Francja: głośne procesy przeciw nienawiści

Jak pisaliśmy niedawno, w miniony poniedziałek francuskie organizacje LGBT demonstrowały przed Ambasadą RP w Paryżu przeciwko wizycie Kazimierza Marcinkiewicza. Zdaniem radcy prawnego organizatorów oświadczenia polskiego premiera dotyczące homików wedle prawa francuskiego nadają się do wszczęcia postępowania sądowego. Przyjrzyjmy się zatem, jak wygląda francuskie prawo w praktyce.

Agencje prasowe donoszą o dwóch aktualnie toczących się głośnych procesach. W pierwszym, dotyczącym dotkliwego pobicia Davida Grosa przez siedmiu napastników, w tym sześciu nieletnich, pomimo młodego wieku młodocianym przestępcom wymierzono kary od dwóch do dwunastu miesięcy więzienia bez zawieszenia. Wyrok jedynego pełnoletniego zapadnie niebawem i grozi mu do dziesięciu lat pozbawienia wolności. [ostatecznie skazany został na 3 lata w tym 2 w zawieszeniu – red. 7.04] Surowe kary wynikają z zastosowania nowych przepisów o zbrodni nienawiści a homofobiczny charakter napaści był w centrum uwagi.

Drugi dotyczy kierowniczki pewnego hotelu, którą napotkał mobbing ze strony bezpośrednich przełożonych. Szefostwo nie uważało za stosowne zapewnić kobiecie należytych warunków pracy bo jest wstrętną brzydką k****ą lesbą. Teraz przedsiębiorstwo najprawdopodobniej pójdzie z torbami w wyniku wysokich odszkodowań wynikających z prawa pracy, którego przepisy i tak będą jeszcze wzmocnione w kierunku ochrony homików. To nie wszystko, niezależnie od pierwszej sprawy zostaną uruchomione paragrafy o mowie nienawiści.

Komentatorzy podkreślają charakter edukacyjny kar, przede wszystkim wobec młodych napastników Grosa, którzy nie potrafili wynieść człowieczeństwa z domu, więc nauczą się go od edukatorów. Za zmianami w prawie idzie edukacja, tak, by wyraz ciota przestał być popularnym wyzwiskiem nie tylko wśród nastolatków.

Przypominamy, że w Polsce homiki podlegają ochronie tylko w ramach zapisów Konstytucji oraz prawa pracy, raczej niechętnie skorygowanego przez posłów głównie w wyniku wymogów Unii Europejskiej.

Info za AFP / REUTERS

Ps. Redaktor newsów uprzejmie przeprasza, ale w wyniku awarii część tekstów zniknęła bezpowrotnie. W miarę możliwości postara się je odtworzyć.

4 komentarzeFrancja: głośne procesy przeciw nienawiści

 • xyz

  [Re: Francja: głośne procesy przeciw nienawiści]

  Generalnie nalezy utworzyć obozy reedeukacyjne dla tych, którzy na jakikolwiek temat maja opinię inną aniżeli tę wyznaczaną przez europejskie standardy.
  Wtedy będziemy mieli miłość zamiast nienawiści.

 • Michał

  [Re: Francja: głośne procesy przeciw nienawiści]

  jasne. super. zamienił stryjek…

 • QUASIMODO

  [Re: Francja: głośne procesy przeciw nienawiści]

  Francja to mądry kraj , mądry naród a my klerykalno-kdenofobiczni

 • Castaneda

  [Re: Francja: głośne procesy przeciw nienawiści]

  Dokładnie. Francuzi sa mądrzy i sprytni. Np. są w stanie zorganizować sobie dwutygodniowe zamieszki z paleniem samochodów a my – jak te ćwoki – nie.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa