Trybunał upomina polityków, demokracja zwycięża

Wielki dzień polskiej demokracji – Trybunał Konstytucyjny uznał, że jakiekolwiek przekonania ludzi sprawujących władzę w naszym kraju nie mogą być przyczyną wydania zakazu demonstracji. Nie można również zabraniać obywatelom demonstrowania z powodu utrudnień w ruchu drogowym lub też groźby kontrdemonstracji.

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny dał wykładnię, czego władzy nie wolno, jeśli chodzi o ograniczanie wolności zgromadzeń. Rozpatrzył skargę rzecznika praw obywatelskich na przepis, na podstawie którego w czerwcu ub. roku ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński zakazał Parady Równości – pisze „Gazeta”.

Kaczyński powołał się na to, że organizatorzy nie dopełnili wymagań nałożonych przez art. 65 prawa o ruchu drogowym. Tych wymagań jest kilkanaście, są bardzo skomplikowane i kosztowne (zagwarantowanie systemu łączności, barierek, oznaczeń, transportu, opracowanie planu zmiany ruchu drogowego itd.), a ich spełnienie uzależnione jest od dobrej woli policji, straży pożarnej, pogotowia i służb miejskich.

Tymczasem prawo o zgromadzeniach nie nakłada na organizatorów żadnych wymogów poza zgłoszeniem zgromadzenia i dopilnowaniem, aby przebiegło pokojowo, bez łamania prawa. – Konstytucyjna wolność nie może być uzależniona od uzyskiwania zezwoleń czy zgód. A do tego sprowadza się procedura przewidziana prawem o ruchu drogowym – mówił na wczorajszej rozprawie przed Trybunałem Stanisław Trociuk w imieniu rzecznika praw obywatelskich. – Nakładając na organizatorów zgromadzeń takie same obowiązki jak na organizatorów zawodów sportowych czy innych imprez, ustawodawca zignorował fakt, że zgromadzenia, w odróżnieniu od imprez komercyjnych, korzystają z ochrony konstytucji.

Trybunał uznał, że zgromadzeń, podczas których ludzie chcą wyrażać swoje poglądy, nie wolno poddawać takim samym rygorom jak imprez sportowych – co zrobiono w prawie o ruchu drogowym. – Wolność zgromadzeń jest warunkiem demokracji – uzasadniała wyrok sędzia Ewa Łętowska. – Zgromadzenia dają obywatelom możliwość wpływania na politykę władz przez krytykę i protest. Są przejawem demokracji bezpośredniej.

:: Czytaj więcej w portalu Gazeta.pl

Od Redakcji:

Trybunał Konstytucyjny dał prztyczka w nos rządzącemu Polską prawicowemu układowi, co więcej – udowodnił również, że stoi na straży prawa i nie reprezentuje jakiejkolwiek opcji politycznej czy też ideologii. „Obrońcy moralności” z odznakami Prawa i Sprawiedliwości, LPR-u i innych prawicowo-katolickich ugrupowań będą musieli przełknąć tę gorzką pigułkę i odrobić bolesną dla nich lekcję z demokracji: najwyższym prawem jest w naszym kraju Konstytucja, nie zaś decyzja urzędnika podjęta pod dyktando „jedynie słusznej ideologii”. Orzeczenie Trybunału napawa również optymizmem: jako obywatele mamy ochronę prawną przed samowolą polityków, mamy dokąd się zwrócić, gdy kapłani rozmaitych pobożnych utopii będą deptać naszą godność. Wczoraj zwyciężyły Demokracja i Prawo – to wielki dzień w szarej polskiej rzeczywistości po ubiegłorocznych wyborach.

13 komentarzyTrybunał upomina polityków, demokracja zwycięża

 • Equus

  [Re: Trybunał upomina polityków, demokracja zwycięża]

  To miłe, ża mamy jeszcze w Polsce jakąś w miarę obiektywną instytucję państwową. Miejmy nadzieję, że pozostanie obiektywna jak najdłużej.

 • Arek

  [Re: Trybunał upomina polityków, demokracja zwycięża]

  A jednak nawet w tym kraju zdarza się że rpzemawia rozsądek 🙂

 • Erico

  [Re: Trybunał upomina polityków, demokracja zwycięża]

  ale nowy trybunał przyjdzie i zmieni wyrok?
  no jak, taki kopniak dla muchomorków?

 • jERZYK

  [Re: Trybunał upomina polityków, demokracja zwycięża]

  ORZECZENIE TK JEST OSTATECZNE, WIEC NEI MA MOWY O ZMIANIE…

  JESLI JEDNAK ZOSTANIE UCHWALONA NOWA KONSTYTUCJA, WTEDY TK MUSIALBY ZAJAC SIE TA SPRAWA PONOWNEI I WYDAC KOLEJNY WYROK

  ECHHHH

  NO ALE PiS MA ZA MALO GLOSOW, BY WYMIENIC KONSTYTUCJE NA NOWą… NA SZCZESCIE

 • Ariel

  [Re: Trybunał upomina polityków, demokracja zwycięża]

  Co to znaczy „wielki dzień polskiej demokracji”? Czy redakcja nie reaguje zbyt egzaltowanie?

  To wyrok sądu i trzeba się z niego cieszyć, ale robienie z tego WIELKIEGO DNIA jest śmieszne. Trybunał Konstytucyjny wydał werdyk, zgodny z prawem, brawo, ale zaraz robić z tego jakąś victorie? Demokracja nie była zagrożona, zagrożenie wynikało ze złej woli polityków, którzy szukali tysiąca kruczków, by marszu nie było. Trybunał Konstytucyjny zrobił po prostu to, co do niego należało – to jest zwycięstwo czy normalne działanie Trybunału, którego przecież pracą jest wydawanie wyroków w sprawach różnie przez różnych interpretowanych?

  Co innego, gdyby na przykład zamykali ludzi do więzień za to, że są gejami i Trybunał by się temu przeciwstawił, wtedy to byłby wielki dzień demokracji. A to co teraz to jest bardzo miłe, cieszące orzeczenie, które (i tu się zgodzę z redakcją) upomina polityków, że muszą działać zgodnie z prawem.

 • Jerzyk -> Ariel

  [Re: Trybunał upomina polityków, demokracja zwycięża]

  Piszesz: „Demokracja nie była zagrożona, zagrożenie wynikało ze złej woli polityków”

  No to była zagrożona czy też nie była?

  A ja nadal upieram się, że to wielki dzień demokracji…

  Dlaczego? Pozwolę sobie powtórzyć słowa z komentarza:

  „Obrońcy moralności” z odznakami Prawa i Sprawiedliwości, LPR-u i innych prawicowo-katolickich ugrupowań będą musieli przełknąć tę gorzką pigułkę i odrobić bolesną dla nich lekcję z demokracji: najwyższym prawem jest w naszym kraju Konstytucja, nie zaś decyzja urzędnika podjęta pod dyktando „jedynie słusznej ideologii”.

 • Ariel -> Jerzyk

  [Re: Trybunał upomina polityków, demokracja zwycięża]

  A czy polityki „jedynej słusznej ideologii” nie stosują geje?

  Dla jednych i dla drugich „jedynie słuszną ideologią” są ich własne poglądy. To łączy wszystkich ludzi -> każdy narzeka na demokrację czy polityków tylko wtedy, gdy coś się dzieje jemu samemu i zachwala „wielki dzień demokracji”, gdy uda się osiągnąc to, w co sam wierzy. Oczywiście my jesteśmy lepsi i wspanialsi, bo „to my”, a ci drudzy to prostaki i tyrani. Proste 😉

  A Trybunał NIE DAŁ ŻADNEGO pstryczka w nos. Pstryczki dają gówniarze, których to bawi. Więcej szacunku dla Trybunału, bo jeśli ten werdyk jest „pstryczkiem”, to jest nic nie wart, bo powstał z pobudek prostackich – pstryknąc sobie.

 • Mundek-prawnik

  [Re: Trybunał upomina polityków, demokracja zwycięża]

  Trzeba docenić wyrok Trybunału. Polska nie jest demokratycznym państwem prawnym, jak zakłada to Konstytucja, gdyż demokracja to jest stan świadomości społeczeństwa, polityków i urzędników, a w tym zakresie jesteśmy bardzo niedemokratyczni. Trzeba docenić Trybunał jako isntytucję prawną i sędziów jako poszczególne osoby za cywilną odwagę i godność (wielu nawet profesorów prawa tej godności nie ma), w warunkach nasilającego się autorytaryzmu, wbrew wszelkim pozorom, trzeba mieć odwagę, aby przeciwstawić się nasilającemu się zawszczaniu wszystkich sfer życia społecznego i prawnego przez skrajnie prawicowe, autorytarne przekonania. To nie jest taki sobie wyrok, Trybunał jest swego rodzaju sądem, a sądy potrafią orzekać w różny sposób. Miejmy tylko nadzieję, że nie jest to łabędzi śpiew szczątków polskie demokracji. Natomiast jest już jasne, i w kontekście wyroków sądów administracyjnych i Trybunału, że działania władz były nielegalne. W tych okolicznościch poszkodowani uczestnicy powinni występować o odszkodowania, politycy i urzędnicy promujący nienawiść powinni być ścigani za przestępstwa kryminalne, a również policjanci, którzy przyczynili się do pobicia powinni być ścigani prawnie, gdyż bezprawne działalnia władz nie moga usprawiedliwiać czynów przestępczych takich jak napad przez policjantów na demonstrujących i pobicia. Każdy przełożony, który odpowiadał za atak na demonstrantów, jeżeli zatai lub zniszczy dokumenty pozwalające na ustalenie, który konkretnie policjant dokonał pobicia powinien odpowiadać za matactwo i niszczenie dowodów. Jeżeli nie ta władza wyegzekwuje tę odpowiedzialność to może zrobić to władza następna. Korzystajmy z praw jakie nam przysługują, nawet jeśli sądu będą nieprzychylne (a jak na razie nie jest wcale bardzo źle) to przynajmniej obnażymy ten system. Źcigajmy prawnie polityków i urzędników za ich bezprawne zachowania, niech nie czują się bezkarni.

 • Jerzyk do Ariela

  [Re: Trybunał upomina polityków, demokracja zwycięża]

  Mylisz się pisząc, że geje i lesbijki (o nich zapominasz!) są wyznawcami polityki
  „jedynej słusznej ideologii”. W walce o równouprawnienie nie chodzi o to, by było nam dobrze i by powstał świat piękniutki jak z obrazka w „Strażnicy”, ale o to, by zachować, bronić i pieścić wartości leżące u podstaw zachodniej cywilizacji: wolność, poszanowanie dla godności KAŻDEGO człowieka i w końcu – last but not least – demokracji.

  Nie mogę zgodzić się z tokiem Twojego rozumowania („każdy narzeka na demokrację czy polityków tylko wtedy, gdy coś się dzieje jemu samemu i zachwala „wielki dzień demokracji”, gdy uda się osiągnąc to, w co sam wierzy. Oczywiście my jesteśmy lepsi i wspanialsi, bo „to my”, a ci drudzy to prostaki i tyrani”).

  Moim zdaniem to demagogia – w taki sposób można zaprzeczyć każdą inicjatywę. Stosując Twoje kryteria można dojść do wniosku, że np. powstanie Solidarności przed ćwierćwieczem to był nie „karnawał wolności”, ale hucpa zorganizowana z bardzo niskich pobudek. Odbierasz sobie i innym prawo do walki o podstawowe prawa człowieka określając je między wierszami jako dbanie jedynie o własny nos.

  Przeczytawszy Twoją wypowiedź doszedłem do wniosku, że już gdzieś słyszałem podobne wypowiedzi. Myśl ta nie dawała mi spokoju, aż w końcu znalazłem w pamięci odpowiedni ślad: W PRL-u podobną argumentacją posługiwali się komuniści chcący zohydzić ludziom walczących o wolną Polskę. Byli określani właśnie jako ci, którzy dbają li i jedynie o własne interesy (lub o interesa „obcych sił”).

  Wypowiem się teraz w imieniu redakcji Homików: Orzeczenie TK cieszy nas nie dlatego, że „dowala” opcji, z którą nam nie po drodze, ale dlatego, że Trybunał wziął w obronę Konstytucję RP. TK nie wystąpił w imieniu homoseksualistów, ale opowiedział się za prawem, które politycy chcieliby dowolnie naginać pod własną ideologię. Przy okazji po raz kolejny przekonaliśmy się, że jako wartościowi ludzie i obywatele mamy rację domagając się respektowania obowiązującego prawa. Jesteśmy przekonani (i wiara ta leży u podstaw naszej działalności), że w Polsce jest również dla nas miejsce – jako pełnoprawnych obywateli. Chciałbym podkreślić, że zależy nam nie tylko na tym, by respektowano nasze prawa – wolność jest dla wszystkich, również dla członków PiS-u, miłośników Radia Maryja etc. Nie przyklaśniemy nigdy zakazom wolnej wypowiedzi, nawet jeśli ktoś będzie chciał zamknąć usta naszym przeciwnikom (jak na razie na to się nie zanosi). Będziemy wtedy protestować! Naszym celem jest jedynie rozbudzenie respektu wobec prawa.

  Prztyczek w nos, o którym piszemy w komentarzu, nie jest dziełem trybunału Konstytucyjnego – tego pstryczka nasi przeciwnicy zadali sobie sami. Nasze słowa („Trybunał Konstytucyjny dał prztyczka w nos…etc”) to jedynei przenośnia i dziwię się, że jako inteligentny człowiek tego nei dostrzegłeś. I nie imputuj nam, że traktujemy sędziów TK jako gówniarzy, którzy postanowili komuś dokopać. Akurat TK jest instytucją, dla której mamy ogromny szacunek – właśnie dlatego, że stoi na straży prawa – tego samego prawa, pod którego ochronę próbujemy uciec przed zakusami „kapłanów rozmaitych pobożnych utopii” (i aby nie było niedomówień: „pobożna utopia” to każda utopia wprowadzana na siłę, antyutopia… słowo „pobożny” nie oznacza tu „katolickiego”!).

 • Ariel -> Jerzyk & Mundek

  [Re: Trybunał upomina polityków, demokracja zwycięża]

  Jerzyk:
  Jakby to napisać delikatnie…? Chcesz dyskutować czy ironizować? Jeśli to drugie to z przyjemnością oddaje Ci pole. Ja sobie nie pozwoliłem pisząc do Ciebie na osobiste docinki.

  Mundek:
  Super słowa o ściganiu. Bo narzeka sie na demokrację, ale nic się nie robi, by była. Więc właśnie dlatego jest jak jest, bo ci którzy łamią jej zasady widzą swoją bezkarność.

  Tak, tak… Zaraz moze być znana śpiewka, że nie ma na to kasy, szkoda zachodu, i sto innych powodów. I ta spiewka jest PRZYZWOLENIEM na łamanie zasad demokracji, przez które potem Trybunał Konstytucyjny musi zajmować się głupotami jak organizacja ruchu drogowego, a sama rzecz w sumie błaha urasta do rangi zdobycia Mount Everest. Ci którzy teraz spiewają o wielkim dniu demokracji mieli już 100 okazji by o tą demokrację zawalczyć dawno temu, choćby w 2004 roku gdy Kaczyński zabraniał parady w Warszawie.

  I tak dobrze, że teraz się ktoś za to wziął, ale gdyby nie zwycięstwo Kaczyńskiego i okazja do zrobienia politycznej kariery jako obrońca uciśnionych to wątpię, by się tym ktoś zajął…

 • Jerzyk -> Ariel

  [Re: Trybunał upomina polityków, demokracja zwycięża]

  Nie widzę docinków… czytaj uważnie.

 • Euzebio

  [demokracja zwycięża – do czasu]

  niestety, widac juz na horyzoncie „czarny scenariusz” który może uratowac obecny, skompromitowany obóz władzy. Otóż cudem po prostu byłby teraz zamach terrorystyczny. taki z ofiarami w ludziach ale bez wielkich szkód materialnych. Np stadion X lecia lub impreza techno. wtedy Bracia mogliby ukrócic swobody obywatelskie, zakazac zgromadzen wszelakich, wprowadzic dekrety itp. czy jest to naprtade az tak nieprawdopodobne?
  manifestacja jak we Wrocławiu lub Poznaniu może byc na celowniku islamskiego terroryzmu po tym co stało sie w Iranie w lipcu 2005 (egzekucja gejów dźwigiem budowlanym). Są rzeczy na niebie i ziemi o których nie śniło się naszym filozofom!

 • Matador

  [Re: Trybunał upomina polityków, demokracja zwycięża]

  Na świecie nigdy nie będzie jedności jeśli nie nauczymy wzajemnego szacunku. Wasze wypowiedzi są dowodem na to, że nawet we wspólnych sprawach sami wprowadzacie chore podziały! Po ki ciort ta cała sztuczność. Każdy próbuje pokazać swoją wyższość. Skąd ten egoizm??? Nie oczekujcie niczego nim sami nie dacie!! Albo lepiej dajcie sami a nie oczekujcie … albo oczekujcie a nie daj… eeee coś pokreciłem. Nie ważne jednośc ponad wszystko!!!!! Pozdrawiam ALL

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa