KPH i Lambda – apel o poszanowanie praw gejów i lesbijek w Rosji

Warszawa, 29 maja 2006

Apel o poszanowanie praw gejów i lesbijek w Rosji

W imieniu Kampanii Przeciw Homofobii i Lambdy Warszawa, które są stowarzyszeniami działającymi na rzecz praw gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów w Polsce chcieliśmy zdecydowanie zaprotestować przeciwko wydarzeniom jakie miały miejsce w Moskwie w sobotę 27 maja 2006 podczas próby przeprowadzenia pierwszej w historii Rosji parady gejów i lesbijek.

Zasmuca nas szczególnie fakt, że wydarzenia te mają miejsce, gdy Rosja przewodniczy pracom Rady Europy, której ciałem sądowniczym jest Trybunał Praw Człowieka w Strasbourgu. Chcemy przypomnieć, że prawa gejów i lesbijek są częścią praw człowieka, ponieważ każdy człowiek ma prawo do poszanowania swojej godności, prawo do życia intymnego oraz wyznawanego światopoglądu i przekonań. Rosja jako państwo, które dopiero od 1991 roku zerwała z tradycją państwa totalitarnego, powinna szczególnie zwracać uwagę na poszanowanie praw wszystkich swoich obywateli, w tym gejów i lesbijek.

Zakazywanie pokojowej demonstracji, która miała zwrócić uwagę na problemy rosyjskich homoseksualistów, użycie milicji i służb specjalnych – nie do ochrony manifestantów, lecz do ich aresztowania, czy pobicia do których doszło są wydarzeniami zasługującymi na potępienie międzynarodowej społeczności.

Rosja, jako państwo członkowskie Rady Europy oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie jest zobowiązana do przestrzegania podstawowych praw człowieka, jakimi są: wolność zgromadzeń, prawo do swobody myśli, prawo do wyrażania poglądów, czy prawo do zrzeszania się.

Wzywamy władze Moskwy i najwyższe władze Federacji Rosyjskiej do przestrzegania zapisów umów międzynarodowych, które władze Rosji ratyfikowały. Wzywamy Prezydenta Władimira Putina i mera Moskwy Jurija Łużkowa do przestrzegania podstawowych praw i wolności obywatelskich rosyjskich gejów i lesbijek. Jako sąsiedzi Federacji Rosyjskiej chcielibyśmy widzieć Rosję jako kraj demokratyczny, otwarty i pluralistyczny.

Zarząd Stowarzyszenia Kampanii Przeciw Homofobii
Zarząd Stowarzyszenia Lambda Warszawa

Do wiadomości mediów oraz

Sekretarz Generalny Rady Europy
Pan Terry Davis
Avenue de l’Europe
67075 Strasbourg Cedex
Francja

Minister Spraw Zagraniczny Belgii,
Przewodniczący belgijskiej prezydencji
w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie
Pan Karel De Gucht

Ambasaror Federacji Rosyjskiej w Polsce
Pan Władimir Grinin
ul. Belwederska 25C
00-761 Warszawa
Polska

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa