Konstytucja nie dla wszystkich

Pomimo zakazu w sobotę o godzinie 15 kilkaset osób wzięło udział w Marszu Równości w Poznaniu, który został zorganizowany przeciwko dyskryminacji ze względu na płeć, kolor skóry, orientację seksualną, niepełnosprawność. Niezawodnie stawiła się również Młodzież Wszechpolska. Policja zatrzymała i przesłuchała 65 zwolenników i przeciwników demonstracji. Doszło do kilku groźnych incydentów – „stróże prawa” w brutalny sposób ściągali uczestników marszu z ulicy.

Tym razem sprawcami przemocy byli nie działacze Młodzieży Wszechpolskiej, ale policjanci – tuż po godzinie 16 funkcjonariusze próbowali rozproszyć nielegalne zgromadzenie: ruszyli na demonstrantów, którzy na znak protestu usiedli na ziemi. Nie obyło się bez brutalnej przemocy – „stróże prawa” ciągnęli demonstrantów po ulicy. Dziennikarz „Wyborczej” opisujący marsz widział chłopaka ciągniętego głową po ziemi. – To jest potworne. Chce mi się płakać. Ta brutalność nie jest niczym uzasadniona – tak to zdarzenie skomentowała w „Gazecie” Ewa Wójciak aktorka Teatru Ósmego Dnia. Po jakimś czasie policjanci przestali wyławiać protestujących – zabrakło miejsca w policyjnych sukach. Łącznie zatrzymano i przesłuchano 65 osób, większość z nich to uczestnicy manifestacji. Młodzież Wszechpolska ograniczyła się tym razem do okrzyków „pedały”, „Polska katolicka, „pedofile”.

***

Prezydent Warszawy dał przykład, jak rozprawiać się z pokojowymi demonstracjami. Nieważne, że łamana jest przy tym konstytucja. Ustawa zasadnicza nie jest najwidoczniej uregulowaniem podlegającym największej ochronie w naszym kraju. Polityk celowo, świadomie i na oczach milionów Polaków depczący zapisy konstytucyjne za swe czyny nie odpowie przed sądem, co gorsza – bierne społeczeństwo wzruszy tylko ramionami i… wybierze takiego polityka na najwyższy urząd w państwie. Demonstracje przeciwko dyskryminacji (jakiejkolwiek), w której znajdzie się zorganizowana grupa lesbijek i gejów, będą się toczyć według następującego scenariusza: władze miejskie zabronią używając argumentu o niemożności zapewnienia bezpieczeństwa demonstrantów (a jest to przecież zadanie władzy!), organizatorzy odwołają się do wojewody, wojewoda zakaz podtrzyma. Nie starczy czasu na zaskarżenie decyzji do Sądu Administracyjnego i marsze będą nielegalne. I cóż z tego, że NSA uzna zakazy za niekonstytucyjne – wyroki zapadać będą w kilka tygodni po terminie demonstracji. A jak pokazuje dotychczasowa praktyka – prezydenci miast i wojewodowie wyroki sądów w sprawach dotyczących wolności zgromadzeń mają w głębokim (nie)poważaniu.

Casus Poznania pokazuje, że policja już nie służy do ochrony demonstrujących. Chłopaków z pałami posyła się do rozpraszania „nielegalnego zgromadzenia”. Tylko nijak mi tu nie pasuje określenie „stróże prawa”, no bo nad czym czuwają policjanci? Nad przestrzeganiem prawa zapisanego w konstytucji, czy prawa ustanawianego przez miejscowych satrapów przebranych za demokratów? Co się stanie, gdy Sąd Administracyjny uzna decyzje prezydenta Poznania i wojewody wielkopolskiego za niekonstytucyjne? Nic się nie stanie – i jest to znak dla obywateli, że jeśli władza nie traktuje prawa poważnie, to i społeczeństwo też nie musi. Polacy są tak bardzo zapatrzeni w Amerykę – warto, aby dostrzegli przepaść cywilizacyjną, jaka dzieli oba nasze kraje. Gdyby za Oceanem jakikolwiek polityk w tak ewidentny sposób jak u nas podeptał konstytucję, przestałby po prostu istnieć w przestrzeni publicznej. Samo społeczeństwo natomiast wyszłoby na ulicę. Bliżej nam niestety do Białorusi, o czym przekonuje mnie taki obrazek: człowiek ciągnięty za nogi przez policjantów, głową po bruku.

Polska: lesbijki i geje powinni się kochać w specjalnie do tego celu wyznaczonych miejscach (w czterech ścianach własnych mieszkań), niepełnosprawni niech siedzą biernie w domach przed telewizorem, kobiety niech zostaną tam, gdzie ich miejsce (najlepiej w kuchniach). Dyskryminacja? Jaka dyskryminacja? Przecież Konstytucja zapewnia wszystkim równe traktowanie przez prawo – tak to ładnie zostało napisane… Tylko czy z samego zapisu cokolwiek wynika?

Autorzy:

zdjęcie Jerzy Piątek

Jerzy Piątek

Jeden ze współzałożycieli i redaktor portalu Homiki.pl, w stowarzyszeniu Otwarte Forum.
Zawodowo związany z branżą PR.
Prywatnie – zapalony fotograf, miłośnik poezji Rolfa Dietera Brinkmanna, dobrej kawy i rowerów.

36 komentarzyKonstytucja nie dla wszystkich

 • jlct

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  Byłem. Widziałem. Nie złapali mnie… Od wczoraj wstyd mi się zrobiło, że jestem Polakiem. Będę się od tej pory posługiwał w stosunku do siebie sformuowaniem Europejczyk. Tak będzie chyba lepiej.

 • masa

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  Brawa dla władz Poznania!!!

 • Paweł

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  Całkowicie popieram prezydenta GRobelnego i działania policji. Zakaz to zakaz.

 • QUASIMODO

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  To co dzieje się w koloni Watykanu i na poligonie USA to kpina z demo kracji Teraz mamy demo(n)racje w wydaniu kaczki prezydenta dziw(k)aczki Panie prezydencie Lechu K…kwa jestem ….PEDAŁEM

 • podreczny

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  nie oceniam tak surowo postepowania policji. Manifestacja była nielegalna wiec działania policji były zgodne z obowiązującym w damym momencie prawem. Czy takie beda po wyroku NSA (bo mam nadzieję, że bedzie dalszy etap sądowy tej sprawy)? Kto i jakie poniesie konsekwencje tego wyroku?

  Zgadzam sie w pełni z autorem w sprawie postawy władz. Brak zgody na manifestacje był i jest NIEDOPUSZCZALNY i to bez względu na to czy by chodzilo o manifestacje LGBT czy MW!

  To co widze w tej sytuacji pozytywnego i na co liczę to wykreowanie paru nowych aktywistów G&L. I to ne dlateg że ci którzy już sa mi nie odpowiadaja. Mam dla nich duży szacunek za to co robią. Po prostu bedzie teraz ich więcej.

  Podobały mi sie też indywidualne akcje wspomagania manifestacji (jak pisanie listów do zachodnich mediów, to bodaj na gejowie).

  No i może organizacje się obudza i stworzą fundusz na kary jakie grożą uczestnikom manifestacji (5 tys zl). Sam chętnie wpłace jakąś sumę.

  Może w końcu po prostu lepiej sie zorganizujemy.

  PS. Pozytyw to także paru nowych czytelników tego portalu – sądząc po niektórych wcześniejszych komnetach. Cześć Chłopaki!

 • Czarek

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  Symptomatyczna była wczorajsza relacja w TVN24. Niejaki ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej Poznańskiej, powiedział:

  „Kuria Metropolitalna w Poznaniu byla przeciwna organizowaniu tego typu marszów ludności, nie ze wzgledu na to że jest przeciwna osobom o skłonnosciach homoseksualnych, ale ze jest przeciwna propagowaniu takiego stylu życia.”

  No, KMP jest przeciwna, i już Rada Społeczna, w ktorej zasiada np. prof. Andrzej Legocki (sic!) powtarza bezkrytycznie i bezmyślnie sformłuowania Katechizmu KK, a prezydent Poznania i wojewoda, bez wzgledu na dzielące ich różnice polityczne, uzasadniają formalno-wykrętnie owo stanowisko.

  Czyli rząd rządzi, partia kieruje. Ja na miejscu profesorów i polityków bym się wstydził.

  A policja? Coz – trudno wymagac od nich by bronili wolnosci. Oni bronia jedynie porządku i systmu. W Warszawie ochraniali Paradę Równości, bo taki mieli rozkaz, bo taka byla gra polityczna. Smieszyly mnie wtedy nieco podziekowania skladane na rece Policji przez niektore osoby.

 • jacek

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  [‚] umarla demokracja

 • Nitek

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  Też bylem i też mnie nie zwineli
  Ale zgodnie z prawda, tych komunikató co dawali przez megafon nie było słychać, może w TV wydwalo się, ze to glośno bylo ale dla kogoś kto stał wśród kzyczacych ludzi te komunikaty były nie zrozumiałe! Manifestacja miala się kończyć gdy policja zaczęła ją ostro pacfikować. Bardzo wyraźnie było słychac jak policjanci miedzy sobą rozmaiwali: nikogo nie wypuszczać tych z transparentami zgarniać!” Ludzie przecież oni mieli nawet miotacze gazowe! nie uzyli ich no ale bez jaj na pokojowa manifestacje z takim sprzętem!?
  a poza tym kazdy mowi że nielegalna manifestacja to byla, a czemu nikt nie powie że nielegalen byo zbaronienie tej manfestacji!?

 • Rafał z Warszawy

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  Ja tez tam bylem w samym srodku , i nie zamierzam rezygnowac z dochodzenia sprawiedliowsci nawet przed TPC!!!

 • Walpurg

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  Mnie przeraża nie tyle zachowanie polityków i policji, co stan naszego społeczeństwa – wczoraj w głosowaniu na portalu Gazeta.pl ok. 70% twierdziło, że policja postąpiła słusznie…

  Polacy NIE POTRAFIĄ być wolnymi i nie potrafią się z niej cieszyć.

 • zagarmistrz

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  I> Serce ściska patrząc na te czasy musiałby powiedzieć Kochanowski, gdyby jeszcze żył. To naprawdę tragiczne, że przyszło nam żyć w takim potwornym państwie Czyżby powstawał nowy ustrój Oligarchia despotyczna . Kto powie mi teraz żyj tak jakbyś tego chciał i żebyś nie żałował. Przecież musi być jakiś sposób. Czy nie możemy w końcu oprzec się na Unii, w która tak wierzyli ludzie. Naprawdę brakuje mi słów, są w takie chwile, w których zapominam jak żyć, ta jest jedną z nich

 • zagarmistrz

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  A co do komentarzy, mówiących, że to i tak było nielegalne… Macie racje, było, ale dlaczego wolnosc i miłosc nie sa legalne, tylko brutalnosc, dlaczego na parady normalnosci pozwalamy, a na innosci nie. Poza tym napewno nikt nie ma prawa ciągnac kogos głową po chodniku. To już jest nieludzkie, nie tylko niedemokratyczne

 • Arek

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  PARADA WE WROCKU! Tu raczej na bank pozwolą!
  JESTEM GEJEM JESTEM Z TEGO DUMNY

  Pod wpływem tych wszystkich nasków nie wytrzymałem i miałem BARDZO HUCZNY comming – out: Moja klasa wie, pół osiedla, kumple, znajomi i czesc rodziny

  I od tej chwili popieraja homoseksualizm!

 • Radek

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  Smutny to czas. Razem z moim chłopakiem od kilku tygodni z niepokojem patrzymy na to co się dzieje w Polsce.
  Popieram pomysł zorganizowania marszu we Wrocku, tutaj nie byłoby takich problemów.
  A póki co trzeba wierzyć, że kiedyś w tym kraju będzie normalnie.

 • Czarek

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  Bardzo podoba mi sie komentarz Arka. Po pierwsze wszystkiego najlepszego! A po drugie refleksja: to na pewno nie jest przypadek odosobniony i chyba mozna podziekowac wszystkim przeciwnikom Marszu Rownosci za propagowanie homoseksualizmu. Niewazne, ze niezamierzone.

 • Nitek

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  Heheh czekam na jutrzejszą prasę calkiem mozliwe, że ja też będe mial comming – out al trudno, kiedys musi to nastąpić. Jestem dumny że tam byłem!

 • Jerzyk

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  Chciałbym wierzyć, że we Wrocku Marsz mógłby sięodbyć… Jednak nastały trudne czasy, w których większość będzie się podlizywała pisowi. W Pozku rządzi PO, we Wrocku nie inaczej -> a zatem jaki z tego wnsooek?

 • szaman

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  TAK! marsz we Wrocku!!!
  To jakby nie bylo najbardziej zachodnie z polskich miast. A jakby mnie mieli zamknąć??
  Cóż, mojego dziadka wywieźli na sybir za bycie Polakiem, mnie zamkną za bycie Pedałem. Po czterfdziestu latach uznano go za bohatera. Nas też uznają.

 • Krzysiek

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  może Wrocek to nienajgorszy pomysł…podpisuję się pod tym obiema rękami!!!!

 • Junkier

  [No, fakt…]

  „To jakby nie bylo najbardziej zachodnie z polskich miast” – no, niezupełnie: 15 km od granicy z Rzeszą jest położony Szczecin (ok. 100 km od Berlina). Natomiast co do Wrocka, pełna zgoda – w Jurczykowie (obecna nazwa Szczecina pod rządami Jaśnie Pomrocznego Magazyniera Maryjana) raczej Marsz by nie przeszedł (we wszystkich znaczeniach tego słowa). Z okolic Wrocławia pochodzi Mój Mąż i znam to miasto na tyle, że pomysł Arka nie wydaje się głupi… Pozdrawiam wszystkich nieoszołomionych!

 • jas

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  co tu komentowac konst. jest dla wszystkich i daje prawa i naklada obowiazki , prawem jest wyrazanie publicznie swoich pogladow w manifestacjach, prawem wladz miejskich jest zakazanie takiej manifestacji w razie zagrozenia zycia lub mienia, co mialo ewidentnie miejsce, gdyby policja nie interweniowala zrobili to by ci co krzyczeli co zrobia z „pedalami” takze na miejscu uczestnikow tej nielegalnej demonstracji bym dziekowal policji, bo dzieki niej obeszlo sie w miare spokojnie, gdyby nie jej interwencja to wielu ze zgromadzonych wyladowalo bym na intensywnej terapii. Swoja droga ciekaw jestem ilu poznaniakow uczestniczylo w tym zgromadzeniu? mysle ze mniejszosc…

 • Kapistran

  [W FASZYSTOWSKIEJ POLSCE]

  Zacofana faszystowska i nietolerancyjna Polska ma jeden z NAJNIŻSZYCH w Europie
  odsetków chorych na HIV/AIDS. To po kiego ch..ja się nam do tej tolerancyjnej
  Europy spieszyć?

  Prosta arytmetyka – ilość nosicieli HIV w stosunku do całej populacji: 0,025%
  Polska (na razie), 0,0524% Niemcy. W Polsce – na razie – zakażenia homo 12,8%,
  zakażenia hetero 18,5%, reszta narkomani i inni. W Niemczech zakażenia homo 50%,
  hetero 41%, narkomani 9%.

  Tragicznie odstajemy od tolerancyjnej Europy, ale chyba nie warto nadganiać,
  prawda? Leczenie jednego chorego na HIV kosztuje min. 4000 zł miesięcznie.

  A teraz niech każdy sobie zada pytanie – czy pokazywanie w TV filmów pełnych
  przemocy przekłada się na wzrost agresji na ulicach czy wśród dzieci? Przez
  analogię można sobie sam odpowiedzieć na pytanie czy należy organizować parady
  gejowskie.

  Teraz dla gejofilów – parę linków żeby poczytali zanim napiszą że kłamię:

  EuroHIV – agenda WHO
  http://www.eurohiv.org/publications/2004/art_lancet_2004_364_83_94.pdf
  „In Germany, among the
  43 000 individuals estimated to be living with HIV at
  the end of 2003,50% were infected through
  homosexual contact, 41% through heterosexual contact
  (of whom 60% are from countries with generalised
  HIV epidemics), and 9% by injecting drug use.”

  Fundacja Komunikacji Społecznej
  http://www.fks.dobrestrony.pl/raporty/Informacje150605.pdf
  „Nawiązując do danych z raportu sporządzonego na XV Międzynarodową
  Konferencję w Sprawie HIV i AIDS w Bangkoku (lipiec 004), przyczyną
  większości nowych zakażeń w Niemczech są kontakty homoseksualne mężczyzn
  (są powodem 30% nowych przypadków).”

  http://www.alertnet.org/thenews/newsdesk/N08291782.htm
  „A separate CDC analysis estimated men with male sex partners accounted for 64
  percent of early-stage syphilis cases in 2004, up from just 5 percent in 1999.
  Cities with large gay populations had some of the highest rises in syphilis
  cases, topped by San Francisco.”

  Innymi słowy wrażliwe, inteligentne, higieniczne i marzące o stałych związkach
  środowisko gejowskie piąty rok z rzędu bije rekordy w dystrybucji starego
  poczciwego syfilisu

  Wszystko na temat legalizacji związków homoseksualnych zostało powiedziane w
  poniższym artykule, więc tylko podam link::

  http://www.pl.indymedia.org/pl/2005/01/11202.shtml
  Jako uzupełnienie do rozważań o wierności i dyskryminacji gejów warto zapoznać
  się z tym tekstem publikowanym – uwaga! – przez Kampanię Przeciwko Homofobii:

  http://www.kampania.org.pl/01_05_01.html

 • pip->kapicośtam

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  a masz jakies dane na temat poziomu intelektualnego Polakow?

 • Szwejk

  [do kapistran]

  Nie napisałeś że w znanej z tolerancji dla gejó Pradze lawinowo rośnie ilość zakażeń syfilisem
  i HIV, roznoszonym przez młodociane męskie prostytutki. 53% zakażeń HIV
  w Czechach to właśnie zakażenia homoseksualne (EuroHIV/CDC). W Niemczech zakażenia homo to 60% tak że zostało im jeszcze
  7% do nadrobienia, tyłki w górę.

 • benedykt

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  W Polsce zakażenia hetero to 18% !!!

  Odebrać im dzieci! Izolować rozwiązłych heteryków!

 • Jerzyk

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  A może byście tak, koledzy, wypowiadali się na temat?

 • a co was to k*** obchodzi jak mam na imię?

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  ja p****olę składam ten cholerny polski j***any paszport jak najszybciej jest mi k****a za***ście wstyd, że jestem polakiem, j***nym polakiem do k****y nędzy.

 • Jerzyk

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  DO ” co was to k*** obchodzi jak mam na imię?”>>>>

  no okej, my też jesteśmy oburzeni wydarzeniami w Pozku… tylko czemu tak bluzgasz?

  przy okazji am się błotkiem oberwało (vide: twój ekstraordynaryjny „nick”)

 • pis_fm

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  DO ” co was to k*** obchodzi jak mam na imię?

  Składaj sobie tylko wiedz, że obywatelstwa nie da się zrzec, więc złożyć go możesz co najwyżej na pół.
  Swoją drogą oburzacie się, że gliniarze was ściągnęli do suk. Jak w Warszawie w podobny sposób maltretowali wszechpolaków byliści szczęśliwi i pełni triumfalizmu. No, ale jak to mówia raz na wozie, a raz pod hipokryci. Do następnej parady

 • pip

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  widze, ze niesmiali chlopcy, znani z charakterystycznego sposobu zamawiania piwa, zaczynaja swoja integracje ze srodowiskiem gejowskim poprzez penetrowanie portali.

  tymczasem nie jest to pojedynek ani zabawa w podchody – racje wszechpolakow i „paradowcow” nie sa rownorzedne. tu chodzi o walke o prawa czlowieka ze strony tych zamykanych do suk w Poznaniu – wobec wykluczajacego, neofaszystowskiego dyskursu ze strony holoty z drugiej strony barykady.

  w kazdym normalnym kraju mw scigana bylaby na mocy prawa jako organizacja przestepcza.

 • językoznawca

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  Wy jesteście rzeczywiście nienormalni! Jaka wolna ojczyzna? Może dzieci chcecie adoptować? A może rodzić? to jest chore, jak tak mozna; nie może dojśc dowas, ze jesteście mniejszością?! Mam znajomych gejów, ale nie sa tak głupi jak wy

 • Arek

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  Hmm… Oglądnąłem przed chwilą roportaż w telekurierze na TVP3 i chce sie zapytać:

  Dlaczego nie zatrzymali tych dresiarzy wrzeszczaych, tu cytat „Wypierdalać pedały” za używanie wulgaryzmów w miejscach piublicznych, to przecież jest karalne!

  Apeluje do wszytskich, zwłaszcza do organizatorów: Nie można złożyć doniesienia na nich za używanie wulgaryznów i używanie przemocy?

 • Waldek

  [nazistowscy prowokatorzy sa tutaj]

  Prosba do Admina Homikow:
  błagam, eliminujcie jednoznaczne nazistowskie prowokacje w „komentarzach”. Już faszystowscy prowokatorzy czynią niemożliwą dyskusję na Gejowie i teraz ta sama swołocz z radia maryja penetruje po Homikach…

 • pip do językoznawcy

  [Re: Konstytucja nie dla wszystkich]

  tak! ja chciałbym rodzić dzieci!

Skomentuj

Możesz używać następujących tagów HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Obraz CAPTCHY

*

Pamiętaj: zamieszczając komentarze akceptujesz regulamin

napisz do nas: listy@homiki.pl

Homiki.pl. Czasopismo zarejestrowane w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga pod nr 2372 więcej »
Nr ISSN: 1689-7595

Powered by WordPress & Atahualpa