- homiki.pl - http://homiki.pl -

Pierwsze ofiary Parady Równości na Ukrainie

W ostatnią sobotę w jednym z popularnych klubów w stolicy Ukrainy – Kijowie doszło do nietypowej awantury. Dotkliwie pobily sie trzy Drag Queen. Powodem była rywalizacja między artystami o to który będzie reprezentował swój kraj na warszawskich Dniach Równości 2006. Perspektywa wyjazdu do Warszawy na (jak to się wyraził Taras Miedencew – jeden z działaczy lgbt na Ukrainie) „tą słynną paradę” i wystąpienia na imprezie na której zaśpiewa sam Jimmy Somerville wywołała olbrzymie poruszenie na gejowskiej scenie u naszych wschodnich sąsiadów.

Wcześniej Fundacja Równości zwróciła się do organizacji gejowskich we wschodniej Europie w poczukiwaniu artystów lgbt, którzy chcieliby wystąpić na specjalnym koncercie 10 czerwca w Skarpie. „Staraliśmy się ściągnąć do Warszawy Drag Queen Tarlecką z Białorusi, która uchodzi za jedną najlepszych na wschodzie. Niestety urzednicy Łukaszenki nie zgodzili się na wyjazd Edwarda Terleckiego z kraju (wymagane jest specjalne pozwolenie z dwóch ministerstw). Ponadto Terlecki ma w tej chwili problemy w związku z klubem gejowskim, który otworzył w Mińsku. Urzędnicy Łukaszenki właśnie starają się go zamknąć wykorzystując drogę administracyjną” – wyjaśniają organizatorzy parady.

Na Ukrainie Fundacja Równości zwróciła się z podobnym zapytaniem do przedstawiciela Stowarzyszenia „Gej Forum Ukrainy”. Jednak zastrzegła, że nie chceby ktoś się z tego powodu pobił.