- homiki.pl - http://homiki.pl -

Homicza konfa na UMK w Toruniu – homiki nienaukowe?

Posted By PTT On 21 maja 2006 @ 21:10 In Kraj,Świat | 1 Comment

Zapraszaliśmy szanownych Czytelników na konferencję w Toruniu z okazji 17 maja, czyli światowego dnia przeciw homofobii:

http://homiki.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1041 [1]

Oto czym raczy nas prasa:

Gazeta Wyborcza
http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,68586,3357740.html [2]

Promocję homoseksualizmu zarzuca władzom UMK prof. Jacek Bartyzel, filozof z instytutu politologii toruńskiej uczelni.

Konflikt dotyczy konferencji „Wolni, równi, różni – sytuacja osób homoseksualnych w aspekcie prawnym, socjologicznym i kulturowym”, która odbyła się w czwartek na UMK. Zorganizował ją działający na rzecz równouprawnienia homoseksualistów toruński oddział Kampanii Przeciw Homofobii oraz wydział prawa i administracji UMK. Towarzyszył jej wernisaż „Co gej/lesbijka robi w łóżku”.

We wtorek prof. Bartyzel wysłał list do rektora UMK prof. Andrzeja Jamiołkowskiego z prośbą o odwołanie spotkania. Napisał: „Uniwersytet jest miejscem, gdzie nie ma tematów tabu. Jednak należy pamiętać, że dyskusja zakłada właśnie program naukowy, przygotowuje się problemy, stanowiska i wątpliwości. Konferencja jest wartościowa dopiero wtedy, gdy mamy dużą liczbę przeciwstawnych stanowisk i gdy problemy się ze sobą zderzą. Ta konkretna prezentuje wyłącznie jedno stanowisko”.

Konferencja się odbyła. Dyskutowano m.in. o alternatywnym modelu rodziny i kulturze gejowskiej. Wśród naukowców przeważali sympatycy KPH m.in. dr Małgorzata Środa i dr Izabela Kowalczyk, kandydatka partii Zielonych w ostatnich wyborach do Sejmu.

Dlaczego nie było, jak na konferencję naukową przystało, naukowców o odmiennych poglądach na temat homoseksualizmu? – Chcieliśmy ich zaprosić, ale nam odmówili – odpowiada Agnieszka Szpak, szefowa toruńskiego KPH.

Nie potrafi jednak wskazać, kto odmówił przyjazdu. W końcu odpowiada, że „wolałaby nie podawać nazwisk tych osób”.

- Nie uchybiliśmy naszej misji. To było spotkanie naukowe. Informacja o konferencji była upubliczniona i każdy, kto miał krytyczne zdanie wobec homoseksualizmu, mógł je wyrazić na miejscu – wyjaśnia prof. Andrzej Sokala, dziekan WPiA. – Moderatorami dyskusji byli prof. Marian Filar i dr Tomasz Szlendak. Na pewno nie było propagandy.

Zdaniem prof. Bartyzela było jednak inaczej. KPH została uprzywilejowana. To jej lider Robert Biedroń otwierał konferencję, a Środa wygłosiła jedyny wykład tego dnia – „Inność – między wykluczeniem a uznaniem”.

Od redakcji

I tu leży pis pogrzebany.

Niedawno pisaliśmy o kontrowersjach w Wielkiej Brytanii, gdzie oburzenie wywołało powołanie na stanowisko pełnomocnika rządu ds. zapobiegania dyskryminacji członkini Opus Dei, organizacji katolickiej, która w ramach poszukiwania dobra, prawdy i piękna homiki najchętniej wysłałaby gdzie pieprz rośnie. Pytano wtedy: czy osoba mająca wątpliwości co do zbrodniczości rasizmu skutecznie zapobiegałaby dyskryminacji na tle etnicznym? No właśnie.

Czy o prawach osób homoseksualnych należy rozmawiać, je negocjować, z osobami, które homikom nie podają ręki ze względów higienicznych, najchętniej rozmowę mylą z wybuzowywaniem testosteronu poprzez rzuty kamieniami tudzież jajami, w myśli naukowej i rozmowie zatrzymali się na arcyklasykach sprzed lat kilkudziesięciu, a dobro, prawdę i piękno mylą z Wielką Polską Katolicką?

I może nie róbmy konkurencji telewizyjnej dwójce w poniedziałkowe wieczory…


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2006/05/homicza-konfa-na-umk-w-toruniu-homiki-nienaukowe/

URLs in this post:

[1] http://homiki.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1041: http://homiki.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1041

[2] http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,68586,3357740.html: http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,68586,3357740.html

[3] Redakcja: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_2/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.