„TRANSTOALETA”
kwestionariusz do badania doświadczeń osób transseksualnych/transgenderowych/interseksualnych
w ramach projektu „Toilet Papers: The Gendered Construction of Public Toilets”
Toalety w miejscach publicznych, takich jak kina, przychodnie, dworce, są osobne dla mężczyzn i kobiet. Zjawisko tak całkowitego rozdzielenia przestrzeni męskiej i kobiecej występuje rzadko w naszej kulturze. Co jeszcze rzadsze, podziału tego prawie nikt nie kwestionuje: ogromna większość zarówno kobiet, jak i mężczyzn pragnie zachować odrębne przestrzenie fizjologii i higieny intymnej. Wkroczenie do toalety osoby płci odmiennej od tej, dla której jest ona przeznaczona, zazwyczaj wywołuje wstrząs i niechęć pozostałych użytkowniczek/użytkowników. Jednak osoby transseksualne / transgenderowe / interseksualne są zmuszone przekraczać granicę społecznego przyzwolenia.
Ten temat nie został jeszcze przebadany, dlatego chcę zapytać o Wasze doświadczenia w tym zakresie.
Ankieta jest anonimowa. Gwarantuję dyskrecję.
Na Wasze wypowiedzi czekam do 7 stycznia 2006.
1. W jaki sposób określasz swoją tożsamość płciową? Czy jesteś osobą transseksualną (K/M, M/K), transgenderową (K/M, M/K), interseksualną?
2. Ile masz lat?
3. Kiedy zorientowałaś/eś się, że jesteś transseksualną / transgenderową / interseksualną?
4. Czy korzystając z publicznych toalet w Polsce spodziewasz się negatywnych reakcji użytkowniczek/ów i starasz się postępować tak, aby je ograniczyć (np. korzystasz ze znanych Ci toalet wspólnych dla obu płci lub toalet dla osób niepełnosprawnych)?
5. Jakie są Twoje osobiste doświadczenia związane z korzystaniem z publicznych toalet?
6. Czy są wsród nich doświadczenia pozytywne? Jakie?
7. Czy doświadczyłaś/eś negatywnych reakcji innych użytkowniczek/ów? Czy spotkałaś/eś się z niechęcią, agresją słowną lub fizyczną?
8. Jeśli tak, czy możesz opisać okoliczności zdarzenia (miejsce, czas) oraz rodzaj reakcji użytkowniczek/ów?
9. Jak Ty zareagowałaś/eś na ich zachowanie?
10. Jakie odczucia Ci towarzyszyły?
11. Czy jesteś lub byłaś/eś wowczas w procesie zmiany płci, a jeśli tak, to w jakiej fazie?
12. W jaki sposób tłumaczysz reakcje użytkowniczek/ów publicznych toalet na pojawianie się w nich osób transseksualnych / transgenderowych / interseksualnych?
13. Czy reakcje te mają związek z kulturą naszego kraju? Czy Twoim zdaniem w innych krajach jest inaczej, a jesli tak, to w jakich i dlaczego?
14. Jakie widzisz rozwiązania problemów, z jakimi może się wiązać korzystanie z toalet publicznych dla osób transseksualnych / transgenderowych / interseksualnych?
Dziękuję za pomoc!
Agnieszka Weseli
Jeśli chcesz się ze mną spotkać osobiście
i udzielić wypowiedzi (zapraszam!),
proszę o kontakt:
furja@o2.pl lub transtoaleta@o2.pl
[Prosze wytłumaczcie!!]
Jaka jest różnica między pojęciem „TRANSSEKSUALNY” i „TRANSGENDEROWY”; ja nie widze żadnej…a jeśli to prawda, to dlaczego w 90% używamy wersji anglojęzycznej??