Rosja: przyjazny inaczej klimat dla homików

W Rzeczpospolitej Paweł Reszka donosi z Moskwy o tamtejszych (tragikomicznych?) wydarzeniach oraz dokonuje podsumowania homiczych spraw po rozpadzie ZSRR:

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_060502/swiat/swiat_a_11.html

Z artykułu dowiemy się o zaatakowaniu homiczej imprezy przez koalicję skinheadów i bardzo agresywnych babć uzbrojonych w krzyże i modlitewniki. Tłum nawet 300 antyhomiczych demonstrantów był tak agresywny („polowania” na imprezowiczów już w metrze, próba podpalenia budynku z ludźmi w środku), że służby porządkowe zdecydowały się na pilną ewakuację oblężonych autobusem w inny rejon miasta.

Coraz czarniejszy klimat sprawił, że zaplanowany na weekend pierwszomajowy festiwal Tęcza bez granic 2006 został przesunięty, pod znakiem zapytania stoi parada zaplanowana na 27 maja. Rzepa pisze: Organizacje homoseksualistów wystąpiły o zgodę na marsz, ale mer rosyjskiej stolicy Jurij Łużkow twierdzi, że do niego nie dopuści. Tagłat Tadżuddin, najwyższy mufti Centralnego Zarządu Muzułmanów Rosji, wezwał zaś do pobicia uczestników parady.

Inne wybrane fragmenty:

Według oficjalnych danych w Rosji do homoseksualizmu przyznaje się 5-7 procent mężczyzn i 2-3 procent kobiet. Ataki na nich są nowością. Do tej pory społeczność homoseksualna czuła się w Rosji w miarę swobodnie. Tak przynajmniej twierdził w rozmowie z „Rz” Edward Miszyn, redaktor naczelny gejowskiego pisma „Kwir”.

W ZSRR kontakty homoseksualne były przestępstwem zagrożonym karą do pięciu lat więzienia. Obrońcy praw człowieka szacują, że z artykułu 121 k. k. mogło zostać skazanych nawet 60 tysięcy osób. Dyskryminujące mniejszości seksualne prawo zniesiono dopiero w 1993 roku, ale pierwsze organizacje zrzeszające homoseksualistów zaczęły powstawać jeszcze przed upadkiem ZSRR.

1 komentarz do: Rosja: przyjazny inaczej klimat dla homików

  • lukas

    [Re: Rosja: przyjazny inaczej klimat dla homików]

    no o nie maja rozowo…:(
    uczmy sie kochac ministrow
    tak szybko odchodza

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa