Prawdy nigdy dość

Oświadczenie dr Katarzyny Bojarskiej w sprawie wypowiedzi seksuologa Ryszarda Smolińskiego w telewizyjnych Wiadomościach w TVP1.

—————————————————-
Gdańsk, 17 maja 2006

Pragnę krytycznie odnieść się do nadanej w Wiadomościach wieczornych TVP1 w dniu 16 maja 2006 r. wypowiedzi seksuologa dra Ryszarda Smolińskiego (podpisanego błędnym nazwiskiem jako dr Kazimierz Ślósarz). Nadano ją w komentarzu do głośnych ostatnio wypowiedzi posła Wojciecha Wierzejskiego, w których łączy on homoseksualność z pedofilią.

Dr Smoliński stwierdza: „Seksuologia wyróżnia dwa odrębne odchylenia seksualne czyli dewiacje, z których jedną jest pedofilia, drugą homoseksualizm i one nie mają żadnego z sobą związku ani w swoim rozwoju, ani w swojej etiologii, jak i charakterze”.

Należy się sprostowanie: nie jest prawdą, że współczesna nauka (w tym seksuologia) zalicza homoseksualność do dewiacji czy też odchyleń seksualnych. Od 1973 r. – Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz od 1991 – Światowa Organizacja Zdrowia, te najbardziej prestiżowe organizacje naukowe w dziedzinie zdrowia psychicznego nie uznają homoseksualności za zaburzenie psychiczne. W związku z tym we współczesnej zachodniej literaturze przedmiotu odstąpiono od medycznej terminologii patologizującej homoseksualność, która wraz z jej depatologizacją straciła rację bytu i którą uznaje się za negatywnie wartościującą, krzywdzącą i naruszającą godność ludzi homoseksualnych.

W obecnych czasach medyczną terminologią w kontekście homoseksualności posługują się najczęściej osoby, które zaawansowaniem swojej świadomości naukowej na temat homoseksualności nie wykroczyły poza początek lat 70. XX w., osoby które zostały wprowadzone w błąd przez przestarzałą lub celowo podtrzymującą uprzedzenia literaturę, bądź też takie, które aktywnie odrzucają ustalenia naukowe ostatnich kilku dekad.

Choć wypowiedź dra Smolińskiego – jak można mniemać, szlachetna w intencjach – miała na celu rozróżnienie dwóch odrębnych pojęć: homoseksualności i pedofilii, razi przestarzała i krzywdząca medyczna retoryka, którą się posługuje. Można ubolewać nad tym, że w XXI wieku przedstawiciel społeczności seksuologicznej, która w szczególności zobowiązana jest nieść kaganek seksuologicznej oświaty, mówiąc o homoseksualności posługuje się takimi terminami jak dewiacja, odchylenie, etiologia [dewiacji], rozwój [dewiacji]. Oczywiście, niefortunnej wypowiedzi dra Smolińskiego nie należy przypisywać złych intencji, lecz można w niej dostrzec brak świadomości, jak wielką wagę ma język, którym posługują się osoby reprezentujące naukę. Słowa, które niewłaściwie stosowane mogą, nawet niechcący, podtrzymywać społeczne uprzedzenia i opresję ludzi homoseksualnych, dostatecznie skrzywdzonych już przez system społeczny.

Dlatego pragnę przypomnieć wszystkim osobom pracującym w dziedzinach takich jak medycyna, psychologia, psychiatria, a w szczególności społeczności seksuologicznej o spoczywających na nas etycznych zobowiązaniach. Najlepiej wyrażają je apele trzech wielkich organizacji:

1. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne:

Zważywszy, że homoseksualność sama w sobie nie implikuje osłabienia osądu, zrównoważenia, solidności ani społecznych i zawodowych zdolności, Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne wzywa wszystkie międzynarodowe organizacje zdrowotne oraz indywidualnych psychiatrów w innych krajach (…) do zrobienia wszystkiego, co możliwe, aby zmniejszyć piętno ciążące na homoseksualności, gdziekolwiek i kiedykolwiek ono się pojawi (Grudzień 1992).

2. Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne:

(…) Homoseksualność sama w sobie nie implikuje osłabienia osądu, zrównoważenia, solidności ani społecznych i zawodowych zdolności. (…) Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne [APA] nawołuje wszystkich specjalistów w zakresie zdrowia psychicznego do podejmowania wysiłków usuwania piętna choroby psychicznej, które od dawna kojarzone jest z orientacją homoseksualną. Co więcej, APA popiera i nawołuje do wprowadzenia w życie przepisów chroniących prawa obywatelskie [tych osób] (…). (1975)

3. Amerykańskie Towarzystwo Psychoanalityczne:

1. Homoseksualna orientacja nie może być uznawana za przejaw niepełnego rozwoju osobowości lub psychopatologii.
2. Tak jak z każdym uprzedzeniem społecznym, uprzedzenie wobec homoseksualności wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne, przyczyniając się do trwałego poczucia naznaczenia i głębokiego samokrytycyzmu u osób zorientowanych homoseksualnie poprzez uwewnętrznienie tego uprzedzenia.

Jako przedstawiciele i przedstawicielki nauki oraz zawodów pomocowych jesteśmy etycznie zobowiązani do ustawicznego pogłębiania naszej wiedzy poprzez lekturę najnowszej światowej literatury, do propagowania tej wiedzy w społeczeństwie oraz do aktywnego reagowania, gdy przestarzałe informacje i dawno obalone przekonania przedostają się do publicznej wiadomości, zwłaszcza jeśli przez jakieś karygodne niedopatrzenie przedstawiane są jako współczesne doniesienia naukowe.

dr Katarzyna Bojarska*
—————————————————-

Źródła:

1. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne
http://www.psych.org/edu/other_res/lib_archives/archives/199216.pdf

2. Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne
http://www.apa.org/pi/reslgbc.html

3. Amerykańskie Towarzystwo Psychoanalityczne
http://www.apsa.org/ctf/cgli/

* dr Katarzyna Bojarska – adiunktka w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, członkini Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, specjalizuje się w problematyce nieheteroseksualnych tożsamości seksualnych, uprzedzeń, dyskryminacji, społecznej opresji, wpływu heteroseksizmu i homofobii na spostrzeganie oraz na psychospołeczne funkcjonowanie osób homo- i biseksualnych.

19 komentarzyPrawdy nigdy dość

 • proff

  [Re: Prawdy nigdy dość]

  Dodajmy, że zmiana kwalifikacji homoseksualizmu przez APA w 1973 zostala dokonana metodą glosowania i przeglosowano ją ośmioma punktami procentowymi (58 vs 42). W parę lat później wybuchla epidemia AIDS…

 • Michal

  [Re: Prawdy nigdy dość]

  … która ma się jak pięść do oka do treści artykułu, proff. proff, przy okazji, kiedy ostatnio testowałe(a)ś się na hiv?

 • machcin

  [Re: Prawdy nigdy dość]

  a co ma piernik do wiatraka z tym aids???

 • Michal

  [Re: Prawdy nigdy dość]

  niestety kręcą się tutaj tacy państwo, co to strasznie boją się zakażenia. a ponieważ spowiednik nie ma już nowych pomysłów co im mówić, a infolinia aids wywiesiła tabliczkę „tych natrętów nie obsługujemy”, szukają okazji, by się wyżyć i przy pierwszej lepszej wklejają np. dane quasi-statystyczne na pedalskich serwisach i mówią o, o,to przez was! w zasadzie jest to nawet śmieszne, choć natręctwa są uleczlne…

 • mTV

  [Re: Prawdy nigdy dość]

  Dziękujemy pani dr Katarzynie Bojarskiej!

  Oświadczenie to zgodnie z prawem prasowym winno być upublicznione przez TVP 1 celem odkłamania wypowiedzi podstawionego Smolńskiego/Ślósarza!!! Niestety nasza publiczna TV ma gdzieś prawdę naukową, misję opiniotwórczą oraz prawo prasowe. Co każdy niestety widzi…

 • Aldryg

  [Re: Prawdy nigdy dość]

  O ile dobrze pamiętam, homoseksualizm znalazł się na liście APA ok. roku 1950 (czyli sto lat po założeniu organizacji), zapewne również w wyniku głosowania. Niestety nie jestem pewny tej informacji, czy ktoś jest w stanie zweryfikować?
  A jeśli to prawda, no to chyba można sobie darować stawianie usunięcia przez głosowanie jako zarzutu, prawda?

 • Czarek

  [Re: Prawdy nigdy dość]

  Pozwole sobie przytoczyc fragment z ksiazki Francisa M. Mondimore’a – A
  natural history of homosexuality. The John Hopkins Univ Press, 1996,
  239-240:

  „After a several years of examining the evidence (notably the work of Hooker
  and Kinsey), a scientific committee of the APA recommended that
  homosexuality in and of itself no longer be considered a psychiatric ilness.
  The Board of Trustees of the American Psychiatric Association accepted the
  recommendation of the scientific committee in December 1973, but a small
  group of psychoanalysts under the leadership of Charles Socarides used a
  technical ploy to manipulate a membershipwide referendum on the issue. The APA which had never previously and has never subsequently settled scientific
  questions by plebiscite, was forced to do so in the spring of 1974. A clear
  majority of the membership agreed with the scientific panel and eliminated
  homosexuality from the third edition of Diagnostic and Statistical Manual of
  the Association. Not satisfied, Socarides’ group demended an investigation
  into the referendum. The APA wearily appointed the Ad Hoc Committee to
  Investigate the Conduct of the Referendum, which quickly affirmed the result
  the results of the vote, declaring that „referenda on facts of science make
  no sense” and recommending that APA procedures be changed to prevent similar
  fiascoes in the future. In 1975 homosexual psychiatrists organized
  themselves and the Gay, Lesbian and Bisexual Caucus became an official
  division of the American Psychiatric Association.”

  Czyli jesli ktos manipulowal, to Socarides. Decyzja o usunieciu byla jak najbardziej decyzja naukowa, przeprowadzona w zgodzie ze standardami APA.

 • Walpurg

  [Re: Prawdy nigdy dość]

  Kaczyński wygrał wybory 2 procentami i jakoś nie przeszkadza mu to uważać się za prezydenta.

 • spectator ingerencja detrollatora

  [Re: Prawdy nigdy dość]

  Kaczyński nie jest prawdą naukową. Tej ostatniej nie ustanawia się poprzez podnoszenie rąk.

  Nawiasem pisząc…
  „Zważywszy, że homoseksualność sama w sobie nie implikuje osłabienia osądu, zrównoważenia, solidności ani społecznych i zawodowych zdolności(…)”
  Ciekawe. A rak albo gruźlica implikuje? A nekrofilia ? Skąd wasza pewność, że gruźlicy, na przykład, mają osłabiony osąd albo osłabione zdolności zawodowe?

  detrollator: proszę zwrócić uwagę, że użytkownik specrtator sam stawia tezę o gruźlicy i innych, przy czym przypisuje ją mitycznym „wy”. zważywszy na fakt, że użytkownik posługujący się tym nikiem niejednokrotnie był przez detrollatora karany, wzywam do nieodpowiadania na jego wpis.

 • wel_goed

  [Re: Prawdy nigdy dość]

  Biorąc pod uwagę, że gruźlica jest chorobą śmiertelną, mogę tylko pogratulować niezwykle trafnego porównania. To się komentuje samo.

 • nov

  [Re: Prawdy nigdy dość]

  homoseksualizm ma się nijak do AIDS- trzeba to jasno powiedzieć – a takie łączenie faktów ma na celu jedynie propagowanie destrukcyjnych nastrojów społecznych . . .

 • Antigay interwencja detrollatora

  [Re: Prawdy nigdy dość]

  (…)
  Pieprzona cenzura… Hehe:) Blokowanie IP
  nic nie da…

  detrollator: Przypominamy, że IP oraz inne dane dotyczące osób notorycznie łamiących regulamin lub co do których istnieje podejrzenie, że naruszają inne przepisy, jest udostępniana odpowiednim instytucjom wedle obowiązującego prawa.

 • Redakcja

  [Re: Prawdy nigdy dość]

  Usunięto komentarze osoby łamiącej regulamin i netykietę oraz wszystkie odpowiedzi.

 • Justyna

  [Re: Prawdy nigdy dość]

  Czy określenie homoseksualizmu jako zabużenia behawioru seksualnego jest poprawne, uznawane przez APA itd. i co w ogóle o tym myślicie? Studiuję psychologię na SWPSie w Sopocie i spotkałam się z takim sformułowaniem na Biologicznych podstawach funkcjonowania człowieka.

 • QUASIMODO

  [Re: Prawdy nigdy dość]

  Justyna zmień studia (nie kierunek tylko akademia) bo uczą bzdur. Pozdrawiam

 • woskar

  [Re: Prawdy nigdy dość]

  Mam prośbę: mógłby ktoś podać linka do wyników badań, na podstawie których APA uznało, że homoseksualizm nie jest chorobą? Bo nigdzie tego nie mogę znaleźć. A ze wszystkich opublikowanych danych jednak mi wychodzi co innego. Chyba, że mam im uwierzyć na słowo?

 • psycholog

  [Re: Prawdy nigdy dość]

  Cóż. Piękny artykuł, szkoda tylko, że pani doktor nie bierze pod uwagę, że wypowiedź seksuologa jest niestety, zgodnie z naukowym językiem, poprawna. Każda cecha w populacji rozkłada się zgodnie z tzw. rozkładem normalnym. Wszystko, co jest poza nim, jest dewiacją lub odchyleniem (mierzy się to tzw. odchyleniem standardowym [S] od średniej). Wynik IQ=145, przecież wspaniały, także w terminologii naukowej zwany jest dewiacją.

 • dr seksuologii stosowanej

  [Re: prawda jest tylko moja najmojszaa]

  wszelkie dywagacje sa potrzebne ale polityków typu wierzejski kretyn sam ma problemy z oruentacją!!! tak jak wszystcy z jego otocznia

 • Dominik

  [Re: Prawdy nigdy dość]

  Też nigdzie nie mogę znaleźć wyników badań na podstawie których APA skreśliło homoseksualizm z listy chorób.
  Wszędzie są tylko informacje, że to nie jest choroba bo tak twierdzi WHO (ewentualnie – to nie jest choroba bo występuje również u zwierząt, albo że nie da się leczyć).
  Będę wdzięczny za linki.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa