Nie ma ugody z PiS

[PAP] Nie doszło do ugody w procesie parlamentarzystów PiS: senatorem Przemysławem Alexandrowiczem i posłem Jackiem Tomczakiem, których cztery działaczki Porozumienia Lesbijek oskarżyły o naruszenie dóbr osobistych w wypowiedziach tych polityków na temat homoseksualizmu.

W poniedziałek przed Sądem Rejonowym w Poznaniu odbyło się niejawne posiedzenie pojednawcze w tej sprawie. Stronom nie udało się jednak dojść do porozumienia.

Proces dotyczy wypowiedzi polityków, podczas konferencji prasowej 7 listopada 2004 roku, dotyczącej stanowiska PiS na temat Marszu Równości. Alexandrowicz był wówczas przewodniczącym Rady Miasta Poznania, a Tomczak radnym.

Wspólnie z kilkoma innymi politykami PiS skrytykowali oni wtedy ideę Marszu Równości. Wypowiedzi, które – zdaniem działaczek – naruszyły ich dobra i dobra innych osób o orientacji homoseksualnej brzmiały: Przemysław Alexandrowicz: Obawiamy się, że będzie to propagowanie odmiennych zachowań seksualnych. Jacek Tomczak: Chodzić może także o promowanie takich skłonności jak pedofilia, nekrofilia i zoofilia.

To drugi proces w tej sprawie. Poprzednio – 20 maja 2005 r. proces wszczęty na podstawie kilkudziesięciu prywatnych aktów oskarżenia sąd umorzył. W uzasadnieniu napisał, że wypowiedzi radnych były działaniem przysługującym im w ramach kompetencji radnych gminy, a wykonywanie takiej funkcji „zakłada potrzebę ujawniania swoich poglądów”. Stwierdził też, że „homoseksualizm nie jest już uważany za chorobę, zboczenie czy dewiację, jest jednak pewnym odstępstwem od zwykłego porządku”.

Rozpatrując odwołanie od tego wyroku, poznański sąd okręgowy uznał, że w czasie procesu popełniono błędy formalne. Uchylił wyrok i nakazał sprawę rozpatrzyć ponownie. Sąd wskazał też, że podczas nowego procesu powinni zostać powołani z dziedzin językoznawstwa i socjologii.

W toczącym się procesie działaczki Porozumienia Lesbijek domagają się kilkukrotnego zamieszczenia w ogólnopolskiej prasie przeprosin i kilkudziesięciu tysięcy nawiązki na jeden z domów dziecka i na swoje stowarzyszenie.

Senator Alexandrowicz wyjaśniał w poniedziałek dziennikarzom, że jego wypowiedź nie miała na celu obrażenia kogokolwiek i że zależy mu na pojednaniu w tej sprawie. Pojednanie jest bardzo piękną rzeczą, my chcemy się pojednać. Nie jesteśmy oczywiście skłonni ani przyznać się, ani przepraszać. Dodał, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wydanie wspólnego komunikatu wyjaśniającego nieporozumienie.

Kolejne posiedzenie w tej sprawie sąd zaplanował na koniec marca br.

źródło: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,wid,8186364,wiadomosc.html#

3 komentarzeNie ma ugody z PiS

 • anka zet

  [Re: Nie ma rzetelnego przekazu medialnego]

  kochani, cenię ten portal pod wieloma względami, ale nie pomnażajcie tych idiotyzmów. Przecież stowarzyszenie Lambda Warszawa od wielu lat działa (dokładnie od 1997 r.) i NIE JEST TO Stowarzyszenie Gejów i Lesbijek. Jak również nie wszystkie cztery kobiety występujące w Poznaniu są jego członkiniami. Prawdą jest to, że tylko jedna z nich. Zajrzyjcie sobie, o co chodzi w sprawie poznańskiej (o której i sami pisaliście) albo pogadajcie z dziewczynami, którym mowę odejmuje, kiedy czytają takie idiotyzmy w mediach.
  A mnie dodatkowo wkurza, że te nieprawdy są powtarzane na „naszych” portalach.
  Bo, jeśli nie Wy napiszecie o PRZEKŁAMYWANIU SPRAWY POZNAŃSKIEJ, TO KTO MA O TYM NAPISAĆ? – NASZ DZIENNIK?:)

  Pozdrawiam serdecznie
  Anna Zawadzka

 • redakcja

  [Re: Nie ma ugody Lambdy z PiS]

  to prosimy o przysłanie oficjalnej relacji:-)

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa