fundacja Lorga), Marzena Lizurej (NTS Wrocław), Anna Laszuk (TOK FM).

16.00

Pokaz przedpremierowy towarzyszacy festiwalowi:
* Kochankowie z Marony, reż. Izabela Cywińska, PL 2006, '104
po pokaziespotkanie z Izabelą Cywińską.

18.30

Przedstawienie „Borderfuckers”
(Klub Tomba Tomba, ul. Brzozowa 37)
Impreza zorganizowana przez zespół queerowego festiwalu Kvir Svera i Porozumienie Lesbijek (LBT). w wykonaniu Jet Moon i Sal Tomcat, dominującej femme i uległej boy-dyke/butch, performerki i performera/ki z Londynu, dwojga aktywistów poruszających się w tematyce radykalnej polityki queer, S/M, genderfuck, antyfaszyzmu i polityki „świata bez granic”. Wydarzenie to ma formę półwarsztatu, który przełamuje podział na publiczne/teoretyczne/akademickie i prywatne, gdyż oparty jest na rzeczywistych doświadczeniach autorek w różnych przestrzeniach geograficznych i politycznych, podczas przekraczania granic pomiędzy krajami, systemami prawnymi, formami władzy, stereotypami i tożsamościami.
Bilety 10 PLN (dla osób, które chcą zostać na imprezie: 12 PLN).

20.00

Otwarcie Festiwalu Filmowego
(kino Luna , ul. Marszałkowska 28)
z udziałem m.in. Wielanda Specka, reżysera, dyrektora „Panoramy” Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Berlinale” w Berlinie.

Wręczenie Nagrody „Tolerancja” przyznanej przez „Weimarski Trójkąt Gejowski” – inicjatywę zrzeszającą organizacje LGBTQ z Francji Niemiec i Polski dla Kazimierza Kutza – reżysera i senatora.

Pokaz 3 filmów krótkometrażowych – laureatów Teddy Award wybranych przez Wielanda Specka oraz fragmentów Gali 20-lecia Teddy Award

Prowadzenie Anna Laszuk i Kuba Janiszewski.

Po projekcjach lampka wina.

od 20.00

Impreza „queeRówne babki, czyli kobiety na Dniach Równości”
(Klub Tomba Tomba, ul. Brzozowa 37)

organizacja: portal www.lesbijka.net i Porozumienie Lesbijek (LBT)
wejście do 21.00 5 PLN, po 21.00 10 PLN
– o każdej pełnej godzinie wódka za 2 PLN
– grają Est i DJ Mode
– występy DK (ich pierwszy raz!) oraz Barbie Girls
– karaoke, filmy, konkursy z nagrodami, niespodzianki
– selekcja: tylko kobiety i transy

Poniedziałek, 12.06.2006

18.00

Projekcje filmowe: „Oni są wśród nas”
(kino Luna , ul. Marszałkowska 28)

* Daleki Zachód (Far West) (krótki metraż), reż. Pascal-Alex Vincent, Francja 2003, ’17,

* Berlin Beshert (Berlin Beshert) (krótki metraż), reż. November Wanderin, Niemcy 2002, ’29,

* Na końcu tęczy (Rainbow’s End), reż. Jochen Hick, Niemcy 2005, ’75

20.30

*Alkali, Iowa (krótki metraż), reż. Mark Christopher, USA 1995, ’17

* Nie znam nikogo takiego – sam wśród heteryków (Ich kenn' keinen – allein unter Heteros), reż. Jochen Hick, Niemcy 2004, ’99

Po projekcjach dyskusja z November Wanderin, Jochenem Hickiem i Wielandem Speckiem – prowadzenie Tomasz Raczek.

Wtorek, 13.06.2006

17.15

Projekcje filmowe: „Mniejszości w historii filmu”
(kino Luna , ul. Marszałkowska 28)

* Inaczej niż inni (Anders als die Anderen) (krótki metraż), reż. Richard Oswald, Niemcy 1919, ’41

* Trevor (krótki metraż), reż. Peggy Rajski, USA 1994, ‘18

18.30

* Pułapka z celuloidu (The Celluloid Closet), reż. Rob Epstein, Jeffrey Friedman, USA 1996, ’102

20.30

* Westler, reż. Wieland Speck, Niemcy 1985, ’94

Po projekcjach spotkanie z Wielandem Speckiem – prowadzenie Bartosz Żurawiecki.

Środa, 14.06.2006

16.15

Projekcje filmowe: „Kobiety na ekranie” (część 1)
(kino Luna , ul. Marszałkowska 28)

* Bohaterki miłości (Heldinnen der Liebe) (krótki metraż), reż. Nathalie Percillier, Lily Besilly, Niemcy 1996, ’21

* Marlene Dietrich – jej własna piosenka (Marlene Dietrich – Her Own Song), reż. J. David Riva, Niemcy 1995, ’100

18.30

Projekcje filmowe: „Proces emancypacji – Nasza historia”

* Cichy krajobraz (Stille landskap) (krótki metraż), reż. Rahman Milani, Norwegia 2003, ’8

* Uroczystość (Celebration) (krótki metraż), reż. Daniel Stedman, USA 2002, ’4

* Przed Stonewall (Before Stonewall), reż. Greta Schiller, John Scagliotti, Robert Rosenberg, USA 1985, ’102

20.30

Projekcje filmowe: „Przemoc wobec gejów i lesbijek”

* Paragraf 175, reż. Jeffrey Friedman, USA 1999, ’80

* Polskie Stonewall, film wyprodukowany przez Fundację Równości z materiałów dostępnych w Internecie, stacjach telewizyjnych i amatorskich nagrań video o polskiej drodze emancypacji, PL, 2006, ‘20

od 21.30

„Move the Movie” – jedyna oficjalna impreza festiwalowa
(Klub Galeria, pl. Mirowski 1 – pod Halą Mirowską).

Prowadzący: Anna Laszuk i Kuba Janiszewski.

W programie m. in.: konkurs filmowy z nagrodami, rozstrzygnięcie plebiscytu widzów na najlepsze filmy festiwalu, występy drag king/queen – Oleole, Morfi, Tivv, możliwość spotkania z organizatorami i gośćmi „Kultura Różnorodności – Teddy on Tour in Warsaw”.

Czwartek, 15.06.2006

16.15

Projekcje filmowe pt. „Kobiety na ekranie” (część 2)
(kino Luna , ul. Marszałkowska 28)

* Dziesięć reguł – poradnik dla lesbijek, które chcą przeżyć (The Ten Rules – A Lesbian Survival Guide) (krótki metraż), reż. Lee Friedlander, USA 2002, ’28

* Arbuziarka (The Watermelon Woman), reż. Cheryl Dunye, USA 1996, ’80

18.15

Projekcje filmowe: Wieczór filmów krótkometrażowych „Teddy Twenty”
„Wszystko się może zdarzyć”:

* E-Mail Express, reż. Barbara Marheineke, Niemcy 2003, ’8

* Ciężki chleb (Hartes Brot), reż. Nathalie Perciller, Niemcy 1997, ’7

* Młynki do pieprzu (Die Pfeffermühlen), reż. Isabel Henger, USA/CH 1997, ’14

* Hormony i inne demony (Hormoner og andre demoner), reż. Sara Johnsen, Norwegia 2001, ’26

* Czwarta po południu (4 P.M.) , reż. Samantha Bakhurst, Lea Morement, Wlk.Brytania 2000, ’15

* Mała śmierć (La Petite Mort), reż. Sylke Rene Meyer, Niemcy 1998, ’8

*Letnia sukienka (Une robe d'été), reż. François Ozon, Francja 1996, ’15

20.15

„W środowisku”:

* Interwencja (The Intervention), reż. Jay Duplass, USA 2004, ’15

* Drogie momenty (Fremragende Timer), reż. Jan Dalchow & Lars Krutzkoff, Norwegia 2002, ’17

* Boże Narodzenie w domu (Home for Christmas) (krótki metraż), reż. Frank Mosvold, Norwegia 2000, ’5

* Miłość i milczenie (Love & Deaf), reż. Adam B. Baran, USA 2002, ’10

* Zrywanie boli (Breaking Up Really Sucks) , reż. Jennifer McGlone, USA 2001, ’17

* Selma & Sofie, reż. Mia Engberg, Szwecja 2001, ’14

* Śniadanie (Frühstück), reż. Alexander Pfeuffer, Niemcy 2002 , ’10

Po projekcjach zakończenie Festiwalu i pożegnalna lampka wina.

Jako dodatkowe punkty w programie „Dni Równości” zaplanowane są m. in:
1. Wystawa Fotograficzna „No Protest?” – projekt zrealizowany przez grupę studentów Uniwersytetu w Jenie. Wzięli w nim udział studenci z różnych krajów świata, którzy chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, orientację seksualną.
2. Cykl imprez i warsztatów z okazji 10-lecia Telefonu Zaufania Lambdy Warszawa
3. Przygotowany przez Porozumienie Lesbijek (LBT) cykl imprez pod nazwą „Poradnia Antyhomofobiczna”.
4. Cykl wieczorków, spotkań i koncertów m.in. brytyjskich grup „SAL TOMCAT”, „JET MOON”, „JET AND SAL”.
5. W czasie Festiwalu w Kinie Luna odbywać się będzie wystawa plakatów z Festiwalu Berlińskiego nagrody TEDDY dokumentująca jego 20 letnią historię.

źródło: http://paradarownosci.pl/

8 komentarzyWarszawa. Dni Równości 2006

 • Marcin

  [Re: Warszawa. Dni Równości 2006]

  Pieknie to wyglada, ale:

  1. co z info o koncercie Jimmi’ego S. gdzie mozna kupic bilety, za ile etc. Podejrzewam, ze moga walic na ten koncet tlumy, wiec wolabym sie zaopatrzyc w nie wczesniej:)
  2. czy filmy sa tlumaczone na polski (tzn. z napisami) czy nie, jaka cena biletow – to wazne info.

  Co do kwestii samej parady to jest ona bezdyskusyjna. Fajnie bedzie, cala moc atrakcji.

 • Rafi

  [Re: Warszawa. Dni Równości 2006]

  Kurcze,dlaczego PARADA RÓWNOŚCI jest zawsze wtedy kiedy studenci mają sesję?:(

 • kasia_encanto

  [Re: Warszawa. Dni Równości 2006]

  odpowiedź na pytania Marcina:
  1. ceny biletów na koncert ani na filmy nie są jeszcze ostatecznie ustalone. powinny być znane w przeciągu kilku dni najpóźniej do wtorku (30.05)
  2. filmy mają polskie napisy.

 • Twoje imię Dominik

  [Re: Warszawa. Dni Równości 2006]

  HEJ KOCHACHNI !!!! BARDZO CHCIALBYM SIE WYBRAC NA DNI ROWNOSCI MOZE JEST KTOS WSTANIE PRZENOCOWAC 2 MILYCH CHLOPAKOW ALBO PRZYNAJMNIEJ WSKAZAC MIEJSCE GDZIE MOZNA BEZ STRESOWO SIE PRZESPAC MOJ NR GADU 3962795 ODEZWIJCIE SIE BEDZIE MI NAPEWNO MILO

 • Michal

  [Re: Warszawa. Dni Równości 2006]

  do dominika:
  nam także będzie napewno miło.
  wejdź na www fundacji równości, tam jest wszystko napisane jak nocować. http://www.paradarownosci.pl

 • Aeksandra

  [bilety,konferencje….Warszawa. Dni Równości 2006]

  gdzie i kiedy (jak najpozniej) mozna kupic bilety na wszystkie imprezy (koncerty, pokazy filmow)? na jakich zasadach mozna wziac udzial w konferencjach?czy trzeba sie gdzies wczesniej zdeklarowac, wpisac na liste? dzieki za odpowiedz.

 • Aleksandra

  [Re: Warszawa. Dni Równości 2006]

  no i gdzie poszczegolne imprezy beda mialy miejsce? w jakich kinach,osrodkach itd?

 • anka zet

  [Re: Warszawa. Dni Równości 2006]

  10 czerwca wpadnij do Warszawy na Paradę Równości.
  Przeżyjesz, poczujesz….
  i może chętniej zdecydujesz się na własny coming out.
  Może Ci w tym pomóc książka: „Coming out” A. Engel-Bernatowicz i A. Kamińskiej dostępna w EMPiK-ach i na http://www.feminoteka.pl

  Polecam!

  ps. jeśli masz możliwość i ochotę pomóc przy następnym projekcie wydawnictwa, skontaktuj się z nami: wydawnictwo@ankazet.com

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa