Warszawa: Atak na Głównego Rabina Polski

Wczoraj w samym sercu Warszawy nieznany sprawca spoliczkował Głównego Rabina Polski Michaela Schudricha. Do zdarzenia doszło około godziny 12:30. Młody sprawca zaatakował duchownego na ulicy i przy świadkach, po czym zbiegł.

Przybyli na miejsce zdarzenia policjanci wszczęli poszukiwania, jednak nie przyniosły one rezultatów. Rysopis sprawcy został przekazany do wszystkich stołecznych komend i do patroli policyjnych. Ze względu na wagę wydarzenia dochodzenie w sprawie obraźliwego ataku na rabina prowadzi Komenda Główna Policji.

:: Źródło: Polska.pl

OD REDAKCJI: Dlaczego piszemy o bezczelnym ataku na rabina w samym centrum Warszawy? Nie da się nie dostrzec, że wcześniej, zanim obecna ekipa objęła władzę, nie dochodziło do tak drastycznych zdarzeń. Rabin Schudrich nie po raz pierwszy szedł ulicą stolicy – wszak przebywa w Polsce od 1992 roku (pracownik Fundacji Laudera w latach 92-98, 2000-2004 rabin Warszawy i Łodzi, od 2004 roku – Główny Rabin Polski). Jednakże atmosfera, jaka zapanowała u zarania tzw. IV RP zachęca członków różnych ekstremistycznych ugrupowań do coraz śmielszych i pełnych przemocy wystąpień. Nieco ponad tydzień temu łysi młodzieńcy obrzucili kamieniami lokal przy Racławickiej 99 w Warszawie, gdzie odbywał się koncert przeciw homofobii. Jeszcze wcześniej neofaszyści próbowali zasztyletować anarchistę Maćka – ciosem w plecy (nota bene policja wciąż drepcze w miejscu). Teraz być może przyszłą kolej na rabina. MSWiA wydało wczoraj z nakazu pana Dorna komunikat, w którym stwierdza, że atak to prowokacja „sił”, którym zależy na przedstawieniu Polski jako kraju antysemickiego. Jakich sił – tego resort spraw wewnętrznych już nie wspomina (rosyjskie służby specjalne? ci źli geje? a może sami Żydzi?). Zadziwiająca jest pewność, że to kolejny spisek przeciw Polsce – warto tu nadmienić, że sprawcy oczywiście NIE ujęto, więc nie wiadomo, kto nim był. Nie jest moim zamiarem przekonywanie, że uderzenie rabina nie było prowokacją – może i było, tego jeszcze nie wiemy (i – znając gorliwość policji w takich sprawach – raczej się nie dowiemy). Ja tylko dostrzegam coraz większą brutalizację życia publicznego, gdzie od słów ziejących nienawiścią o „zaprowadzaniu porządku” w kraju tak blisko już do czynów, widzę pewien ciąg wydarzeń, który powinien niepokoić nas wszystkich. Warto, by rządzący zaczęli powtarzać jak mantrę przysłowie: „Kto sieje wiatr – zbiera burzę”.

W imieniu Redakcji – Jerzy Piątek

8 komentarzyWarszawa: Atak na Głównego Rabina Polski

 • Walpurg

  [Re: Warszawa: Atak na Głównego Rabina Polski]

  Nie mam nawet siły tego komentować 🙁

 • Jerzyk

  [Re: Warszawa: Atak na Głównego Rabina Polski]

  Jeszcze chciałbym dodać: zidiociała TVP nawet słowem nie wspomniała o tym wydarzeniu – zresztą o niczym innym nie wspomina, nawet o tym, że w Indonezji doszło do tragedii (ledwie wspomniane). Za to newsem jest (widzialem na wlasne oczy!): „Samolot papieski na balicach przesunieto o 2 metry” i jeszcze: „Poruszyła się firanka na franciszkanskiej w krakowie”. To nie wymysł, nie kabaret – to TVP. ta powaga na kleczkach przybrała już surrealistcyzne, komediowe rozmiary – ja rozumiem, że oni chcą zachować POWAGĘ, ale zaczęliśmy poruszać się w oparach absurdu. A wszystko po to, by autorowi sławnej listy, a obecnie prezesowi TVP, móc powiedzieć: „Towarzyszu, meldujemy wykonanie zadania!” hahahahaha

 • Michal

  [Re: Warszawa: Atak na Głównego Rabina Polski]

  a pierwszym takim iwentem był szalejący po warszawie gejbomber na kilka dni przed wyborami prezydenckimi. mniejszość -> wykluczenie -> przemoc. oto logika postępowania w 4rp. co dalej?

 • Jerzyk

  [Re: Warszawa: Atak na Głównego Rabina Polski]

  Racja, gejbomber to była uwertura, zapomniałem o tym wydarzeniu. Pierwszy atak „obych sił” na Najjaśniejszą 🙁

 • Jerzyk do Michał

  [Re: Warszawa: Atak na Głównego Rabina Polski]

  No właśnie, co dalej? Aż strach pomyśleć! Rzekomy atak bombowy już był, nożw plecy i publiczne obrażanie ludzi przez prominentnych polityków też już sięzdarzył (i zdarza wciąż), poniżenie rabina też juz IV rp ma za sobą.

  Co dalej?

 • Michal

  [Re: Warszawa: Atak na Głównego Rabina Polski]

  niestety fusy milczą.

  zważywszy na wdrażanie neoendeckiej polityki edukacyjnej (oby jak najkrótsze!), która, w wydaniu klasycznym, skończyła się preludium największego z wykluzeń, mianowicie gettami ławkowymi, możemy życzyć smacznego i najlepszego Przyszłym Pokoleniom wychowanym w duchu umiłowania Ojczyzny, rozumianej jako abstrakcyjny bożek – fetysz kilku panów.

  albo być może karnawał się szybko skończy, ale co po sobie pozostawi… mamałygę?

 • bimbalimba

  [Re: Warszawa: Atak na Głównego Rabina Polski]

  detrollator uprasza o odrobinę kultury (wycięto przywitanie) to, ze nie pisza o tym media moze byc spowodowane tym, ze rabina spoliczkowal ktos ze srodowiska zydowskiego … nie mowi sie o tym, ale jest ono bardzo w polsce sklocone i podzielone- z jednej strony chodzi o kase /jak zawsze/ z odzyskiwanych nieruchomosci dawnych gmin, a zdrugiej jest ciagle zywy konflikt bundowcy i syjonisci. W zeszlym roku zih wydal np ksiazke o powstaniu w getcie, w ktorej slowem nie wspomina sie o Edelmanie /ostatni zyjacy przywodca socjalistycznego ZOBu/ … wiec troche rozwagi z rzucaniem faszyzmami …

 • Walpurg

  [Re: Warszawa: Atak na Głównego Rabina Polski]

  Eeeee no nie przesadzajcie! Jak to nie mówią?
  I w TVN i w TVP mówili i to całkiem sporo o tym ataku!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa