Geje-chrześcijanie z Czech piszą do polskiego biskupa

Szanowny Pan
Przemyski Arcybiskup
Ks. Józef Michalik
ul. Basztowa 13
37-700 Przemysl
Polska

List otwarty Stowarzyszenia Społecznego LOGOS Praha

Praha 25.11.2005

Jego Ekscelencjo,

z zaniepokojeniem przyjęliśmy wiadomość o brutalnej interwencji Policji przy pokojowej demostracji w ramach akcji „Marsz Równości” w Poznaniu.

Te wydarzenia, tak przypominające praktyky władzy totalitarnej z czasów, które wszyscy jeszcze pamiętamy, niepokoją nas i jako chrześcijan, i jako gejów. Naszą chrześcijańską powinnością jest zaprotestować przeciwko przemocy i w obronie niewinnych, tak jak Jezus zasłonił się przed nieoprawnionym biciem.

Jako współnota składająca się z chrześcijan o orientacji homoseksualnej, zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest wzajemnie akceptujące się współżycie społeczne. Siłowe rozpędzanie pokojowej demonstracji nie stwarza lepszej atmosfery w społeczeństwie, tak samo jak obojętność Policji względem nienawistnym okrzykom kontrdemonstrantów, przypominających hasła nazistowskie. Jest to godne pożałowania, szczególnie w kraju, w którym w przeszłości w komorach gazowych, zginęły tysiące niewinnych ofiar.

Wyrażamy zdziwienie, że Kościół w Polsce, który zawsze tak aktywnie wypowiada się na różne tematy polityczne, w ogóle nie protestuje przeciwko nazistowskim wystąpieniom, wykorzystującym w swych wypowiedziach imię Kościoła.

Dziwi nas ponadto, że polski Kościół rzymskokatolicki jest bierny i nie reaguje na przejawy nienawiści względem swych braci i sióstr w Chrystusie. Wydaje się, że apel Papieża, który pochodził z Waszego kraju, iż do homoseksualistów trzeba podchodzić z miłością i delikatnością, nie dotarł do jego Ojczyzny.

Pavel Hynek
Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia

Stowarzyszenie Społeczne „Logos” Praha jest chrześcijańską wspólnotą ekumeniczną, której celem jest tworzenie warunków dla zdrowego rozwoju duchowego obywateli o orientacji homoseksualnej i ich integracji do społeczeństwa i kościoła, wspieranie więzi rodzinnych i partnerskich oraz pomoc społeczna dla lesbijskich kobiet, gejów i ich rodzin w sytuacji kryzysu życiowego i poszukiwaniu odpowiedzialnego stylu życia. Logos działa aktywnie na polu oświaty dotyczącej homoseksualizmu w społeczności i w kościele, współpracuje też z innymi organizacjami działającymi w obszarze profilaktyki HIV.

Adres: U Školské zahrady 1, 182 00 Praha 8 Kobylisy, strona internetowa: logos.gl.cz, e-mail logospraha@email.cz

10 komentarzyGeje-chrześcijanie z Czech piszą do polskiego biskupa

 • pv

  [Re: Geje-chrześcijanie z Czech piszą do polskiego biskupa]

  „do arcybiskup przemyskiego ks. Alojzego Orszulika list otwarty”

  „Szanowny Pan
  Przemyski Arcybiskup
  Ks. Józef Michalik”

  to Alojzy czy Józef?

 • Junkier

  [Re: Geje-chrześcijanie z Czech piszą do polskiego biskupa]

  „do arcybiskup przemyskiego ks. Alojzego Orszulika list otwarty”

  „Szanowny Pan
  Przemyski Arcybiskup
  Ks. Józef Michalik”

  to Orszulik czy Michalik?

 • Gądecki

  [Re: Geje-chrześcijanie z Czech piszą do polskiego biskupa]

  Musi, że Michalik, bo Orszulik nie jest z Przemyśla

 • Sant

  [Re: Geje-chrześcijanie z Czech piszą do polskiego biskupa]

  Szkoda, że w Polsce nie ma takiej organizacj. Chętnie bym do niej wstąpił jako katolik i zarazem gay

 • michpirog@interia.pl

  [Re: Geje-chrześcijanie z Czech piszą do polskiego biskupa]

  „Stowarzyszenie Społeczne „Logos” Praha jest chrześcijańską wspólnotą ekumeniczną, której celem jest tworzenie warunków dla zdrowego rozwoju duchowego obywateli o orientacji homoseksualnej i ich integracji do społeczeństwa i kościoła, wspieranie więzi rodzinnych i partnerskich „-ale tak sie zastanawiam czytając to..czy-oczywiscie w świetle nauki Kosciola (katolickiego oczywiscie) owe wymienione „statutowe” cele organizacji sie nie wykluczaja-integracja do kościola+wspieranie więzi partnerskich ???

 • Junkier

  [Re: Geje-chrześcijanie z Czech piszą do polskiego biskupa]

  Mąż i ja jesteśmy luteranami (jak na 1. Dolnoślązaka i 2. junkra pruskiego przystało 🙂 ) i mamy coś w rodzaju takiej prywatnej organizacji – to grupa naszych ewangelickich przyjaciół, którzy o nas wiedzą i nas akceptują (jest też kilku katolików, ale akurat oni są z ‚branży’, a znajomi luteranie są heterykami). Skądinąd szkoda, że w Polsce nie ma faktycznie takiego stowarzyszenia, które działałoby bardziej otwarcie niż grupa osób u cioci na imieninach (jak to jest w naszym przypadku). Dla chcącego nic trudnego – warszawska Lambda organizuje spotkania gejów-chrześcijan regularnie… Szczęść Boże!

 • apostol

  [Re: Geje-chrześcijanie z Czech piszą do polskiego biskupa]

  Alojzy Orszulik jest emerytowanym biskupem z diecezji łowickiej.

 • Waldek

  [Słodka naiwność, czy niewiedza?]

  Chłopcy z czeskiej Pragi przesłodko odegrali rolę naiwnych dzeiciaków albo ludzi nie czytających lektury historycznej.
  Gdyby przyjęli do wiadomości, że watykański „kościół katolicki” ZAWSZE wspierał ruchy faszystowskie i nazistów – to chłopaki z czeskej Pragi nie wygłupialiby sie z pisaniem TAKICH listów.
  Czy ci ludzie z Pragi nie wiedzą, że w swej fascynacji faszyzmen Watykan posunął się do tego, że obecnie wybrał papieżem, czyli szefem państwa faceta z ponad 6-letnim doświadczeniem w nazistowskiej organizacji „Hitlrejugend”?! Tak jakby katolicy nie mieli biskupów wolnych od nazistowskiej zarazy?! Przecież ten wybór nazisty na papieża to SPLUNIĘCIE w twarz Polakom, Żydom i wszystkim, których hitlerowski nazim pozbawił życia, wolności i szans na normalne życie – bo do dziś Polska nie stanęłą na nogi po skutkach wojny wywołanej przez hitlerowców i prowadzonej również przez członków zbrodnicznej organizacji „Hitlerjugend”, której członkiem był obecny papież…

 • Radmin

  [Re: Geje-chrześcijanie z Czech piszą do polskiego biskupa]

  Geje – chrześcijanie ? ? ? TO JAKAŹ WIELKA POMYŁKA !
  List do Rzymian 1:26-28 :
  26 ? Dlatego wydał ich Bóg na łup sromotnych namiętności; kobiety ich bowiem zamieniły przyrodzone obcowanie na obcowanie przeciwne naturze,
  27 ? podobnie też mężczyźni zaniechali przyrodzonego obcowania z kobietą, zapałali jedni ku drugim żądzą, mężczyźni z mężczyznami popełniając sromotę i ponosząc na sobie samych należną za ich zboczenie karę.
  28 ? A ponieważ nie uważali za wskazane uznać Boga, przeto wydał ich Bóg na pastwę niecnych zmysłów, aby czynili to, co nie przystoi;

  Proszę nie obrazać tych, ktorzy cenią sobie prawdę i nie propagować takich bluźnierstw, jak określanie gejów chrześcijanami.
  Chrześcijanin – oznacza naśladowcę Chrystusa !

 • Pitero

  [Re: Geje-chrześcijanie z Czech piszą do polskiego biskupa]

  chwileczkę…….. moze jest kara, moze i … tak …..ale to się samo z siebie bierze,ze chce z kobieta, a nie moge. Więc zostaje wstrzemięzliwość seksualna! !Tak zrobiłem i juz tak 30 latek minęło.A tak mocno pragnę by ktoś mnie jeszcze w zyciu przytulił.Jestem sam , jestem jedynakiem, zostane sam.A jeśli społeczeństwo by mnie zaakceptowało jeszcze z kims, to nie byłbym sam.a tak…..
  Myślę sobie czasami .. i zwracam sie do Boga.Pomóz mi bym nie był gejem /choc nie współzyje z nikim/ Chce być ,,normalny,, ale z innej strony to … mam prace , szkołę, zyje jak inni,czyli normalnie.!!!! Tylko przez WAS nie mam odwagi poprosić kogoś by mnie przytulił. Ktoś piękny, dobry,szlachetny.uczciwy,bo kiedy sie odkryje w moim malym miasteczku,to umrę z głodu zwolniony z pracy i zlinczujecie mnie!!!!. Tragedia ze jestem w takim kraju , a tak godnie przez swoje zycie go reprezentowalem, nie na jednym kontynencie . I co????????????????????? Bóg mnie nie kocha??? a Marię Magdalene to jak??? A ja bym był wierny, jestem typowym monogamistą. Wierze w miłość na całe zycie. Kocham świat, ludzi. Jednak coraz bardziej nie chce mi sie zyc..Nie potrafie byc sobą wśród Was. Piotrek z lubelskiego.

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa