Nanga Parbat

Pewne regiony sztuki od dawien dawna należały głównie do mężczyzn heteroseksualnych, twardych, mocnych, nieczułych. Westerny, powieści marynistyczne, eposy rycerskie, książki podróżnicze były zmonopolizowane przez herosów i stojących w ich cieniu kobiet – piastunek domowego ogniska.
Mit ten jest coraz częściej burzony. Układ zależności męsko – męskich i męsko – damskich i cały prawie porządek hetero – świata zmienia się diametralnie, gdy do fabuły wkracza homoseksualista.
Tak było m.in. w filmie”Tabu” czy w nowej, już nagradzanej produkcji „Brokeback mountain”. Podobnie jest w nowo wydanej przez Wydawnictwo Stapis książce “Nanga Parbat”.
Opowieść o himalaiście, jego kochanku zdobywających Górę Przeznaczenia wzrusza, miejscami bawi i skłania do zadumy nad człowieczymi ambicjami i namiętnościami.
Nanga Parbat czyli „Naga Góra” – nie bez powodu zwana również Górą Przeznaczenia, Górą Okrutną, Morderczą Górą – jest jednym z 14-stu ośmiotysięcznych szczytów Ziemi. Jak dotąd, pozbawiła życia ponad 60 wybitnych alpinistów, a wierzchołek osiągnęło ledwie 200 wspinaczy. W powieści Torresa Nanga Parbat jest jednak zdecydowanie czymś więcej niż fizycznie istniejącą w świecie górą, na którą porywają się bohaterowie książki. Ten majestatyczny twór przyrody jest w istocie mitem, „metaforą losu”, wcielonym Pięknem, które z jednej strony może człowieka zabić, a z drugiej – niezwykle wzbogacić. „Nanga Parbat” to książka, która z pewnością nie zawiedzie czytelników o wysmakowanym guście literackim. (Stanisław Pisarek – Wydawca)

TO historia o wspinaczkach i równocześnie opowieść wcale nie o wspinaniu. Pojawiająca się tu góra jest właściwie mitem. Lub, jeśli ktoś woli, metaforą losu. Góra to tylko twór przyrody, część pejzażu, może być piękna albo nieforemna, a jednak w powieści Davida jest żywą istotą, bywa aniołem albo demonem, który zabija, ale i nadaje sens życiu i pamięci. (Javier Reverte – fraqgm. Wstępu)

David Torres
NANGA PARBAT
Wydawnictwo Stapis
Ilość stron: 128
Format: B5
Oprawa: miękka + obwoluta
www.stapis.com.pl

3 komentarzeNanga Parbat

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa