Rada Europy potępia homofobię Rosji

Sekretarz Generalny Rady Europy Terry Davis potępił homofobiczną przemoc, z jaką mają do czynienia w ostatnich dniach homiki w Rosji. Przypomnijmy tylko jedną z wielu historii: w zeszłym tygodniu przed jednym z branżowych klubów doszło do regularnych starć i „polowań na gejów” a dzierżące krzyże starsze panie nawoływały do podpalenia klubu z homikami w środku. Wszystko to leży jakby po mysli miejscowych władz torpedujących szykowaną moskiewską paradę i inne homicze wydarzenia, ostatecznie w nieskończoność przekładane (przeciwko dyżurnej babie jadze pt. „zgorszenie” opowiadają się m.in. mer Moskwy i hierarchowie religijni).

Oto treść oświadczenia:

Stanowczo potępiam niedawne przykłady przemocy stosowanej przeciwko lesbijkom i gejom w Moskwie. Wzywam odpowiednie władze do przeprowadzenia śledztwa w sprawie homofobicznych ataków, ukarania osób za nie odpowiedzialnych i zapobiegania zaistnienia takiej przemocy w przyszłości. Jest to tym bardziej istotne zważywszy na organizowane właśnie przez rosyjską społeczność osób homoseksualnych wydarzenia, które mają zwrócić uwagę na trudne warunki życia tych osób. Przesłaniem tych wydarzeń ma być wezwanie do pełnego poszanowania podstawowych praw i wolności.

Pełne przemocy homofobiczne protesty z ostatnich tygodni nie były wydarzeniami jednostkowymi ani spontanicznymi. Miały miejsce w kontekście prowadzonej właśnie spójnej kampanii przeciwko prawom obywateli będącymi lesbijkami i gejami. Jest godne pożałowania, że część osób powołanych do przeciwstawienia się krzywdzie i niesprawiedliwości postanowiło czynnie wspierać homofobię.

Rada Europy (nie mylić z instytucjami Unii) jest najstarszą z paneuropejskich organizacji i strzeże Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (słynne „odwoływanie się do Strasburga”). Członkostwo Rosji w Radzie, zważywszy na historie czeczeńskie, hece ze sterowaniem mediami i inne niechwalebne występki, jest bardzo kontrowersyjne. Niemniej to rząd centralny Rosji ma obowiązek udzielić pisemnej odpowiedzi na tekst Sekretarza, a w razie niezadawalających skutków dalszych pojawić się mogą sankcje.

oświadczenie Rady Europy dostępne na stronie:
http://www.coe.int/T/DC/Press/WCD/AllPR_en.asp#

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa