Fundacja Helsińska o mniejszościach w Polsce

[onet.pl] Ochrona praw homoseksualistów w Polsce niewystarczająca – uważa Fundacja Helsińska. Według Adama Bodnara z tej organizacji, mogą oni dochodzić swoich praw w postępowaniu karnym jedynie w oparciu o ogólne przepisy, dotyczące zniesławienia.
O ochronie praw mniejszości dyskutowano podczas konferencji „Mowa nienawiści. Polskie fobie i uprzedzenia”, która odbyła się w sobotę w Warszawie.

Zdaniem Bodnara, należałoby rozważyć rozszerzenie art. 257 kodeksu karnego, przewidującego karę do 3 lat więzienia za znieważanie z powodu m.in. narodowości, rasy czy wyznania, także o orientację seksualną.

Obecnie – jak podkreślał – homoseksualiści nie mogą korzystać z ochrony art. 257 i art. 256 (przewidującego karę do 2 lat więzienia za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość).

Swoich praw mogą dochodzić – jak zaznaczył Bodnar – jedynie na podstawie art. 212 kodeksu karnego, dotyczącego zniesławienia bądź w powództwie cywilnym.

Bodnar podkreślił, że w wielu krajach – m.in. w Australii, RPA, Irlandii, Danii, Kanadzie i Szwecji – zaostrzono przepisy dotyczące dyskryminacji czy „mowy nienawiści” ze względu na orientację seksualną. „Mowa nienawiści” to – jak podkreślano na konferencji – język pogardy, wrogości, dyskryminacji, braku szacunku wobec „inności”.

Konferencję zorganizowała Kampania przeciw Homofobii, przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób.

——————————–
Pełny tekst: wiadomosci.onet.pl
Zapraszamy na stronę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

2 komentarzeFundacja Helsińska o mniejszościach w Polsce

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa