- homiki.pl - http://homiki.pl -

Gej może pracować na kolei

Pierwszy rosyjski gej wygrał proces z pracodawcą, który odmówił mu zatrudnienia z racji orientacji seksualnej. Petersburski sąd uznał, że homoseksualizm nie jest chorobą psychiczną.

Trzydziestoletni mężczyzna, który wciąż woli nie upubliczniać swego nazwiska, zgłosił się w 2003 r. na kurs maszynistów kolejowych w Petersburgu. To dość nisko płatna praca, dlatego zarządzający kolejami często poszukują pracowników poprzez ogłoszenia uliczne i prasowe. – Nie spodziewałem się, że moje życie prywatne będzie dla nich jakąś przeszkodą – wspomina Rosjanin.

Koleje zdecydowanie odmówiły jednak zapisania go na kurs maszynistów i w oficjalnym piśmie poinformowały, że nie zdobędzie u nich pracy, bo „jest chory psychicznie”. Kolejowi lekarze tłumaczyli podczas rozprawy sądowej, że kontrowersyjną diagnozę przepisali z dokumentacji komisji poborowej, która w połowie lat 90. zwolniła mężczyznę z obowiązkowej służby wojskowej. – Mojego klienta nie powołano do wojska, wpisując do kartoteki, że jest homoseksualistą, czyli cierpi na chorobę psychiczną. Zmuszono go też do wizyt w klinice psychiatrycznej – potwierdza adwokat Dmitrij Bartionow. – Wprawdzie było to zgodne z prawem obowiązującym do 1999 r., ale wielu gejów do dziś nie może się uwolnić od tej etykietki.

Rosyjscy psychiatrzy dopiero w 2003 r. uznali, że nie muszą leczyć geja z orientacji seksualnej, i zwolnili go z listy pacjentów kliniki. A teraz werdykt petersburskiego sądu ostatecznie oczyścił jego kartoteki z wpisów o zaburzeniach psychicznych. Sędziowie nakazali też kolejom ponowne rozpatrzenie jego podania o pracę, choć mężczyzna nie szuka tam już posady.

Źródło: Gazeta.pl