List otwarty w sprawie zakazanych Tiszertów

Stanowczo protestujemy przeciwko ocenzurowaniu przez rektora UMCS prof. dr. hab. Wiesława Kamińskiego festiwalu Prawa Człowieka w Filmie, który miał się rozpocząć w Lublinie w Chatce Żaka w ostatnią środę (22 lutego 2006). Rektor nie zgodził się na ekspozycję naszych zdjęć w Tiszertach dla Wolności, która miała być częścią festiwalu. Jesteśmy tym faktem zaszokowani. Po raz pierwszy w demokratycznej Polsce nasza działalność spotyka się z cenzurą. Wydaje nam się, że należy to wydarzenie potraktować jako dzwonek alarmowy.

Wolność słowa jest jednym z podstawowych praw człowieka zapisanym w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz w Konstytucji Rzeczpospolitej. Nie można pozostać obojętnym, kiedy rektor publicznego uniwersytetu ogranicza tę wolność. Szczególnie oburza nas fakt, że profesor Kamiński odwołał wystawę nagle i nie konsultując tej decyzji ani z organizatorami festiwalu, ani ze studentami. To sprzeniewierzenie się podstawowej idei uniwersytetu – miejsca swobodnej dyskusji, wymiany różnorodnych poglądów.

Kampania Tiszert dla Wolności, którą poparliśmy, fotografując się w koszulkach z takimi hasłami, jak: „jestem Żydem/ówką”, „jestem na liście”, „usunęłam ciążę”, „jestem ze wsi”, „nie płakałem/am po papieżu”, „byłem/am w więzieniu”, „jestem gejem”, „jestem lesbijką” prowokuje do dyskusji o trudnych lub zapominanych problemach, jakie dotykają wielu osób w Polsce. Przypomina, że są wśród nas ludzie, którzy często boją się lub wstydzą przyznać do swojej tożsamości, poglądów czy przeżyć. Jest lustrem, które pozwala dostrzec tę różnorodność. Przecież każdy należy do jakiejś mniejszości wyznaczonej przez pochodzenie, poglądy, orientację seksualną, indywidualną wrażliwość czy doświadczenia. Kampania jest też gestem solidarności: zakładając tiszerty i występując w nich publicznie, chcieliśmy dodać otuchy tym, którym brakuje wsparcia.

Rektor UMCS oraz inne osoby, którym sprawy wykluczonych powinny być szczególnie bliskie, uznały, że dyskusja na trudne tematy „narusza uczucia i poglądy wielu osób” i nie powinna być prowadzona. Trudno zrozumieć, jak istnienie Żydów, osób bezrobotnych, osób, które się masturbują lub które nie chodzą do kościoła, może naruszać uczucia czy poglądy. Zamykanie oczu na istnienie tych ludzi jest hipokryzją i przejawem dyskryminacji.

Demokracja i wolność nie są nam dane raz na zawsze. Trzeba ich bronić na każdym kroku, jeżeli któregoś dnia nie chcemy obudzić się w niewoli. Każdy powinien zadać sobie pytanie, czy milcząc w sprawie wolności innych ludzi, poprawia kondycję wolności własnej.

Akceptujemy fakt, że tiszerty nie wszystkim się podobają.

Nie akceptujemy zamachu na wolność słowa.

Piotr Najsztub
Agnieszka Holland
Maria Szabłowska
Krzysztof Materna
Izabela Jaruga-Nowacka
Kora
Władysław Frasyniuk
Zofia Kulik
Kamil Sipowicz
Kuba Wojewódzki
Anna Mucha
Kazimierz Kutz
Maria Seweryn
Izabela Filipiak
Krystyna Kofta
Weronika Kostyrko
Kazimiera Szczuka

2 komentarzeList otwarty w sprawie zakazanych Tiszertów

  • ...........

    [Re: List otwarty w sprawie zakazanych Tiszertów]

    a inni mogą się podpisać?

  • Michal

    [Re: List otwarty w sprawie zakazanych Tiszertów]

    list wystosowany został przez osoby, które publicznie wystąpiły w kampanii tiszertów, tej w prasie, telewizji. może skontaktuj się z fundacją. sam mam „oficjalne” foto w tiszercie.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa