Analiza Platformy – młodzież normalna i mniej normalna

Jak już pisaliśmy, w niedzielę odbyła się konwencja Platformy Obywatelskiej, na którym zdecydowano, by partia ta stała się jeszcze bardziej obywatelska. Gazeta Wyborcza zamieszcza analizę:

http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34308,3365782.html

Podczas niedzielnej konwencji PO szef partii Donald Tusk ogłosił początek budowy szerokiego ruchu obywatelskiego „dla normalnej Polski” przeciwko rządom koalicji PiS-LPR-Samoobrona. To nowy pomysł Platformy na skanalizowanie nastrojów niechętnych władzy i przekucie ich na sukces wyborczy PO w tegorocznych wyborach samorządowych i – w dalszej perspektywie – w następnych wyborach parlamentarnych oraz prezydenckich.

(…)

PO jest partią i – jak tłumaczy Tusk – projektowany ruch obywatelski nie będzie jej zastępował. Chodzi raczej o wykorzystanie partyjnej struktury do pobudzenia możliwie powszechnego odruchu sprzeciwu, co pomoże Platformie przejmować wyborców, którzy sprzeciwiają się ideologizacji życia publicznego przez PiS i jego sojuszników. (…)

Skąd się wziął pomysł na ruch obywatelski?

Pomysł budowy ruchu obywatelskiego nasunęły politykom PO spontaniczne protesty młodzieży przeciwko powołaniu na szefa MEN Romana Giertycha. Wcześniejsze podobne akcje uliczne – takie jak marsze równości i feministyczne manify – Platforma zbywała milczeniem jako przedsięwzięcia silne zideologizowane i obce konserwatywnemu rysowi PO. Jednak protesty antygiertychowe to co innego. [-podkr. red.] – Mam świadomość, że te akcje inicjują lewicowe organizacje, ale większość ich uczestników angażuje się na zasadzie naturalnego odruchu. To normalna młodzież, która rok temu płakała po Papieżu. Tylko Wojciech Wierzejski z LPR chciałby sprowadzić to wszystko do lewackich grupek – dowodzi Tusk.

Politycy PO dostali od kierownictwa zalecenie, by nie angażować się w protesty osobiście, nie stawać w pierwszym szeregu manifestacji. Raczej wspierać i współtworzyć społeczny klimat braku przyzwolenia na ideologizację szkoły i innych sfer życia publicznego przez rządzące formacje. Jednak Tusk mówił o sprzeciwie wobec ideologizacji tak prawicowej, jak i lewicowej. Tę pierwszą uosabia Giertych, drugą – chociażby aktywiści gejowscy i działacze lewicowych organizacji, o których względy zabiega dziś SLD. Platformie zależy na „zdrowym trzonie” polskiej młodzieży, wolnym od ideologicznych konotacji, domagającym się normalnie funkcjonującego, bez politycznych przechyłów państwa. [-podkr. red] (…) Celem PO jest zdobycie takiego poparcia, które po następnych wyborach parlamentarnych zapewni jej władzę bez konieczności szukania koalicjantów. Tych z lewa i prawa.

Od redakcji:
Przy okazji wyborów i innych podobynych wydarzeń homicze portaly organizowały mini-sondaże, oczywiście niereprezentatywne, poparcia dla partii. PO przodowała w wielu z nich i doczekała się ciepłych komentarzy.

Tymczasem nadal jest w rozkroku. Czy prawa homicze, np. prawo do obecności i pełnego uczestnictwa w życiu publicznym, też poprzez demonstracje, czy też prawo do zarejestrowania homiczego gospodarstwa domowego nie urągającego, jak powiedział Benedykt XVI, pięknu i płodności rodziny opartej na małżeństwie, mieszczą się w rozumieniu społeczeństwa obywatelskiego PO? Więc co to ten zdrowy trzon młodzieży? I jaka ideologię wyznają hoimiki domagające się własnych norek? Czy prawo człowieka do godności i szacunku jest ideologią? Jaką?

Partia wypinająca się z góry na raczej przychylnych jej wyborców i mająca wątpliwości co do tego, kto jest godzien społeczeństwa obywatelskiego, kto nie, jest co najmniej niecwana. Niecwane jest też uczestnictwo w protestach poprzez tworzenie klimatu bez osobistego zaangażowania działaczy. Transparent sam pójdzie na manifę?

Niniejszym kończymy polityczny wtręt i wracamy do oczekiwania na wizytę Benedykta XVI.

7 komentarzyAnaliza Platformy – młodzież normalna i mniej normalna

 • aaas

  [Re: Analiza Platformy – młodzież normalna i mniej normalna]

  To jest nadużycie. Słowa wyrwane z kontekstu. „Normalna władza, normalne państwo, normalna Polska” nie miały tu żadnego odniesienia do kwestii homiczej. To było zaprzeczenie PiS-LPR-SO koncepcji zawłaszczania państwa, władzy nieukładającej się z populistami i neoendekami.
  Takie nadużycia są oburzające. Oczekujecie od PO zrozumienia i zaangażowania w kwestie osób homoseksualnych jednoczesnie bezczelnie przekształacając fakty na jej temat.
  ?

 • Michal

  [do asss]

  Gazeta Wyborcza: Jednak Tusk mówił o sprzeciwie wobec ideologizacji tak prawicowej, jak i lewicowej. Tę pierwszą uosabia Giertych, drugą – chociażby aktywiści gejowscy i działacze lewicowych organizacji, o których względy zabiega dziś SLD. Platformie zależy na „zdrowym trzonie” polskiej młodzieży, wolnym od ideologicznych konotacji, domagającym się normalnie funkcjonującego, bez politycznych przechyłów państwa

  tusk równa nas z giertychem, którego zamierza zwalczać,a prawa osób homoseksualnych uznaje za ideologizację. homiki są, jak pokazuje tekst wyborczej, wykluczone ze „zdrowego trzonu” młodzieży. z tego co czytam w tekście homików nie ma nic o haśle Normalna władza, normalne państwo, normalna Polska, które przytaczasz. nie rozumiem więc, gdzie jest owe „bezczelne przekształcanie”. może w tekście wyborczej?

  Jednocześnie piszesz: „Oczekujecie od PO zrozumienia i zaangażowania w kwestie osób homoseksualnych jednoczesnie bezczelnie przekształacając fakty na jej temat”. czyli mamy PO przytakiwać i bezgranicznie zaufać, pomimo syczenia pana rokity, tak? pisałeś, że jesteś działaczem politycznym, nie wyrośnij na kolejnego politykiera! 😉

 • Marcin

  [Re: Analiza Platformy – młodzież normalna i mniej normalna]

  do aaas

  PO pokazala, jak rozumie demokratyczny system i spoleczenstwo obywatelskie. Wypinam sie na Donalda i Jana Marie tak samo jak oni na mnie.
  Juz widze tych megalomanow w atlasowych kapeluszach jak paraduja na (nomen omen) paradzie (jakiejkolwiek) – mam nadzieje, ze im zelowki w bucikach sie nie zetra z wrazenia.
  I krzyz na droge.

  Odnosze wrazenie, ze Olechowskimu i Plazynskiemu nie o taka PO chodzilo.

  Co to za spoleczenstwo obywatelskie, kiedy za obywateli rownoprawnych nie uwaza sie mniejszosci seksualnych?

 • Arek

  [Re: Analiza Platformy – młodzież normalna i mniej normalna]

  A ja tam od zawsze wiedziałem że PO niczym sie prawie od PiS-u nie różni, ale jak to mówiłem to nikt nie chciał słuchać i masz babo placek!

 • Antoś

  [Re: Analiza Platformy – młodzież normalna i mniej normalna]

  problem z platformą polega moim zdaniem na tym, że sporo osób odczuwa wobec tej partii sympatię, i chciałoby, tak jak nasz działacz, który się w tematach o PO wypowiada, żeby była nieco inna, bardziej jak europejscy liberałowie. ale ona taka nie jest. i nawet gospodarczo nie widzę tych cudów, co się z platformą kojarzą. szukałem programu i PO i nie znalazłem nic konkretnego, poza szumnym 3 razy 15.

  na partię liberalną gospodarczo jak PO i społecznie jak SLD nadal czekamy. czy będzie nią jakieś inne PO, bez rokity, nie wiem. [a ponoć rokita ten teges, hihi].

  poza tym co to jest takiego partia liberalno – konserwatywna? co w polsce da się konserwować? na zachodzie „konserwuje się” kasę, by nie doszło do podziału dóbr zamożnych. tam ludzie są naprawdę zamożni, zamożni przeszłością, te wszystkie mieszkania po praprzodkach. w polsce konserwować da się głównie „narodowe cechy charakteru”. czy jest nimi homofobia? nie, ale pis chciałby.

 • em

  [Re: Analiza Platformy – młodzież normalna i mniej normalna]

  bezczelnie, asss?

  na paradzie równości rok temu już pewna organizacja nam pisała na transparencie, że jesteśmy „beszczelni”. była to MW.

 • Asiunia

  [Re: Analiza Platformy – młodzież normalna i mniej normalna]

  Zgadzam się z Antosiem w 100%. Wydaje się że niektórzy (młodzi, wykształceni, nie związani z kruchtą) kochają Platwę miłością beznadziejną, bo nieodwzajemnioną (to o homikach). Jest to miłość Don Kichota do Dulcymei, czyli przesłaniająca rzeczywistość. I tak, rozkochane homiki widzą ugrupowanie liberalne gospodarczo i społecznie, respektujące konstytucyjny rozdział Kościoła od Państwa i życzliwe dla mniejszości. Może być tak (moje spekulacje), że homiczki w świecie bywałe, zapatrzyły się zanadto na nowoczesną europejską centroprawicę, która rzeczywiście ww. cechy posiada. Rozumiem w pełni tęsknotę za liberalnym ugrupowaniem, ale niestety Platwuski taką partią nie są! No cóż, niektórzy wolą żyć złudzeniami….

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa