- homiki.pl - http://homiki.pl -

Oświadczenie prof. Marii Szyszkowskiej

Otrzymaliśmy oświadczenie od prof. Marii Szyszkowskiej. Przedstawiamy jego treść.

Nałęczów, 15 stycznia 2006

WPan Piotr Bukowski
Portal Homiki.pl

Kilka dni temu dowiedziałam się o toczącej się także w Pana portalu dyskusji na temat rzekomego poparcia przeze mnie w wyborach obecnego Prezydenta zainspirowanej Pańskim artykułem z 21 października 2005 roku.

W związku z tym proszę o zamieszczenie następującego oświadczenia: jestem oburzona przypisywaniem mi nieprawdziwych zamiarów. Nie głosowałam i nie nakłaniałam, by głosować na obecnego Prezydenta. Nigdy nie odstępuję od głoszonych przez siebie poglądów.

Z wyrazami szacunku,
Maria Szyszkowska.

odpowiedź:

Informację o preferencjach wyborczych znaleźliśmy w wywiadzie z Panią Profesor o tytule „Głosujmy na Kczyńskiego”, który ukazał się w tygodniku „Fakty i Mity” nr 42/2005. Oto fragment tego wywiadu:

[prof. Maria Szyszkowska-przyp. red.] – Wyznam – ku zgorszeniu niektórych osób – że w pierwszej turze głosowałam na Andrzeja Leppera, bo tylko on jeden spośród kandydatów miał lewicowy program. W drugiej turze właściwie nie mam na kogo głosować. Są dwie możliwości – można nie brać udziału w głosowaniu, aby pokazać, że nowe władze, wybrane przez część obywateli nie mają legitymacji, aby rządzić krajem. Z drugiej strony uważam, że mimo wszystko słuszniejsze jest oddanie głosu na Lecha Kaczyńskiego, bo jego zwycięstwo doprowadzi szybko do zwiększonego ucisku światopoglądowego, co może rozbudzić świadomość społeczeństwa i skierować ku odnowionej lewicy. Prezydent z PiS wyrządziłby prawdopodobnie mniej szkód gospodarce, bo program PO jest antyspołeczny i nastawiony na powszechną prywatyzację, która nie przynosi żadnej korzyści narodowi. Zwycięstwo kandydata PO byłoby zarazem związane z utrwaleniem postaw pragmatycznych i bezideowych.

źródło: http://www.faktyimity.pl/archiwum/caly.phtml?id=5576 [1]

Jednakże, jeżeli Pani Profesor nie zgadza się z postawioną przeze mnie w artykule „Słowo na niedzielę” tezą, zmieniam treść artykułu i wykreślam Pani nazwisko z listy osób, które miały głosować na Lecha Kaczyńskiego.
Przepraszam za niejasność i za nieodpowiednie zinterpretowanie Pani słów.

z poważaniem
Piotr Bukowski