„Moralny” John Edgar Hoover gejem?

Bohaterem tej sensacyjnej powieści jest wieloletni szef FBI John Edgar Hoover (tytułowy Edgar). Jego postać przez prawie pół wieku kładła się cieniem na wszystkich rządzących w USA. W latach 1924-1972 największe osobistości amerykańskiej historii były osaczane, także w najbardziej intymnych sferach życia, przez tego, który podawał się za gwaranta moralności. Powieść Dugaina sprawia, że oni wszyscy ożywają – w dialogach, zapisach podsłuchów, tajnych informacjach.

W nowojorskim wydawnictwie zjawia się człowiek, który chce odkupić niewydane wspomnienia wieloletniego pracownika FBI. Nie wiadomo, czy tekst jest autentykiem czy literacką fikcją, więc wydawca nie zaryzykował publikacji, by nie narazić się na proces o zniesławienie. Maszynopis roi się bowiem od ostrych opinii o ludziach, którzy tworzyli historię USA.

Autorem wspomnień okazuje się Clyde Tolson, wieloletni kochanek i najbliższy współpracownik Johna Edgara Hoovera – szefa FBI w latach 1924–1972, potężnej i wpływowej szarej eminencji za rządów m.in. Roosevelta, Trumana, Eisenhowera, Kennedy’ego, Johnsona i Nixona. Tolson zdradza tajemnice największych spisków i głośnych śledztw. Poznajemy kulisy działania komisji McCarthy’ego, procesu Rosenbergów, kariery Kennedy’ego-ojca oraz prezydentury Johna Kennedy’ego – jego seksoholizm, pomyłki polityczne, tragedię w Zatoce Świń i spisek przeciwko Fidelowi Castro, rzekomo „cudowne” małżeństwo Kennedych, zabójstwo Marylin Monroe, wreszcie kulisy spisku, który doprowadził do zabójstwa prezydenta, a potem jego brata, i nieudolnego śledztwa w sprawie tego zamachu – aż po niechlubny koniec prezydentury Nixona.

Klątwa Edgara należy do gatunku political fiction. Ta trzymająca w napięciu powieść, na przemian wstrząsająca i komiczna, została przetłumaczona na kilkanaście języków. We Francji jest bestsellerem – w ciągu kilku miesięcy rozeszła się w 130 tysiącach egzemplarzy.

Marc Dugain (ur. 1957 w Senegalu) – pisarz francuski. Debiutował w roku 1998 powieścią La chambre des officiers, za którą otrzymał osiemnaście nagród. Klątwa Edgara to jego czwarta książka i zarazem pierwsza, jaka ukazuje się po polsku. Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa Sic!.

Marc Dugain, Klątwa Edgara (La malédiction d’Edgar), przeł. Janusz Margański, 244 s., Sic!, Warszawa 2006.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa