- homiki.pl - http://homiki.pl -

Policja będzie ochraniać, nie rozganiać

Policja w ten weekend będzie ochraniać, nie rozganiać. Od Wrocławia, przez Poznań, po Warszawę ludzie będą demonstrować wolność demonstrowania. Nawet w Poznaniu, w którym jeszcze tydzień temu nie wolno było manifestować.

[Tylko Toruń zabrania, policja straszy – przyp. redakcji]

Toruń: policja się szykuje na wiec nielegalny

Wiec zaplanowano na niedzielę pod pomnikiem Kopernika. Władze miasta odmówiły zgody, bo zawiadomienie powinno trafić do magistratu z trzydniowym wyprzedzeniem, a organizatorzy akcji – głównie ze środowisk anarchistycznych – spóźnili się o jeden dzień. – Gdyby zdążyli na czas, wydałby Pan zgodę? – zapytaliśmy prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. – Nigdy nie gdybam w takich sprawach – odpowiada wymijająco Zaleski, który wygrał wybory jako członek Stowarzyszenia Ordynacka. – Proszę obserwować decyzje, jakie podejmuję, a będzie wiadomo, co myślę. Przypominam, że kiedyś – również ze względów proceduralnych – nie zezwoliłem na manifestację Młodzieży Wszechpolskiej.

– I tak w niedzielę spotkamy się pod pomnikiem Kopernika – zapowiada Katarzyna Hejna, organizatorka wiecu. – Odczytamy nasz apel. Chcemy poprzeć manifestantów z Poznania i jednocześnie zaprotestować przeciwko polityce Kaczyńskich i PiS, która ogranicza wolność słowa i swobodne wyrażanie poglądów.

Przed wiecem szyki zwiera toruńska policja. – Najpierw wezwiemy do rozejścia się – mówi Lilianna Kruś-Kwiatkowska, rzeczniczka komendy miejskiej. – Jeżeli to nie poskutkuje, będziemy reagować.

:: Więcej w portalu Gazeta.pl