- homiki.pl - http://homiki.pl -

Wybory 2005

Posted By bukowski On 9 września 2005 @ 21:43 In Na barykady | 37 Comments

W tegorocznych wyborach do Parlamentu spośród tysięcy kandydatów do Sejmu i Senatu kilka osób otwarcie przyznaje się do swojego homoseksualizmu. Do tej pory zgłosiło się do nas czterech kandydatów. Poniżej ich prezentujemy. Z przyjemnością przedstawimy następnych. Aby później nie było głosów krytycznych, że w parlamencie nie mamy swoich reprezentantów. Dajcie nam szanse! Ujawnijcie się!

* * * *

Robert Biedroń – Kandydat do Sejmu RP, okręg 19
Sojusz Lewicy Demokratycznej

Mam 29 lat. Jestem absolwentem politologii i nauk społecznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Ukończyłem również Szkołę Liderów Politycznych i Społecznych oraz Szkołę Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Jestem aktywnym politykiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, współautorem Statutu SLD, współpracownikiem i doradcą liderów partii. Od 2005 roku jestem również członkiem Krajowego Komitetu Wykonawczego gdzie odpowiadam za sprawy równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji.
Należę również do Stowarzyszenia Rozwoju Warszawy oraz Federacji Młodych Socjaldemokratów.

Współpracuję jako konsultant kilkunastu organizacji praw człowieka w Polsce i za granicą. Jestem ekspertem unijnym w sprawach antydyskryminacyjnych. Jestem członkiem Rady Programowo-Konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.

Jestem dziennikarzem i publicystą – pisałem m.in. dla Trybuny, Gazety Wyborczej, Polityki. Napisałem pierwszą w Polsce pracę poświęconą prześladowaniom osób homoseksualnych przez nazistów w Europie.
Jestem współzałożycielem i prezesem Kampanii Przeciw Homofobii – ogólnopolskiej organizacji prawoczłowieczej.
W 2000 roku otrzymałem Tęczowy Laur – nagrodę przyznawaną za propagowanie idei tolerancji.

W 2004 roku otrzymałem nagrodę środowiska gejowsko-lesbijskiego – Człowieka Tęczy oraz nagrodę Człowieka Dającego Nadzieję za pracę z grupami marginalizowanymi społecznie.

Info: www.robertbiedron.pl [1]

* * * *

Krystian Legierski – Kandydat do Sejmu RP, okręg 19
Zieloni 2004

Urodzony na podbeskidziu, koło Koniakowa, od lat mieszka w i działa Warszawie. Z wykształcenia prawnik – na codzień jest przede wszystkim aktywny jako mecenas kultury i przedsiębiorca-współwłaściciel kultowego warszawskiego klubu Le Madame. Klub Le Madame stanowi znane w całym kraju centrum ciekawych wydarzeń artystycznych i kulturalnych, ale także – społeczno-politycznych.

Działacz na rzecz obrony praw mniejszości oraz wolności i tolerancji światopoglądowej. Udziela społecznie porad prawnych w Stowarzyszeniu Lambda. Twórca „Listu otwartego prawników do prezydenta Warszawy w związku z zakazem Parady Równości”

Info: www. krystian.legierski.zieloni2004.pl [2]

* * * *

Piotr Porożyński – Kandydat do Sejmu RP, okręg 40
Zieloni 2004

Urodził się 22 lipca 1979 r. dokładnie na granicy znaków zodiakalnych raka i lwa.
W czasach liceum świetnie się bawił współorganizując z przyjaciółmi koncerty i wieczory poetyckie. Należał do Młodzieżowej Rady Miasta Szczecina.
Magister politologii. Jeden semestr studiował na Uniwersytecie w Bari we Włoszech. Odbywał praktyki m.in. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i w Polskim Radiu Szczecin.

Uczęszczał do Europejskiego Collegium Filmu i Fotografii. Stworzył Klub Niezależnych Twórców Filmowych którego autorstwa jest etiuda „Ławka Diogenesa”.

Przeprowadzał warsztaty dla licealistów jako trener Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Jest członkiem Lambdy Szczecin i aktywnie działa na rzecz praw mniejszości w Polsce. Jest autorem „Raportu na temat przedstawiania mniejszości seksualnych w podręcznikach szkolnych”.
Pracował m.in. w radiu. Prowadzi własną firmę – biuro tłumaczy.

Ma kochanego psa. Dużo podróżuje, rower i woda to dla niego codzienność. Najlepiej wypoczywa otoczony dziką przyrodą i przyjaciółmi. Kilkanaście razy w roku bierze udział w wyprawach w góry lub spływach kajakowych które też współorganizuje. Zwiedził większość Europy ale marzy mu się podróż koleją transsyberyjską nad Bajkał, przez Mongolię i Chiny do Tybetu. Podróże pomogły mu zrozumieć jak dużą wartością jest różnorodność otaczającego nas świata oraz pomogły odnaleźć wiele dobrych wzorców możliwych do zastosowania w naszym kraju.

Info: www. piotr.porozynski.zieloni2004.pl [3]

* * * *

Bartek Lech – Kandydat do Sejmu RP, okręg 41
Zieloni 2004

Urodził się i wychował na szczecińskim prawobrzeżu. Ma 22 lata i studiuje Integrację Europejską w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego. Należy do grupy młodych ludzi, którzy chcą po studiach zostać w kraju po to, aby go zmieniać na lepsze.

Od dziecka zainteresowany działalnością społeczną i mediami. W dużej części wychowało do Polskie Radio Szczecin, w którym prowadził wraz z rówieśnikami program dla dzieci i młodzieży. Jako nastolatek działał w Amnesty International i Młodzieżowej Radzie Miasta Szczecina. Tuż przed rozszerzeniem Unii odbył staż w Parlamencie Europejskim.

Wstąpił do Zielonych w 2003 roku, a w listopadzie 2004 został wybrany do Rady Krajowej. Obecnie jest Koordynatorem kampanii Zielonych 2004: TAK dla Konstytucji UE oraz członkiem biura prasowego partii. Współpracuje z Grupą Zielonych w Parlamencie Europejskim. Współorganizował takie wydarzenia jak Zielony Dzień Wolności Wypowiedzi oraz Dites OUI!

Uważa, że polityk to osoba, której głównym zadaniem jest szukanie rozwiązań dla realnych problemów społecznych. Wspiera lokalne grupy w walce o zrównoważony transport w miastach. Zwolennik ‘czystej energii’- opartej na odnawialnych źródłach. Uczestnik protestów przeciwko elektrowniom jądrowym. Jest przekonany, że wojna nie jest sposobem na rozwiązanie problemów oraz że jedyną skuteczną drogą do walki z terroryzmem jest walka z biedą.

Czytuje prasę z całego globu, również z najdalszych jego części.
Wolne chwile spędza tam, gdzie jest zielono – w Puszczy Bukowej albo gdzieś dalej…

Info: www. bartek.lech.zieloni2004.pl [4]

* * * *

Krzysztof Ogonowski – Kandydat do Sejmu RP, okręg 21
Zieloni 2004

Urodzony w Namysłowie w 1981 roku w rodzinie pochodzącej z Kresów Wschodnich.

Ukończył Zespół Szkół – Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Namysłowie (jest rolnikiem). Był Stypendystą Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej, oraz uzyskał prestiżowy tytuł „Technik 2001″. W 2001 był laureatem IV edycji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Polską Fundację im. Roberta Schumana, oraz SGGW.

Aktualnie po odbyciu praktyk w Hamburgu kontynuuje studia dzienne na wydziale Architektury Krajobrazu na SGGW w Warszawie. Wykonał m.in. projekt upamiętniający Akcję Hiacynt (przy współpracy z Lambdą). W 2005 roku uzyskał wyróżnienie od Stowarzyszenia Architektów RP i dr Indeki (Dziekan Architektury Krajobrazu/SGGW) za kreatywną działalność projektową.

Jest autorem książki po-kuszenie i laureatem wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich (w Katowicach, Opolu, Łodzi, Tychach, i in.). Należy do Stowarzyszenia Młodych Poetów (Opole), Stowarzyszenia Suterena (Opole), oraz klubu literackiego Wena (Namysłów).

Trenował dżiu-dżitsu, oraz taniec standardowy. Codziennie gra w kosza i podnosi ciężary. Przynajmniej raz w tygodniu stara się uprawiać seks.

Jest: patriotą lokalnym, niepoprawnym optymistą, sk8tem.

Życiowe zasady:

 • wierzę w dobro drugiego Człowieka
 • nie neguję Ludzi – staram się im ufać

  Info: www. krzysztof.ogonowski.zieloni2004.pl [5]

  * * * *

  Waldemar Zboralski – Kandydat do Sejmu RP, okręg 10
  Unia Lewicy (lista SLD)

  Lat 45. Wykształcenie zawodowe, pomaturalne – pielęgniarz dyplomowany. Działacz polityczny i społeczny ruchu gejowskiego. Do lipca 2004 członek „APP Racji” a od czerwca 2005 członek Unii Lewicy III RP.
  Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek na Rzecz Kultury w Polsce (ILGCN) oraz członek honorowy Kampanii Przeciw Homofobii (KPH).

  Jako pierwszy w historii Polski polityk nie ukrywający tego, że jest gejem, w roku 2004 kandydował na posła do Parlamentu Europejskiego.

  Współpracował z zespołem przygotowującym Parady Równości w Warszawie w 2004 i 2005 roku.

  Publikował teksty polityczne w różnych czasopismach (m.in. „Inaczej”, „Fakty i Mity”, „Gazeta Nowosolska”), dotyczące również mniejszości seksualnych od 1991 roku – a jako pierwszy w Polsce opublikował w 1992 roku w gazecie ogólnopolskiej („Przegląd Tygodniowy”) postulat legalizacji związków partnerskich osób tej samej płci.
  Trafnie wtedy przewidział ogólnospołeczną dyskusję na ten temat w pierwszym pięcioleciu 21. wieku…

  2 lata pracował jako asystent rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Ostatnie 11 lat przepracował w branży włókienniczej, w tym 5 lat jako kierownik zaopatrzenia dużej fabryki tekstylnej, produkującej wykładziny podłogowe. Od lutego 2005 bezrobotny.

  Obecnie odświeża prawo wykonywania wyuczonego zawodu pielęgniarza w szpitalu w Zgierzu. Powraca do wyuczonego zawodu we wrześniu 2005.

  Trwa w związku partnerskim w oczekiwaniu na uchwalenie odpowiedniej ustawy.

  Info: www.zboralski.gaa.pl [6]

  * * * *

 • Article printed from homiki.pl: http://homiki.pl

  URL to article: http://homiki.pl/index.php/2005/09/wybory-2005/

  URLs in this post:

  [1] www.robertbiedron.pl: http://www.robertbiedron.pl/

  [2] www. krystian.legierski.zieloni2004.pl: http://www.krystian.legierski.zieloni2004.pl/

  [3] www. piotr.porozynski.zieloni2004.pl: http://www.piotr.porozynski.zieloni2004.pl/

  [4] www. bartek.lech.zieloni2004.pl: http://www.bartek.lech.zieloni2004.pl/

  [5] www. krzysztof.ogonowski.zieloni2004.pl: http://www.krzysztof.ogonowski.zieloni2004.pl/

  [6] www.zboralski.gaa.pl: http://unia-lewicy.org/modules/smartsection/item.php?itemid=10

  [7] Redakcja: http://homiki.pl/index.php/autorship/nuke_topic_2/

  Copyright © 2011 homiki.pl. Wszelkie prawa zatrzeżone.