- homiki.pl - http://homiki.pl -

Darkroom w Teatrze Polonia

Posted By PTT On 15 marca 2006 @ 12:49 In Kraj,Świat | No Comments

W Teatrze Polonia w Warszawie odbędzie się dziś premiera sztuki „Darkroom” według powieści Rujany Jeger. Reżyserem oraz autorem adaptacji scenicznej książki chorwackiej pisarki jest Przemysław Wojcieszek, laureat „Paszportu Polityki” 2005.

Rujana Jeger urodziła się w 1968 roku. Skończyła archeologię na uniwersytecie w Zagrzebiu w 1996 roku. Jest stałą felietonistką chorwackiego wydania „Cosmopolitan”, współpracuje ze szwedzkim czasopismem „Amelia” i wiedeńskim „Die Bunte Zeitung”. Od 1991 roku mieszka w Wiedniu. „Darkroom” to pierwsza powieść Jeger – książka ukazała się w 2001 roku.

Sztuka na podstawie książki Rujany Jeger to ironiczny, lekko groteskowy opis współczesnego życia, portret młodego pokolenia z byłej Jugosławii, dla którego, jak mówi jeden z bohaterów, gej Krystian, „życie jest jak darkroom – nigdy nie wiesz, kto i w jaki sposób Cię wydyma, ani też kogo ty wydymasz i jak. Ale to zbyt podniecające, żeby ot tak, poprostu wyjść…” W emigrującą rzeczywistość bohaterów książki wplecione zostały ciepłe, nostalgiczne wspomnienia dawnego jugosłowiańskiego świata z epoki marszałka Tity.

Na deskach Teatru Polonia w Warszawie wystąpią m.in. Maria Seweryn, Jerzy Łapiński, Arkadiusz Janiczek i Rafał Mohr. Spektakl wyreżyserował Przemysław Wojcieszek.

Źródło: Polska.pl [1]


Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

URL to article: http://homiki.pl/index.php/2006/03/darkroom-w-teatrze-polonia/

URLs in this post:

[1] Polska.pl: http://www.polska.pl

[2] Redakcja: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_2/

[3] Darkroom: http://homiki.pl/index.php/2004/12/darkroom/

Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.